שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

אם המפעל מזהם - צלבו אותו

המשרד להגנת הסביבה אומר לנו שמפעל "חוד מתכות", בו פרצה האש בשבת, עומד בד"כ בתקנים ולא מזהם. שנאמין לו? אין לנו ברירה, כי אין בינתיים מידע מוצק שסותר זאת; רק תלונות וחשדות. אם יש למישהו נתון שכזה שיקום ויצעק. אז נדע את האמת, ונדע גם שאסור לסמוך יותר על המשרד להגנת הסביבה

עכשיו, כשענן העשן השחור והמחניק שפרץ מחצר מפעל "חוד מתכות" בשבת התפזר, הגיע הזמן לעשות קצת סדר בבלגן.

 

1. אם יתברר בחקירת המשרד להגנת הסביבה שזילזול בנהלי איחסון הגרוטאות במפעל, או אפילו "רק" רשלנות, הם שגרמו לפרוץ הדליקה ולזיהום האוויר בעקבותיה, אני מקווה שהאחראים יתנו על כך את הדין ושבית המשפט אף יחמיר עימם. כי דווקא הם, שמתעסקים בפעילות עם פוטנציאל זיהום כה גדול, צריכים לדעת את השלכות מעשיהם.

 

2. אם יתברר שאכן יש רשלנות במפעל, ושאירועים כמו השריפה בשבת עלולים להתרחש חלילה שוב, אולי צריך לשקול להעביר אותו למקום מבודד, הרחק מאנשים שנושמים. זה יהיה יקר ויקשה על רבים אבל אסור שבריאות התושבים תונח על הכף מול שיקולים כספיים.

 

3. אני מבין את תושבי כפר מסריק ועין המפרץ. גם אני לא הייתי רוצה לראות מפעל כזה מחוץ לחלון שלי. אני בטוח שאתם סובלים ממנו יום יום; אני שומע אתכם מתלוננים על ריח ורעש וחיים תחת התחושה שמשהו יקרה חלילה, כמו שריפת גרוטאות בחצר ועשן סמיך שיאלץ אתכם להסתגר בבית. זה לא מגיע לכם.

 

4. אני גם שומע את דברי המשרד להגנת הסביבה, שאומר שהמפעל הזה עומד בשנים האחרונות בתקנים ולא חורג מהם - ואני רוצה להאמין להם. בעצם אין לי ברירה אלא להאמין להם, כי המשרד הוא הגוף שאמון על הנושא בישראל, ואף גורם אחר טרם הציג נתונים שמוכיחים שכך הם לא פני הדברים. טרם הוצגו בפני הציבור מידע מוצק לפיו המפעל הזה מזהם את סביבתו. ב-2006 התמונה הייתה שונה כי אז הוצגו נתונים חמורים מאוד, ובשעתו כל צעקה וכל שלט שהונף נגדו היו מוצדקים. מאז, אומרים לנו, המפעל הזה "יותר מבסדר". אם יש למישהו הוכחה - או אפילו טענה מבוססת - שהמפעל הזה מזהם, שיחשוף אותן. אם המפעל הזה מזהם צריך לצלוב אותו.

 

5. אבל - והאבל כאן משמעותי: אם אין הוכחות שכאלה - או לפחות טענות מבוססות שאומרים שהדברים לא טובים כמו שמבטיחים לנו במשרד להגנת הסביבה - שהרי אז כל הצעקות רק גורמות נזק. הן כמו נביחות כלבים חסרי שיניים נוכח השיירה שעוברת. רעש רקע מטריד. כי כדי להילחם במפעלים מזהמים, המצויידים בסוללות פרקליטים ממולחים, צריך סכין חדה - לא סיכות קטנות: לא תלונות עובדים או נתונים נסיבתיים על תחלואה באזור; לא תהיות או רמיזות; צריך מידע קונקרטי. הבו לנו את הסכין שבעזרתה נחתוך את הקליפה ונראה האם אכן רק המעטה החיצוני ירוק ומתחתיו יש אמת שחורה.

 

6. הבו לנו את הסכין הזו, כי אם היא תימצא, נחשוף גם את המשרד להגנת הסביבה במערומיו. הוא ייתפס כמי שהציג לציבור מצג שווא של מפעל שעומד בתקנים ואנחנו לא נאמין לו יותר לעולם. אנחנו גם נדע שאמת המידה שבעזרתה מפקח המשרד על האוויר שאנחנו נושמים נוטה לטובת המזהמים, ואסור לסמוך עליה ועליו יותר. אבל ללא מידע אמיתי אי אפשר לנהל דיון רציני בנושא. לא מספיק להציג חשדות עמומים.

 

7. ועוד הערה חשובה לסיום: אם אכן המפעל הזה לא מזהם בדרך כלל, ושומר על הנהלים כפי שמבטיחים לנו - לא אתרגש ולא אשמח. הוא לא ראוי לכל שבח על כך, ולא זכאי לשום פרס. עמידה בתקנים ושמירה על הנהלים צריכה להיות המצב המצוי ולא הרצוי. זה אמור להיות המצב השכיח ולא החריג. זה אמור להיות בנאלי ושגרתי כמו מעבר באור ירוק או תשלום ביציאה מהמרכול. שום דבר שראוי לדווח עליו.

 

הכותב הוא עורך ערוץ ירוק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה במפעל "חוד מתכות" בעכו
צילום: שי לוי
מומלצים