שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חוק חדש: עדכון פנסיה כל שנה

  הליך חקיקה חדש בכנסת צפוי להגדיל את הפנסיה שלכם ב-200 שקלים לחודש ולהוסיף גם מענק חד פעמי של 2000 שקלים. במסגרת ההסדר החדש תעודכן הפנסיה בהתאם למדד המחירים אחת לשנה, ולא אחת לשנתיים כפי שהיה עד כה. אם תהליך החקיקה יתנהל כמתוכנן, השינוי צפוי כבר בתלוש הפנסיה של חודש יולי

  בשורה לגמלאי קרנות הפנסיה הוותיקות. באיחור של 3 חודשים החל בכנסת הליך החקיקה שיגדיל להם את הפנסיה החודשית בשיעור משמעותי. לפי החוק החדש עדכון הפנסיה בשיעור עליית המדד יתבצע אחת לשנה במקום אחת לשנתיים, למפרע מאוגוסט 2008. בהנחה שהחוק יתקבל סופית בחודש הבא והקרנות ייערכו בהתאם, נראה שהגמלאים ירגישו את השינוי המהותי כבר בתלוש הפנסיה של יוני או יולי.

   

  לפי החוק החדש הפנסיה עשויה לגדול השנה בממוצע של 200 שקל לחודש. בנוסף, עם השינוי, יקבל הגמלאי מענק כהחזר רטרואקטיבי מתואם של ההפרשים מאוגוסט 2008, שהיה מועד העדכון האחרון, בסך ממוצע של 2,000 שקל. זאת בתנאי שהעדכון יתבצע בפועל בפנסיה של יוני. בעדכון מאוחר יותר יגדל המענק ב-200 שקל לכל חודש נוסף.

   

  חישוב מענק ההפרשים עד ינואר 2010, בסך ממוצע של 800 שקל לגמלאי, ונעשה ב-2 מדרגות: האחת, על בסיס עליית המדד ב-3.47% מאוגוסט 2008 עד אוגוסט 2009, והשניה עד סוף דצמבר 2009 על בסיס עליית המדד ב-4.15%. גם עדכון הפנסיה מינואר 2010 נמשך לפי הבסיס האחרון של 4.15%, שהוא כאמור 200 שקל בממוצע לחודש. לפי החוק החדש של העדכון השנתי, העדכון הבא צפוי בקרוב – כבר באוגוסט השנה.

   

  הסדר זה התגבש באוצר כתחליף לביטול דמי הניהול (1.75%) של הקרנות הוותיקות שהיה אחד התנאים של מפלגת העבודה להצטרפותה לממשלה. התנאי נכלל בהסכם הקואליציה. עלות הביטול, לפי תחשיבי האוצר, היתה אמורה להסתכם ב-340 מיליון שקל כפיצוי לקרנות, בנוסף לעלות של עדכון הפנסיות מאוגוסט 2008. הפיצוי התחייב מאחר שדמי הניהול נקבעו כחלק העמיתים ברשת הביטחון של האוצר להצלת הקרנות ב-2003.

   

  עלות הרשת למדינה היא 80 מיליארד שקל. העלות הממוצעת של דמי הניהול לגמלאי היא כ-80 שקל לחודש. "הם נקבעו כהשתתפות סמלית של העמיתים שתבטיח את הפנסיה שלהם מהאובדן הצפוי בקריסת הקרנות", אומר סגן שר האוצר יצחק כהן הממונה על אגף שוק ההון והביטוח שהוביל את ההסדר החלופי. הוא מעריך את עלותו ב-130 מיליון שקל. "נוכל לעמוד בזה לעומת ביטול דמי הניהול שהיה עולה לנו 340 מיליון שקל".

   

  ההסדר החלופי עלה במשא ומתן עם מפלגה העבודה על מימוש הסעיפים החברתיים בהסכם הקואליציה, שהתנהל בשנה האחרונה. הצדדים הסכימו על הגמשת עדכון הפנסיה והמענק הרטרואקטיבי, בפברואר השנה, אולם העבודה עיכבה את חתימתה על ההסכם אבל בסוף חתמה עליו לקראת פסח. סמוך לערב החג עקרונותיו אושרו בוועדת השרים לחקיקה, ועברו לניסוח החוק במשרד המשפטים.

   

  הצעת החוק הוגשה לכנסת מיד אחרי פגרת הפסח בראשית החודש. היא עברה בקריאה ראשונה בסוף השבוע שעבר ונשלחה לאישור סופי בוועדת העבודה והרווחה. יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) הסכים לעקרונות החוק החדש, וצפוי להשלים את החקיקה עוד החודש. עם זאת הוא מסתייג מאחד הסעיפים בהצעת הממשלה ממנו עולה האפשרות לצמצום זכויות העמיתים אם יווצר גירעון אקטוארי כתוצאה מההסדר החדש.

   

  כץ אמר ל-ynet כי הסעיף הזה לא מבשר טובות. "עושה רושם שהאוצר נותן ביד אחת ולוקח בידו השניה". ח"כ חיים אורון (מרצ) אומר שהאוצר מנסה את התרגיל הזה בחוק להשוואת זכויות האלמן לאלמנה בקרנות הוותיקות, שנדון בוועדת העבודה. הוא מוכן להשוואה בתנאי שהעלות תקוזז מהזכויות של כל העמיתים בהפחתת הפנסיה שלהם.

   

  סגן השר כהן דוחה בתגובה את החששות. הוא טוען שאם בכלל תעלה אפשרות כזאת מדובר בכל מקרה בעלות זניחה לגמלאי, לעומת ההטבות הצפויות בהסדר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוד 200 שקלים לחודש
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים