שתף קטע נבחר

אחרי התפטרות בראון: קמרון מונה לראש הממשלה

מלכת בריטניה מינתה את מנהיג השמרנים לרה"מ, והוא כבר הספיק להיכנס למשכן הרשמי בדאונינג 10. הוא הבהיר כי בכוונתו להקים ממשלה יחד עם המפלגה הליברל-דמוקרטית: "זו הדרך לספק למדינה את הממשלה החזקה שאנו זקוקים לה"

יש דייר חדש בדאונינג 10: זמן קצר לאחר התפטרותו של גורדון בראון מראשות ממשלת בריטניה, קיבל אתמול (יום ד') מנהיג מפלגת השמרנים בממלכה, דיוויד קמרון, את אישורה של המלכה להרכיב את הממשלה החדשה. בכך, למעשה, כבר הפך קמרון לראש ממשלת בריטניה.

 

רגע לפני שנכנס במעשה סמלי עם רעייתו סמנתה למשכן ראש הממשלה בלונדון, הבהיר קמרון כי בכוונתו להקים ממשלה עם המפלגה הליברל-דמוקרטית. "אני מתכוון להקים קואליציה הולמת ומלאה בין השמרנים לליברל-דמוקרטים. אני מאמין שזו הדרך הנכונה לספק למדינה הזו את הממשלה החזקה, היציבה, הטובה וההגונה שאנחנו כה זקוקים לה".


דיוויד וסמנתה קמרון בדאונינג 10, אתמול (צילום: רויטרס)

 

"אני רוצה לוודא שממשלתי תמיד דואגת לחלשים. מעל לכל, זו תהיה ממשלה שבנויה על ערכים ברורים של חופש ושל אחריות", אמר ראש הממשלה הטרי. הוא הוסיף: "אני רוצה לבנות כלכלה חזקה ומערכת פוליטית שאנשים יכולים לסמוך עליה". ב"נאום ההכתרה" שלו הפגין קמרון נימוס בריטי טיפוסי, כשהודה לקודמו בתפקיד, בראון "בשם המדינה כולה" על פעילותו הארוכה בשירות הציבור.

 

קמרון מונה לתפקיד, כיוון שהוא ראש המפלגה הגדולה בפרלמנט הבריטי. בראון, שהגיש את התפטרותו למלכה זמן קצר לפני שקמרון הגיע לפגישה עמה, הודיע כי הפוליטיקאית הרייט הרטמן תירש אותו כמנהיגת מפלגת הלייבור, אותה הוביל לתבוסה בבחירות.

 

בראון נפרד: "זו הייתה זכות"

בפני קמרון עומדות על הנייר שתי אפשרויות: האחת - קואליציה ביחד עם הליברל-דמוקרטים ומנהיגם ניק קלג. שתי המפלגות קרובות מאוד להסכם, שצפוי להיחתם תוך ימים ספורים. האפשרות השנייה היא שתוקם ממשלת מיעוט של השמרנים, אך היא פחות מועדפת על קמרון, כפי שהבהיר הערב. ממשלה כזו לא צפויה לשרוד יותר משנה או שנתיים, ולכן הוא מבקש שיהיה לו רוב בפרלמנט.


רה"מ החדש קמרון מקבל את ברכת המלכה אליזבת, אמש (צילום: AP)

 

במסיבת עיתונאים שערך אתמול מחוץ לבית ראש הממשלה, אמר בראון כי "זו הייתה זכות לשרת אתכם. אני אוהב את

העבודה. לא בשל היוקרה, אלא בשל הפוטנציאל להפוך את המדינה הזאת ליותר צודקת והוגנת". בראון, שמפלגתו הובסה בבחירות, הודיע רק שלשום כי יישאר בתפקידו בראשות המפלגה עד ספטמבר.

 

דיוויד קמרון (43), בן למשפחה אמידה ובוגר בית הספר היוקרתי "איטון", מכהן בפרלמנט זה תשע שנים בלבד. הוא הצטרף למפלגה השמרנית בעת שמרגרט תאצ'ר עמדה בראשה, אך אינו בדיוק יורשה הרוחני. קמרון מתאר את עצמו כמעריץ של תאצ'ר, אך באותה נשימה סבור שהוא "שמרן ליברלי". הוא אינו ידוע כאידיאולוג שמרן, אלא כפוליטיקאי פרגמטי הבוחן כל מקרה לגופו.


פורסם לראשונה 11/05/2010 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמרון. ראש הממשלה החדש
צילום: רויטרס
גורדון בראון. הקדים התפטרותו
צילום: רויטרס
מומלצים