שתף קטע נבחר

הרב לבנון: אישה לא יכולה לרוץ למזכירות יישוב

תושבת אלון מורה ביקשה להתמודד על מקום במזכירות היישוב בבחירות הקרובות ביישוב. הרב לבנון פסק לה: "לא נותנים שררה לאשה; אישה תשפיע במזכירות דרך בעלה". ואיך מגיבה על כך יו"ר מועצת קדומים לשעבר דניאלה וייס?

ביום רביעי הקרוב ייערכו בחירות לתפקיד מזכיר היישוב אלון מורה שבשומרון. בחירות כאלה נערכות אחת לשנתיים ולקדנציה הקרובה הציגו 15 תושבים מועמדות לתפקיד. בחינה קצרה ברשימת המתמודדים מראה כי אף אישה מתוך היישוב בו חיים 750 בעלי זכות בחירה לא הגישה את מועמדותה לתפקיד.

 

אישה אחת שנשארה בעילום שם, דווקא ביקשה להתמודד על מקום ברשימה שבסופה יבחרו חמישה חברים שיבחרו את יו"ר המזכירות. אותה אישה פנתה בשאלה הזאת לרב היישוב, אליקים לבנון: "לקראת הבחירות למזכירות רציתי להציע את מועמדותי. אני אשה צעירה, אני חושבת שיש לי מרץ ורצון לעשות. בנוסף, נראה לי שיש תועלת מישיבת אשה במזכירות, כי לא נכון שרק גברים יחליטו איך לנהל את הישוב. אשמח לקבל חוות דעתך".

 

הרב לבנון השיב לשואלת בטור הקבוע שלו בעלון היישוב "קשר אמיץ", כי זה לא תפקיד לאישה בהסתמך על כתביו של הרב קוק. הרב לבנון הסביר שעד עתה היה נהוג ביישוב שנשים שותפות בוועדות השונות, אך לא כחברות מזכירות. לדבריו, "בעיה ראשונה היא מתן שררה לאשה. ושותפות במזכירות כמוה כשררה. בעיה שניה היא, שאלת התערובת בין גברים לנשים. ישיבות מזכירות כידוע מתנהלות בלילה ולעיתים מסתיימות בשעות מאוחרות ביותר. מאוד לא ראוי לשבת במעורב בסיטואציה זו".

 

בהמשך לתשובה, הרב לבנון שואל כיצד ייתכן שלנשים לא תינתן זכות להשמיע קולן ולהתחשב בדעתן? התשובה לדבריו היא, שכל אשה יכולה וצריכה להשפיע על דעת הציבור באמצעות בעלה: "בקרב המשפחה מנהלים דיון על נושא מסוים וכאשר מגיעים לאחדות דעות, הבעל מייצג את דעת המשפחה. כך ראוי ונכון לעשות כדי שלא יווצר מצב בו אשה מצביעה לימין והבעל לשמאל. לכן, לא דעת האשה נשמעת ולא דעת הבעל, מה שנשמע זוהי דעת המשפחה".

 

דניאלה וייס מזכירה: "נשים היו נביאות"

מספר גורמים בכירים בקרב הנהגת ההתיישבות בשומרון מחו על פסיקת הרב לבנון, ולדבריהן נשים צריכות, יכולות ותורמות לקידום ההתישבות לא פחות מגברים וכי דברי הרב אפילו מעליבים. הגורמים חששו לצאת בגלוי נגד הרב המקובל בשומרון וציינו כי לאורך השנים יש מגמת שינוי.

 

"נשים היו בעבר נביאות והחזיקו בתפקידים משמעותיים בהיסטוריה של העם היהודי", אמרה דניאלה וייס מי שכיהנה למעלה מעשור כיו"ר מועצת קדומים, והייתה מראשי "גוש אמונים": "מי שברך אותי על בחירתי לתפקיד היה הרב אברום שפירא, ראש מרכז ישיבת הרב ולכן אני לא חושבת שסוגיית מגדר לתפקידים ציבוריים צריכה לעמוד על הפרק". וייס מי שנחשבת עד היום לאחת מיו"ר המועצה הבולטות ביהודה ושומרון, הוסיפה כי המבחן האמיתי לתפקידי הנהגה צריך להיות בידיים של מי שיכול לקדם את האחיזה בארץ. "דווקא בשעות מבחן, נשים הוכיחו את עצמן ביכולת עמידה והחלצות והיום אנו בשעת מבחן".

 

גם אסתר כריש, מנכ"לית "ועד מתיישבי השומרון" אמרה ל-ynet כי כיום נשים הם חלק אינטגרלי

מהחברה ואלה יכולות לנהל יישוב לא פחות טוב מגברים ואולי אף טוב יותר. לדבריה, "ניהול יישוב דומה לניהול בית גדול. זה כואב לי לשמוע דברים כאלו נגד נשים, יש בזה אפילו משהו לא מוצדק שחמישים אחוז מהנשים לא יכולות להתמודד במיוחד אחרי אמירה כזאת של הרב".

 

ולעומתן, שריה דמסקי, אחד המתמודדים למזכירות בבחירות הקרובות ומי שכיהן בעבר כיו"ר המזכירות לא מתנגד לדברי הרב לבנון ואומר: "אני לא פוסק ולא איש הלכה, אני מניח שיש בדברי הרב טעמים". כשנשאל האם יש מקום לאפלייה של נשים בשנת 2010 השיב כי באותה מידה ניתן לשאול אם מותר לאכול חזיר כיום. "מדובר בדברי רב היישוב. לא מתפקידי לערער עליהם ואין שום קשר לשנה בה אנו חיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב אליקים לבנון
צילום: אילן מרסיאנו
וייס. ברכה מהרב שפירא
צילום: דודי ועקנין
מומלצים