שתף קטע נבחר

כוחות גדולים ערוכים להזזת הקברים בברזילי

בשעות הקרובות צפויות להתחיל עבודות רשות העתיקות בשטח בית החולים באשקלון להעברת תכולת הקברים מהמתחם המיועד לבניין חדר המיון החדש. גורמים חרדים קראו להפגנות מחאה עקב ההחלטה

כשבוע לאחר ההודעה על פינויים הצפוי של הקברים העתיקים מהמתחם המיועד להקמת חדר המיון החדש בבית החולים "ברזילי" באשקלון, נערכים הערב (שבת) מאות שוטרים לקראת יישום ההחלטה. לאזור בית החולים נקראו פרשים, שוטרי יס"מ ויחידות לפיזור הפגנות. במשטרה מדגישים כי ינקטו בכל האמצעים כדי לאפשר את ביצוע החלטת הממשלה להזזת הקברים ולמנוע פגיעה בפעילות בית החולים.

 

במשטרה אומרים כי המפקדים הונחו לפעול כראות עיניהם לרבות מעצרים כדי לשמור על הסדר הציבורי. ההחלטה על העתקת הקברים עוררה זעם רב בקרב גורמים שונים בעדה החרדית, שהביעו התנגדות נחרצת למהלך בטענה כי מדובר בקברים של יהודים. "צריך להילחם בכך במסירות נפש", קרא בשבוע שעבר הרב דוד שמידל, יו"ר הארגון החרדי "אתרא קדישא".


חרדי משקיף על חצר "ברזילי", אתמול (צילום: צפריר אביוב) 

 

לקראת פינוי הקברים, הוסיפו גדרות תיל לגדר המקיפה את בית החולים (בתמונה למעלה). כוחות גדולים של המשטרה צפויים לאבטח את העבודות. בימים האחרונים שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, מכתב למפכ"ל המשטרה שבו הביע חשש מפני פגיעה בצוות הרפואי של ברזילי, במטופלים ובהתנהלות התקינה של בית החולים - במצב של התפרעות מפגינים על-רקע העברת הקברים.

 

המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, ערך ביום רביעי האחרון דיון בנושא היערכות המשטרה לתחילת עבודות הבנייה של חדר המיון. לפי התוכנית, צפויים שוטרי המחוז הדרומי לאבטח את העבודות שיבצעו רשות העתיקות וחברת הבנייה. נמסר כי העבודות במקום יחלו רק לאחר אישור סופי של התוכנית המבצעית, ובמקביל יימשך ערוץ ההידברות עם כלל הגורמים השונים.

 

באשר לעיתוי תחילת העבודות, אמרו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי הדבר תלוי בזמינות המשטרה והיערכותה לאבטח את פינוי הקברים. על-פי ההערכה, יתלוו למהלך הפגנות ומחאות של חרדים.

 

זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה, פורסמו באתר החרדי "בחדרי חרדים" קריאות לבני המגזר להתארגן לקראת הפגנות מחאה נגד העברת הקברים. בין היתר, נערך כנס בשכונת מאה שערים שדן בדרכי הפעולה האפשריות למנוע את המהלך.

 

תוכניות הבנייה של חדר המיון בברזילי אושרו כבר לפני יותר משנה וחצי, ועל-כן וניתן להתחיל בעבודות ללא דיחוי, מהרגע שבו יועברו הקברים לאתר חלופי. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהתנגד לפינוי - הצליח להביא לאישור תוכנית חלופית להעתקת חדר המיון החדש ממיקומו המתוכנן לאתר אחר בסכום עתק של 90 מיליון שקלים. אחרי גל מחאה ציבורי נרחב והתפטרות של מנכ"ל משרד הבריאות, התקפל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והחליט ליישם את התוכנית המקורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקברים העתיקים בחצר "ברזילי"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים