שתף קטע נבחר

שטרן: "בלי ליבה, אנו מתקרבים לדרך ללא מוצא"

האלוף במיל', שהצטרף לעתירה נגד תקצוב מוסדות שבהם לא נלמדים מקצועות הליבה, אמר ל-ynet כי היא נועדה לגרור את מנהיגי החרדים למשא ומתן ולאימוץ התכנים בהסכמה

האלוף במיל. אלעזר שטרן יעתור ביום ראשון לבג"ץ - יחד עם הפרופסורים אמנון רובינשטיין ואוריאל רייכמן – נגד תקצוב מוסדות חינוך הנמנעים מלימוד מקצועות הליבה, בהם אנגלית ומתמטיקה. בשיחה עם ynet אמר שטרן כי יש לנהוג בחרדים בשיטת "המקל והגזר", כך שמוסד שבו לא נלמדים "מקצועות החול" ישללו ממנו תקציבים. עם זאת הדגיש שטרן כי לדעתו יש לנהוג באופן דומה כלפי בתי הספר הכלליים שאינם מלמדים "תכני ליבה ביהדות".

 

"יש לי כמה יוזמות לחיבור החרדים לחברה בישראל, עד כדי פטור זמני מלא משירות צבאי (במקום דחיית שירות על תנאי של לימודים בישיבה - ק.נ)", מסביר ראש אכ"א לשעבר מדוע התבקש והסכים להצטרף לעתירה. הוא הדגיש כי "לא כל מי שפועל לכך שהחרדים ילמדו מתמטיקה ואנגלית הוא דווקא נגדם".

 

שטרן: "מישהו צריך לפרנס את הציבור הזה, שרק הולך וגדל. אם אתה רוצה לתת להם הזדמנות להשתלב ולהיות יצרניים אתה צריך שיהיו מסוגלים להתמודד. אם אתה מקים אקדמיה לחרדים ולא מביא אותם לשעריה ברמה הבסיסית - הסיכוי שלך אפסי. הם יהיו רק שואבי מים וחוטבי עצים".

 

לדברי שטרן, יש לחתור לכך שמנהיגי הציבור החרדי יאמצו את הליבה בהסכמה ולא בכפיה, ומבהיר כי מטרת העתירה היא לגרור אותם למשא ומתן על התכנים במוסדותיהם. לטענתו, המצב הקיים נוח לרבנים מאחר

שהוא מבטיח להם "הישארות בחומות".

 

למרות זאת, העותר הוא משוכנע כי מאבקם יצליח לבסוף. "אין ברירה אחרת, אנחנו מתקרבים לדרך ללא מוצא", אמר והזכיר את דברי המשנה כי "כל שאינו מלמד את בנו אומנות - מלמדו לסטות" ו"תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון".

 

על החינוך הממלכתי, שאת בורות תלמידיו בנושאי יהדות ביקר בחריפות בכנס הרצליה, אמר שטרן: "באותה מידה שאני עותר בעניין החרדים, אני חושב שצריך לשלול תקציבים גם ממוסדות שאינם מלמדים את ה"ליבה היהודית". המצב בתחום הזה הוא קטסטרופה. בעבר הוגדרו מספר שעות ללימודי יהדות, ויש גם תכנים שהם בגדר חובה. לדעתי, חובה לכלול אותם בתוכנית הליבה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלעזר שטרן.
צילום: ירון ברנר
מומלצים