שתף קטע נבחר

עימותים קשים בשייח ג'ראח: 30 מפגינים נעצרו

ההפגנה השבועית בשכונה שבמזרח ירושלים התלקחה הפעם לכדי עימותים אלימים במיוחד בין שוטרים לפעילי השמאל, שעשרות מביניהם התיישבו במחאה על כביש הכניסה למתחם שמעון הצדיק. דב חנין: "המשטרה מתנהלת באלימות קשה, אנחנו כאן למען הדמוקרטיה". מפגינה אחת נפצעה באורח קל

עימותים קשים במיוחד פרצו אחר הצהריים (יום ו') בין פעילי שמאל לשוטרים בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. במהלך העימותים נעצרו 30 מפגינים, ומפגינה אחת נפצעה באורח קל. היא פונתה לקבלת טיפול בבית החולים הדסה הר-הצופים כשהיא סובלת ממכות יבשות.

 

להפגנה השבועית בשכונה הגיעו בצהריים כ-350 מפגיני שמאל, שהשמיעו קריאות כגון "הפאשיזם לא יעבור" ו"לא תוכלו להמית התנגדות עממית". בשלב מסוים התיישבו כ-100 מהמפגינים על כביש הכניסה למתחם "שמעון הצדיק", שאליו נכנסו בשנה האחרונה ארבע משפחות יהודיות בצו בית משפט - במקביל להוצאת התושבים הערבים ממנו.

 

המשטרה הורתה למפגינים להתפנות מהכביש בתוך שלוש דקות משום שמדובר בהתקהלות לא חוקית, ומשלא נענו לדרישותיה - פינתה אותם מהמקום תוך שימוש בכוח רב. במהלך הפינוי נעצרו כשלושים מפגינים, וכתב רשת ב', שי זילבר, שהגיע לסקר את ההפגנה - עוכב אף הוא. הוא ספג מהלומות, ואחרי מספר דקות, משהתברר למשטרה כי מדובר בכתב - הוא שוחרר.


מפגינים בשייח ג'ראח. "ישבו על הקרקע בלי להפריע" (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

בין המפגינים היה חבר הכנסת דב חנין מחד"ש, שאמר: "המשטרה מתנהלת באלימות קשה הן כלפי מפגינים והן כלפי עיתונאים. קבוצה גדולה התיישבה על הקרקע מבלי להפריע או לנקוט התנהגות פסולה או אלימה, והמשטרה השתמשה בכוח רב".

 

הוא הוסיף כי "הגיעו מאות להפגין נגד העוול שנגרם בשייח ג'ראח, ולא פחות מכך - להפגין בעד שלום. התנחלות יהודית בלב שכונה ערבית משמעותה מניעת הסדר עתידי במסגרת של שתי מדינות לשני עמים. אנחנו נאבקים לא רק למען שלום, אלא למען דמוקרטיה בחברה הזו".

 

סוער גם בגדה: מפגינה נפצעה מאבנים

נשיא האוניברסיטה העברית לשעבר, חנוך גוטפרוינד, הגיע גם הוא להפגנה ואמר: "אני ירושלמי ואוהב את העיר. רבים

מחבריי עזבו, ואני לא חושב לעזוב, ולכן מאוד חשוב לי שתושבי ירושלים כולם יזכו ליחס הוגן. תושבי שייח ג'ראח גרו בבתיהם משנות ה-50, ונעשה להם עוול. רק בגלל זה אני כאן, ולא משום סיבה פוליטית, כדי להזדהות איתם ולבטא את דעתי על מה שנעשה להם".

 

אבנר ענבר, ממארגני ההפגנה סיפר: "היום באנו להפגין בדיוק באותו מקום שבו המשטרה אפשרה למאות מתנחלים להפגין ביום ירושלים. התיישבנו על הכביש מתוך נאמנות למסורת האי-ציות האזרחי הבלתי אלים, שכל אזרח בעל מצפון פונה אליה כשהחוק מנוצל לרעה על-ידי רשויות האכיפה למטרות אפליה וגזל".

 

בתוך כך נערכו היום גם הפגנות יום השישי המסורתיות האחרות של פעילי השמאל והפלסטינים - בגדה המערבית. בנבי

סאלח נפצעה פעילת שמאל באורח קל מאבן שיידו מפגינים פלסטינים, והועברה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בבירה. מפגין אחד נעצר. כמאה בני אדם השתתפו בהפגנה.

 

ליד בלעין הפגינו כ-80 פעילי שמאל ופלסטינים במחאה על בניית גדר ההפרדה באזור. הם יידו אבנים לעבר חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, ואלה השיבו לעברם בירי רימוני הלם וגז מדמיע. בנעלין נערכה הפגנה דומה, בהשתתפות כ-50 איש.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בשייח ג'ראח. גם עיתונאי עוכב
צילום: נועם מושקוביץ
"המשטרה השתמשה בכוח רב". ארכיון
צילום: AFP
דב חנין. "שייח ג'ראח תמנע הסדר עתידי"
צילום: עופר עמרם
מומלצים