שתף קטע נבחר

אלי רבי ל-ynet: "נשים יותר עקשניות"

יום אחרי ההישארות בליגה מסכם בראיון מאמן הפועל עפולה ונבחרת הנשים עונת בכורה קשה עם סיום מתוק: "לא אהבתי את הרינונים סביבי, ארצה להמשיך לאמן בליגת העל"

"בוקר נהדר", יכול סוף סוף לענות אלי רבי המותש לצלצול הטלפון. אחרי עונה שכללה מעבר חד משנים ארוכות של אימון נשים לאימון גברים, מזכייה בתארים לתבוסות במשחקי אימון ולצרות כלכליות בצרורות, מרשה לעצמו המאמן השקול לפתוח את הלב.

 

רבי (42), מאמן נבחרת הנשים שהבטיח אתמול להפועל עפולה עונה נוספת בליגת העל לאחר ניצחון 2:3 בסדרת הפלייאוף התחתון נגד הירידה לליגה הלאומית מול עירוני רמת גן, מרשה לעצמו להתחיל דווקא מהסוף: "בשבועות האחרונים היינו מאוד מרוכזים בלהשיג את המטרה, וזה יצר לחץ לא פשוט", הוא משחרר אוויר, "היום, אחרי שהכל נגמר הכי טוב שאפשר, זה יוצר תחושה של הקלה".

 

אבל הדרך היתה קשה. קשה מאוד. "זו היתה עונה לא פשוטה", מביט רבי לאחור. "זה התחיל עוד במשחקי האימון שלא בישרו טובות, הבנו כבר אז שאנחנו הולכים לעבור עונה שבה נצטרך לעבוד קשה מאוד. הפסדנו את כל המשחקים ב-20 הפרש ומעלה. לשמחתי דווקא פתיחת העונה היתה טובה ונתנה לנו קצת אמונה בעצמנו".

 

ולמרות זאת ערכתם שינויים באמצע העונה.

 

"בדיעבד חלקם אולי לא היו הכי נכונים, ונוצרה דעיכה ביכולת. ניסינו להיכנס לפלייאוף העליון, ובסופו של דבר נקלענו למאבקים נגד הירידה, מה שמאוד הלחיץ אותנו. כל הקבוצות בפלייאוף התחתון מאוד התחזקו, חולון, נהריה ורמת גן, כולן הביאו זרים יוצאים מן הכלל והתחזקו גם בישראלים. הסוף הוא מתוק, אבל עד שהגענו אליו נקלענו לפיגור 2:0 וזה הלך לכיוון של מפח נפש. לשמחתי זה נגמר בטוב".


סוף סוף הבוקר הוא נהדר. אלי רבי (צילום: עוז מועלם)

 

"אני כמעט לא מוצא הבדלים"

 בתחילת העונה כששאלנו את רבי על ההבדלים בין כדורסל גברים למקבילו הנשי, הוא ביקש לחכות לסוף העונה ואז לענות. היום הוא כבר יודע: "הרבה יותר קל למאמן לתפקד ולקבל החלטות פרסונאליות בכדורסל גברים מאשר בנשים", הוא מודה. "נשים הרבה יותר עקשניות והרבה יותר קשה להן לקבל מהלכים חריגים של מאמנים. גברים מקבלים את הדברים בצורה בוגרת יותר, ומבחינתם, ברגע שנגמר המשחק - מתקדמים קדימה. בכל מה שקשור בכדורסל, ועם כל המאמצים שאני עושה, אני כמעט ולא מוצא הבדלים. הקצב אחר, הנתונים הגופניים אחרים, אבל המשחק הוא אותו משחק".

 

וכשמצרפים עונת בכורה ותקציב נמוך, כשיש בעצם רק מה להפסיד, לחובות מצטברים וסכסוכי עבודה, התמונה לא נעשית ברורה יותר. "כל נושא התקציב של הקבוצה מאוד הקשה עלינו", מרשה לעצמו רבי באופן חריג להישמע מתלונן. "למעשה גם אל רף המינימום לא היינו קרובים, היינו הרבה מתחת. זה מאוד הקשה בתפקוד השוטף. אני חושב שזה היה בעיקר גם בגלל חובות מהעונה הקודמת, אבל לא יכולנו להשתמש בזה כתירוץ כי זה היה נראה ונשמע לא טוב. היינו צריכים לחיות עם זה. זה לא טוב למאמנים או לשחקנים, ואני מניח שבמידה ובעפולה יחליטו להמשיך בליגת העל - לפחות בקטע הכלכלי ההיערכות תהיה בשנה הבאה טובה יותר".

 

"לא כפיתי את עצמי על המועדון"

אבל הבעיות הכלכליות לא היו הדבר היחיד שהפריע לרבי. במהלך העונה, ולאחר שהקבוצה ספגה עוד הפסד ועוד אחד, החלו שמועות על חיפוש מחליף בעמדת המאמן. מי שמכיר את רבי יודע כי מדובר באדם שקשה מאוד לעצבן. בעפולה הצליחו.


"הרבה יותר קל למאמן לתפקד בגברים מאשר בנשים" ( צילום: אלי אלגרט)

 

"בלשון המעטה לא אהבתי את זה", הוא מספר בכנות, "בעיקר מכיוון שלא כפיתי את עצמי על המועדון. כמעט אחרי כל הפסד באתי והסברתי בישיבות ההנהלה שאם המערכת חושבת שאני לא ראוי - אני מוכן לפנות את המקום שלי. אני חייב בהזדמנות הזו לומר בצורה מפורשת שגם היו"ר מוטי שכטמן וגם הגזבר אמיר נוי - באופן חד משמעי לא היו מוכנים לשמוע על עזיבה שלי. הרינונים היו ממקומות אחרים. שני האנשים הראשיים במועדון גיבו אותי באופן חד משמעי ואת זה אני מעריך. אבל אני מספיק שנים בכדורסל ולמדתי לחיות עם זה, התפקוד שלי לא נפגע בגלל כל הרינונים שמסביב".

 

יכול להיות שפרצת דרך למאמני הנשים, שכעת נראה יותר מעברים בין הליגות?

 

"אני חושב שאולי עכשיו יעריכו קצת יותר את מאמני הנשים. גם במהלך הסדרה ליוו אותי כמעט כל מאמני ליגת הנשים ואיחלו לי הצלחה, אני מאוד מעריך אותם ואולי באמת עצם זה שהצלחתי להתמודד בכבוד תגרום גם לשוחרי הכדורסל

 להעריך אותם. יש להם מה לתת. אם תהיה נהירה לבנים? אני לא בטוח שהם ממש צריכים את זה, כי לא רע בכדורסל הנשים. לי לא היה רע, פשוט אחרי כל כך הרבה שנים ניסיתי משהו אחר. אבל זה לא רע להיות מאמן נשים, והם צריכים להרגיש טוב עם זה".

 

ואיפה אתה תהיה בעונה הבאה?

 

"אני רוצה להיות איפה שרוצים אותי וחושבים שאני יכול לתרום. זה מה שמלווה אותי כל החיים, אני תמיד שואף להגיע לרמות הגבוהות ביותר. כמובן שאנסה להמשיך לאמן בליגת העל ואני מקווה מאוד שקבוצה כזו או אחרת תגלה בי עניין. אני אשמח לתרום את חלקי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים