שתף קטע נבחר

תקדים: ילדים מוגבלים זכאים ללמוד בביתם

בפסיקה יוצאת דופן בעניינה של בת 4 הסובלת ממומים קשים, קבע בית המשפט המחוזי בחיפה כי ילדים בעלי צרכים מיוחדים זכאים לקבל ממשרד החינוך סל שירותים מלא - הכולל למשל ריפוי בעיסוק או פסיכולוג - גם אם אינם יכולים לבוא לביה"ס

ילדים בעלי צרכים מיוחדים יוכלו ללמוד בביתם ולקבל סל שירותים מלא - כך עולה מתקדים שיצר היום (ד') בית המשפט המחוזי בחיפה. פסיקתה של השופטת יעל וינר הכירה לראשונה בזכותם של ילדים, שאינם יכולים להשתלב במערכת החינוך - ללמוד בביתם.

 

לפני כחמישה חודשים הגישו מרכז "אדם" על שם השופט חיים כהן, באמצעות עו"ד אדם פיש ועמותת "בזכות", עתירה דחופה בדרישה לאפשר לילדה בת ארבע, הסובלת ממומים מולדים קשים במוחה ובלבה, לקבל שירותי חינוך מיוחד בביתה, בהיקף לו הייתה זכאית לקבל במסגרת חינוכית של החינוך המיוחד. אלו כוללים שירותי סיוע רפואי אישי ושירותים פארה-רפואיים כפי שמפורט בחוק חינוך מיוחד.

 

במהלך הדיונים בתיק הוכיחו העותרים כי במצב הקיים, זכותה של הילדה לחינוך מיוחד אינה מתממשת, למעט שש שעות שבועיות המוענקות לה ביתה על-ידי עמותת תללי"ם (תמיכה לימודית לילדים מרותקים). בעתירה נטען כי הרשויות האחראיות הפקירו את הילדה, ואינן מציעות פתרון הולם עבורה.

 

"המדינה רוקנה את החוק מתוכן"

עו"ד פיש, ממשרד רחל בן-ארי, אדם פיש ושות', ליווה את התיק בהתנדבות יחד עם המשפטן פרופ' משה פיביך ועמותת "בזכות". יחד הצליחו לשכנע את בית המשפט, כי שלילת זכותה של הילדה לקבל מימון לכלל השירותים המפורטים בחוק, מנוגדת לחוק ופוגעת בה פגיעה בלתי סבירה ובלתי מידתית.

 

בית המשפט קיבל את פרשנות העותרים, לפיה חוק חינוך ילדים חולים מקנה לילד החולה את הזכות לקבל סל שירותים מלא, אף שהענייין לא הוסדר מפורשות בתקנות. בהחלטתה, התייחסה השופטת למושג "תוכנית חינוך", וקבעה כי אותה פעוטה חולה זקוקה לסיוע מגוון -

כגון ריפוי בדיבור, ריפוי בעיסוק וטיפול פסיכולוגי. היא אף דחתה את טענת המדינה, לפיה אין לבית המשפט המחוזי סמכות לדון בעניין זה, אלא לבג"ץ בלבד.

 

"מדובר בהחלטה שיפוטית חשובה, הכרה תקדימית עם השפעה רוחבית לכל אותם ילדים חולים שאינם מסוגלים להשתלב במערכת החינוך המיוחד בגלל שהם מרותקים לביתם", אמר עו"ד פיש לאחר הפסיקה. "עד עתה, המדינה רוקנה מתוכן את חוק החינוך לילד החולה, אותן היה אמור שר החינוך להתקין מאז שנת 2001".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
אילוסטרציה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים