שתף קטע נבחר

זיוף הדרכונים: אוסטרליה מגרשת דיפלומט ישראלי

שר החוץ האוסטרלי קבע כי אין ספק שישראל עומדת מאחורי זיוף הדרכונים ששימשו לחיסול אל-מבחוח, והודיע שארצו הורתה לאיש השגרירות בקנברה לעזוב בתוך שבוע: "זו הפרה של התחייבויות סודיות". פריצת דרך בחקירה: לראשונה חשוד בחיסול בריטי שהשתמש בדרכון לא מזויף, כריסטופר לוקווד

אלה כבר לא איומים זהירים, אלא משבר דיפלומטי ממשי: ממשלת אוסטרליה הודיעה הבוקר (יום ב') כי הורתה לגרש מתחומיה את אחד מאנשי השגרירות הישראלית בקנברה, בעקבות השימוש שנעשה בדרכונים אוסטרליים מזויפים לצורך חיסולו של בכיר חמאס, מחמוד אל-מבחוח, בדובאי בינואר. בתוך כך, איחוד האמירויות הוציאה צו מעצר נגד כריסטופר לוקווד, בריטי בן 62 - החשוד הראשון בפרשה ששמו אינו בדוי.

 

שר החוץ האוסטרלי, סטיבן סמית, אמר כי מהחקירה שערכה משטרת אוסטרליה עולה שאין ספק ששירותי המודיעין הישראליים עומדים מאחורי זיוף ארבעת הדרכונים האוסטרליים, שבהם השתמשו חלק מהחשודים בחיסול אל-מבחוח.

 

"החקירות האלה וייעוץ לא הותירו לממשלה ספק שישראל היא האחראית לניצול הדרכונים האלה ולזיופם", אמר סמית בפרלמנט האוסטרלי, והדגיש: "אלה לא מעשים של ידידה". יצוין כי חוקרים אוסטרלים שבדקו את הפרשה וביקרו בישראל קבעו כי האזרחים ששמם שורבב למעשים חפים מפשע.

 

"ישראל כבר זייפה מסמכים שלנו בעבר"

"אף ממשלה לא יכולה לסבול ניצול של דרכוניה, במיוחד בידי ממשלות זרות", אמר סמית. "זה לא מה שאנחנו מצפים לו ממדינה שאיתה הייתה לנו מערכת יחסים כל כך קרובה, חברית ותומכת". הוא ציין כי ממשלת אוסטרליה ביקשה מאיש השגרירות בקנברה לצאת מהמדינה בתוך שבוע, אך לא נקב בשמו או בתפקידו.

 

בנאומו בפרלמנט אמר סמית כי המבצע לחיסול אל-מבחוח לא היה הפעם הראשונה שבו ישראל זייפה מסמכי מעבר אוסטרליים. הוא לא פירט בנוגע לאירועים קודמים, אך אמר כי המעשה האחרון מהווה הפרה של "התחייבויות סודיות" בין המדינות. שר החוץ האוסטרלי הוסיף: "הרמה הגבוהה של זיוף הדרכונים מצביעה על מעורבות שירות מודיעין של מדינה".

 

משרד החוץ: "מצרים על הצעד האוסטרלי"

דובר משרד החוץ, יוסי לוי, אישר ל-ynet כי ישראל קיבלה מממשלת אוסטרליה הודעה בנושא. "ישראל מצרה על הצעד האוסטרלי, שאיננו עולה בקנה אחד עם טיב היחסים שבין ירושלים לקנברה ועם חשיבותם", מסר.

 

הצעד האוסטרלי בא בעקבות צעד דומה שנקטה בריטניה, שגירשה לפני כחודשיים דיפלומט ישראלי, ככל הנראה ראש שלוחת המוסד בממלכה, על רקע השימוש שנעשה בדרכונים בריטיים לצורך חיסול אל-מבחוח. שר החוץ הבריטי דאז, דיוויד מיליבנד, נשא נאום תקיף שבו אמר כי הזיוף הוא זלזול חמור בריבונותה של בריטניה. גם הוא הבהיר אז כי במהלך

חקירת הסוכנות הבריטית לחקר פשיעה חמורה, לא נמצאו קשרים בין החיסול לאף מדינה אחרת מלבד ישראל.

 

האינטרפול הוסיף את לוקווד לרשימת החשודים

הבוקר התרחשה התפתחות נוספת בפרשת חיסול אל-מבחוח. באיחוד האמירויות הוציאו צו מעצר נגד גבר בריטי, אותו הם רוצים לחקור, ולראשונה לחשוד הזה יש שם אמיתי ולא בדוי. כריסטופר לוקווד, בן 62 שגר בגלזגו, סקוטלנד, הוא החשוד ה-33 בפרשת החיסול, ובדובאי מאמינים כי הוא השתמש בדרכון לא מזויף ולכן יהיה קל יותר לאתרו.

 

האינטרפול כבר הוסיף את לוקווד לרשימת המבוקשים באתרו, ובמשטרה

הבריטית, המשתפת פעולה עם משטרת דובאי, חושדים כי הוא כבר עזב את הממלכה. שני הגופים מאמינים כי לוקווד נמצא כרגע באירופה. דוברת משרד החוץ הבריטי לא התייחסה ישירות לצו המעצר, אך אמרה כי "זה חלק מהחקירה המתמשכת של איחוד האמירויות בנוגע לחיסול. אנחנו נמשיך לספק להם עזרה".

 

לטענת משטרת דובאי, מלבד בדרכונים של אוסטרליה ובריטניה השתמשו מחסליו של אל-מבחוח, שלפי דיווחים אחרונים מספרם עומד כבר על 33 גם בדרכונים של אירלנד, צרפת וגרמניה. הרשויות בשלוש המדינות חוקרות אף הן את הנושא. מבחוח, שחוסל במלון שבו התאכסן בדובאי ב-20 בינואר השנה, הוא שעמד מאחורי חטיפתם ורציחתם של אילן סעדון ואבי סספורטס ז"ל, והפעיל לפי גורמים בישראל רשת הברחת נשק לחמאס.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופת אל-מבחוח. צרות גם אחרי מותו
צילום: AFP
המחסלים בפעולה, מתועדים במלצמות האבטחה
צילום: רויטרס
המבוקש, כריסטופר לוקווד
מתוך אתר אינטרפול
מומלצים