שתף קטע נבחר

נתניהו: קראתי בעיתון; חומסקי: החלטה מלמעלה

במהלך דיון בכנסת אמר ראש הממשלה שקרא בעיתון על מניעת כניסתו של נועם חומסקי לישראל. הפרופסור האמריקני אמר ל"אל ג'זירה": "משרד הפנים החליט"

מי נתן את ההוראה? כנראה שלא ראש הממשלה. בנימין נתניהו אמר היום (ב') כי שמע על פרשת מניעת כניסתו של פרופ' נועם חומסקי לישראל מהעיתונים. הדברים נאמרו במהלך נאומו של ח"כ חיים אורון (מרצ) במליאת הכנסת.

 

אורון תקף את הממשלה על מניעת כניסתו של הבלשן היהודי בן ה-81 להיכנס להרצאה אליה הוזמן באוניברסיטת ביר זית. לטענתו, הביקורת של חומסקי דווקא מתמקדת בשמאל הישראלי. "ממה הפחד?", תהה ח"כ אורון, "נועם חומסקי - הוא תוקף אותנו בעיקר, הוא אומר שאנחנו לא בסדר".

 

נתניהו אמר ממקום מושבו: "קראנו על זה בעיתון", ואורון המשיך: "אתה לא היית ער למה שקורה עכשיו, סגן שר האוצר הגיב לחוק אחר, גם את זה קראת בעיתון?".


נועם חומסקי בעמאן. "בישראל כועסים עלי" (צילום: AP)

 

ואילו הפרופסור האמריקני המוכר כשמאלני-קיצוני, אמר היום כי הוא אינו כועס על המקרה. בשיחה עם רשת "אל-ג'זירה" באנגלית מבית חברים בעמאן,

 בירת ירדן, סיפר חומסקי על רשמיו מחוויית סירוב הכניסה בגשר אלנבי. "אני לא כועס לגבי זה, אני מאוכזב ומופתע. הגעתי למעבר עם בתי ושני חברים אקדמאים ותיקים, אותם פגשנו בעמאן יום קודם לכן. אחרי שעות ממושכות של המתנה ותחקורים שני חבריי הורשו להיכנס, בעוד שלי ולבתי נאמר כי אסור לנו להיכנס, לאחר דיונים ממושכים ובלתי ישירים עם משרד הפנים".

 

חומסקי: "אין בסיס לטענה לחוסר הבנה"

לגבי הטענות כי מדובר בחוסר הבנה ותיאום בין הרשויות, אמר חומסקי: "אני לא רואה מה פה חוסר ההבנה - העובדות גלויות לכל: הוזמנתי בידי מחלקת הפילוסופיה באוניברסיטת ביר זית לתת מספר הרצאות על מדיניות החוץ והפנים של ארצות הברית, אני עושה זאת כל הזמן במדינות רבות. אין בסיס לטענה לחוסר הבנה, זוהי החלטה של משרד הפנים".

 

כשנשאל האם לדעתו יש קשר לביקורת שהביע כלפי מדיניות ישראל, אמר חומסקי: "אני יכול למסור רק מה שהועבר לי באותן שיחות עם הגורם שביצע את החקירה, שקיבל הוראות ממשרד הפנים. שתי הנקודות הבסיסיות כאן הן ראשית שממשלת ישראל אינה אוהבת את מה שאני אומר, מה ששם אותם בקטגוריה של כל ממשלה אחרת בעולם.

הנקודה השניה היא שהם כועסים על העובדה כי אני נענה להזמנה של אוניברסיטת ביר זית ללא תכניות להמשיך לנאום באוניברסיטה ישראלית, כפי שעשיתי כבר בעבר".

 

חומסקי נהג לתקוף את ישראל חדשות לבקרים ובמרס האחרון טען בראיון ל-ynet כי ישראל נוקטת מדיניות אפרטהייד קשה יותר מהיחס שקיבלו השחורים בדרום אפריקה מצד הלבנים. הוא אמר כי ישראל "מדינה מנוולת" וכי היא בדרך להיות מנודה בשל "עשרות שנים של חטיפה והרג אזרחים במסווה של הגנה עצמית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורא עיתונים בקפידה. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
לא כועס, מאוכזב. פרופ' נועם חומסקי
צילום: AFP
מומלצים