שתף קטע נבחר

אחרי כמעט יממה: האש ב"חוד מתכות" כבתה

צוותי הכיבוי הגדולים שפעלו לאורך שעות הלילה במתחם המפעל שמדרום לעכו השלימו את משימתם לפנות בוקר. עלות פעולות הכיבוי מוערכת במאות אלפי שקלים. המשרד להגנת הסביבה יחקור את הנסיבות שהובילו להתלקחות האש

בתום 17 שעות של עבודה מאומצת, הסתיימו לפנות בוקר (יום א') עבודות כיבוי האש שפרצה במתחם מפעל "חוד מתכות" שמדרום לעכו - לאחר שכוחות הכיבוי הצליחו להשתלט על הלהבות שאחזו שם בערימות פסולת ברזל וגרוטאות רכב.

 

על-פי ההערכה, עומדת עלות פעולות הכיבוי על מאות אלפי שקלים. במקביל, תתנהל במשרד להגנת הסביבה חקירה פלילית לבירור הנסיבות שהובילו להתלקחות האש.

 

צילום: שי וקנין

 

פעולות הכיבוי הסתיימו בסביבות השעה 04:00 ומעט מוקדם מהצפוי, שכן הערכה ראשונית העלתה כי אלו ייארכו כיממה עד להשגת שליטה מלאה על האש. במהלך הלילה שהו במתחם המפעל ובסביבותיו כ-15 צוותים, שהצטיידו בסולמות גבהים וכבאיות מסוגים שונים.

 

האש ב"חוד מתכות" פרצה אתמול ב-11:00 לערך. העשן השחור והסמיך אפף את האזור במשך זמן רב ותושבים בשני קיבוצים סמוכים נקראו להישאר בבתיהם למשך כמה שעות. תימרות העשן בלטו גם במרחק רב יחסית מהמפעל, ותועדו במקומות שונים בין היתר על-ידי גולשי ynet. כביש 4 העובר סמוך למפעל נסגר לסירוגין במהלך מאמצי הכיבוי.

 

שעות לאחר פרוץ האש, כשמאמצי הכיבוי הגיעו לשיאם, נשמעו במקום עדויות שלפיהן היה המצב, עם תחילת השריפה, מסוכן יותר מכפי שתואר בתחילה. סמל גיא קציר, ראש הצוות שהיה הראשון שהגיע למפעל, תיאר בשיחה עם ynet: "הייתה עוצמת אש גדולה מאוד ופיצוצים רבים. בין השאר הגיעה האש לערימה של מיכלי גז, שלכאורה היו ריקים אבל התחילו להתפוצץ".

 

האש דעכה, החקירה החלה

כבר הבוקר, שעות ספורות בלבד לאחר שהלהבות האחרונות דעכו, החל השלב השני בעבודת הכבאים ב"חוד מתכות". יחד עם חוקרי המשרד להגנת הסביבה, תיפתח החקירה לבירור נסיבות ההתלקחות שבסיומה ייקבע האם יש צורך לבצע שינויים בנהלי העבודה במפעל, כמו גם באשר לאופן אחסנת הפסולת ובאמצעים הזמינים שם למניעת שריפות.

 

מפקד שירותי הכיבוי בגליל המערבי, טפסר אמיר לוי, העריך הבוקר בשיחה עם ynet כי האש במפעל התלקחה באופן ספונטני. "בהנחה שבעלי המפעל צודקים, ולא התבצעה במקום שום עבודה כשהאש החלה לבעור, התסריט ההגיוני הוא כי תהליכי חימצון של המתכות הם שגרמו לפרוץ הדליקה. בשלב מסוים, בשל החום, חומרים דליקים יותר, כמו פלסטיק ומוצריו, החלו לבעור - ומשם הדרך לשריפה גדולה קצרה מאוד".


סביבות המפעל, אתמול. העשן החל להתפזר (צילום: שי וקנין) 

 

בעיריית עכו מתכוונים לערוך בחינה מחודשת של תנאי הרישוי לעבודת המפעל.

ראש העירייה, שמעון לנקרי, אמר אמש כי תיערך בדיקה קפדנית עד שיובהר כי העבודה במקום אינה מהווה סיכון לאוכלוסיית העיר והאזור כולו.

 

ומה באשר לכבאים עצמם? גם לאחר כל אותן שעות ארוכות שבהן פעלו להשתלט על האש, ייאלצו 11 מהם לוותר על השלמת שעות השינה שאבדו ביממה האחרונה, ולמרות התשישות - יצאו כבר לפני הצהריים לכיוון המרכז, כדי להשתתף בגמר טורניר גביע נציב הכבאות בכדורגל.

 

"מזל שהשריפה כובתה, אחרת היינו מפספסים את המשחק", אמר טפסר לוי בחיוך. "אני מקווה שגם כאן, כמו במפעל, הכבאים שלנו ינצחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאמצי כיבוי אפופי עשן
צילום: שי וקנין
עובדי "חוד מתכות", אתמול
צילום: שי וקנין
מומלצים