שתף קטע נבחר

נמנעה כניסתו של פרופ' נועם חומסקי לישראל

הבלשן היהודי בן ה-81, שאמר בעבר כי "ישראל מדינה מנוולת, שנוקטת מדיניות אפרטהייד", ניסה להיכנס לארץ מגשר אלנבי כדי להרצות בביר זית. גורמים באוניברסיטה אמרו כי הוא עוכב במעבר הגבול 4 שעות. מוסטפה ברגותי: אמרו לחומסקי שזו הוראה מגבוה, בגלל עמדותיו

הפעם הוא לא ידבר. האינטלקטואל היהודי פרופ' נועם חומסקי, אחד מהבולטים מבין הדוברים נגד המדיניות הישראלית, ניסה להיכנס היום (יום א') לארץ דרך גשר אלנבי, אך ישראל מנעה זאת ממנו. כך מסרו גורמים באוניברסיטת ביר זית ל-ynet. מי שאסר עליו להיכנס לארץ הם אנשי יחידת גשר אלנבי של המשטרה - בהוראת משרד הפנים.

 

באוניברסיטה אמרו כי חומסקי היה אמור להרצות בביר זית וכי הוא עוכב במעבר הגבול למשך יותר מארבע שעות. פעיל בארגון זכויות האדם "זכות הכניסה", ששהה לצד חומסקי,  אישר כי הבלשן האמריקני בן ה-81 לא הורשה להיכנס לארץ.

 

איש השמאל הרדיקלי היה אמור להגיע לשטחים כאורח האוניברסיטה וכאורחו של חבר הפרלמנט הפלסטיני, ד"ר מוסטפה ברגותי, יו"ר תנועת היוזמה הלאומית הפלסטינית. לדבריו של ברגותי, גורמי הביטחון בגשר אלנבי מסרו לחומסקי כי כניסתו לארץ נמנעה על פי הוראה מגורמים בכירים בישראל ובמשרד הפנים, וזאת בגלל עמדותיו המדיניות.


חומסקי. בביר זית הוא לא ינאם (צילום ארכיון: AP)

 

ברגותי, מהבולטים במנהיגי המאבק בישראל, אמור היה ללוות את חומסקי לסיור בגדה ובתוואי גדר ההפרדה. הוא אמר כי "החלטת ישראל מעידה על האופי הגזעני שלה, אפילו אדם כחומסקי לא הצליח לחמוק מכך. אנחנו גאים בתפקיד שאותו ממלא חומסקי לתמיכה בפלסטינים ובמאבק נגד העוולות הכיבוש". באוניברסיטה היה אמור להרצות חומסקי על "הליברליזם בחברות האירופאיות המתועשות".

 

חומסקי, בלשן בעל שם עולמי מ-MIT, ביקר בחריפות את ישראל באופן עקבי, ובמרס האחרון טען בראיון ל-ynet כי ישראל נוקטת מדיניות אפרטהייד קשה יותר מהיחס שקיבלו השחורים בדרום אפריקה מצד הלבנים. הוא אמר כי ישראל "מדינה מנוולת" וכי היא בדרך להיות מנודה בשל "עשרות שנים של חטיפה והרג אזרחים במסווה של הגנה עצמית". לדעתו, ישראל צריכה להפסיק להיות מדינה יהודית, אלא להיות מדינת כל אזרחיה.

 

לפני מספר שנים חומסקי ואינטלקטואלים אחרים האשימו את ישראל בהחרפת הסכסוך במזרח התיכון, במכתב פתוח שפרסמו. בראיון ל-ynet הסביר חומסקי ואמר כי "חטיפת שני אזרחים מעזה, יום לפני חטיפת גלעד שליט, היא פשע חמור בהרבה מחטיפת חייל. לאורך שנים ישראל חטפה לבנונים והחזיקה רבים מהם כבני ערובה לתקופות ארוכות".

 

חומסקי אף אמר כי ישראל מכשילה את הניסיון להגיע לשלום: "חמינאי הצהיר שאיראן מקבלת את קריאת הליגה הערבית לנורמליזציה ביחסים עם ישראל במסגרת הסדר, גם אש"ף תמך בכך רשמית בעבר ואפילו חמאס מרמז על רצון למו"מ בנוגע להסדר שתי המדינות. ארה"ב וישראל אינן מעוניינות לשמוע על כך".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם חומסקי. לא הורשה להיכנס לארץ
צילום: AFP
מומלצים