שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תרגיל ענק מהבוקר: פגיעה בעורף ואזעקה ביום ד'
  התהפכות רכבת בחדרה, מטח טילים בחיפה ובנשר, אירוע חומרים מסוכנים בנמל חיפה, פינוי קשישים בסביון, משבר מים בכפר שמריהו, ומטען 'מלוכלך' בבית ספר בירושלים. כך ייראה תרגיל "נקודת מפנה 4" שיתחיל בבוקר. השיא: תרגול אזעקה ביום רביעי. בישראל מנסים להרגיע, בלבנון מורגשת עצבנות

  תרגיל העורף הנרחב ביותר אי-פעם בישראל יתחיל הבוקר (יום א'). רשויות החירום יתרגלו בשבוע הקרוב עמידה בפני סדרת תרחישים המהווים איום על האוכלוסיה האזרחית. במהלך תרגיל "נקודת מפנה 4" יעמוד העורף בישראל תחת "התקפה" של מאות טילים ורקטות, שישוגרו ממספר זירות. תרגילים דומים, בהיקף מעט קטן יותר, נערכו גם לפני שנה ו לפני שנתיים.

   

  במערכת הביטחון הדגישו ערב התרגיל כי העיתוי נקבע זמן רב מראש, כחלק מתוכנית העבודה השנתית. בתרגיל ישתתפו רשות החירום הלאומית (רח"ל), פיקוד העורף, המשטרה, מד"א, מכבי אש, משרדי הממשלה השונים והרשויות המקומיות.

   

  "בעימות הבא שאיתו תצטרך ישראל לקחת חלק, העורף יהיה לחזית שנייה ומאוד משמעותית, תרגילים מסוג זה לא רק יחסכו נפגעים בנפש, אלא עשויים להכריע את העימות כולו", אמר ל-ynet גורם ביטחוני בכיר.

   

  אחד משיאי התרגיל, או לפחות הרגע שיורגש על ידי כלל האוכלוסיה, הוא אזעקת התרגול שתישמע ברחבי הארץ ביום רביעי ב-11:00. בשעה זו תיבחן מערכת הצפירה והאזרחים יתבקשו להגיע במהירות למרחבים המוגנים בבתים ובמקומות העבודה. בנוסף ייערכו במועדים שונים תרגילי צפירה מקומיים, שבהם לא יהיה צורך להיכנס למרחבים מוגנים.

   

  סדרה של תרחישי אימה

  ואילו עוד תרחישי אימה צופן בחובו התרגיל? התהפכות רכבת בחדרה, מטח טילים בחיפה ובנשר, אירוע חומרים מסוכנים בנמל חיפה, קריאה דחופה לפינוי קשישים בסביון, משבר מים בכפר שמריהו, מטען חבלה 'מלוכלך' בבית ספר באזור ירושלים, ופגיעה במתקנים צבאים בבית-ליד.

   

  גם חלוקת ערכות המגן האישיות לאזרחים תועבר למצב חירום בשמונה ישובים, על מנת לתרגל מעבר משגרה לחירום וצורך בחלוקה מהירה. במהלך התרגיל יתרחשו "אירועים" בלמעלה מ-35 רשויות מקומיות על מנת לבחון את דרכי ההתמודדות של הרשויות השונות והתיאום ביניהן.

    

  בצה"ל אמרו ערב היציאה לתרגיל כי "נקודת מפנה 4" נועד לחדד את הטיפול באוכלוסיה שנמצאת תחת מצב חירום. "במלחמה, בכל זירה שהיא וכמובן בכמה זירות, העורף צפוי לתקופה מאוד מורכבת", הסביר הגורם הביטחוני, "מעבר לתחושה הקשה, יתרחשו אירועים משבריים בחלק מהמקומות וטיפול נכון עשוי לצמצם את אי הוודאות ולתת מענה הולם".

   

  "התרגיל בנוי מאירועים שונים שהם פועל יוצא של התוכניות האופרטיביות, לרבות לקחי מבצע "עופרת יצוקה", כל זאת כדי לתת מענה לעורף", הסביר אותו גורם והוסיף כי במהלך התרגיל, ייבחנו לצד פעולות שגרתיות של גופי החירום גם דרכי מענה שונות ויצירתיות, פרי פעילות של הרשויות המקומיות.

    

  במסגרת התרגיל יתקיימו הערכות מצב בדרגים שונים, בראשות סגן שר הביטחון מתן וילנאי, ויתורגלו גם מוסדות החינוך ומתקנים שבהם שוהה אוכלוסיה חלשה. הגורם הביטחוני ציין את הקשר בין מצב הסיום של המלחמה הבאה למצב העורף. "עורף חזק משמעותו מתן אורך רוח לצה"ל לבצע את המוטל עליו", אמר, "מכאן החשיבות לחזק את העורף שנתפס בקרב כל אוייבנו כבטן הרכה של ישראל". 

   

  מתיחות מול לבנון, חיזבאללה בכוננות

  למרות שבישראל הקפידו בימים האחרונים להדגיש כי עיתוי התרגיל נקבע זמן רב מראש, יש מי שביקר את ההכנות המלחמתיות-לכאורה. ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, אמר כי "על ישראל להקל בתימרוניה הצבאיים ולהתחיל לשים את הדברים על השולחן כדי שיהיו שיחות רציניות על השלום".

   

  אחרי פגישה שערך בסוף השבוע עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, הוסיף חרירי: "אם ישראל רוצה להידבר עם הפלסטינים על שלום, מדוע היא פונה לתמרונים צבאיים?"

   

  גם חיזבאללה הודיע כי אלפי אנשיו קיבלו הוראה לשמור על כוננות גבוהה לקראת התרגיל.

  השייח נביל קאוק אמר כי "כמה אלפי לוחמים לא ילכו לקלפי להשתתף בבחירות המוניציפליות בשל הכוננות".

   

  בכיר אחר בארגון, האשם סאפי א-דין, אמר כיהם עוקבים אחר התרגיל, ולמרות הכוננות - אין הם סבורים שישראל ערוכה בשלב זה לצאת למלחמה חדשה.

   

  בראיון מיוחד לרשת "אל-ג'זירה" אמר סאפי א-דין כי מלחמת לבנון השניה חשפה נקודות תורפה שלא טופלו בצה"ל ותכליתו של התרגיל בישראל היא לטפל בנקודות החולשה הללו.

   

  Read this article in English

   

  בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כל כוחות החירום שותפים. ארכיון
  צילום: ירון ברנר
  תרגול גם במוסדות החינוך. ארכיון
  צילום: AFP
  הערכות מצב משותפות. סגן השר וילנאי
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים