שתף קטע נבחר

יאח"ה: להעמיד לדין את ליברמן והשגריר שהדליף

המשטרה העבירה המלצה לפרקליטות, בפרשת השגריר בבלארוס שהעביר מסמכים חסויים מחקירותיו האחרות של אביגדור ליברמן. בצוות החקירה הבטיחו כי "יש בתיק הזה ראיות חזקות", והכדור עבר לידי היועץ המשפטי לממשלה

מתמודד עם תיק החוץ - ועם עוד כמה תיקים. המשטרה ממליצה להעמיד לדין את שר החוץ, אביגדור ליברמן, ואת שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, זאב בן אריה. המשטרה הודיעה היום (ב') כי התיק הועבר לפרקליטות, שעתידה להכריע בדבר הגשת כתב האישום. העבירות המיוחסות לליברמן הן מרמה והפרת אמונים, בעוד שבן אריה יואשם בשיבוש הליכי משפט, הפרת אמונים וגילוי בהפרת חובה.

 

בשיחה עם ynet אמרו גורמים במשטרה כי להבדיל ממקרים אחרים, הניבה החקירה מידע מוצק שבעקבותיו לא ניתן לפרש את מעשיו של ליברמן לשתי פנים. "יש ראיות חזקות בתיק הזה. ליברמן קיבל לידיו, הלכה למעשה, את ליבת החקירה נגדו - עוד טרם זומן".

 

הוא כבר לא בתפקיד
השגריר שהדליף לליברמן הוצא לחופשה כפויה / אביעד גליקמן
זאב בן אריה יצא לחופשה ללא הגבלת זמן ועל חשבונו. במקביל, פתחה נציבות שירות המדינה הליך משמעתי נגדו
לכתבה המלאה
בסביבותו של שר החוץ, מנגד, התייחסו בביטול להודעה - ואמרו כי "מנסיון העבר, המלצותיה החפוזות של המשטרה מדברות בעד עצמן. לכן, אין סיבה להתרגש".

 

ביחידת "להב-433" של יאח"ה סיפרו כי בזכות מידע מודיעיני שקיבלו, הצליחו להגיע לבן ארי תוך זמן קצר, שהודה בחקירתו במיוחס לו. הוא סיפר לחוקרים כיצד העביר לליברמן את חומר החקירה, ובכך למעשה חיזק את הראיות נגד שר החוץ לכדי הגשת כתב האישום.

 

על-פי החשד, בתקופה שליברמן היה חבר כנסת, השגריר בבלארוס, זאב בן-אריה, קיבל ממשרד המשפטים בירושלים בקשה להעביר מסמך באופן דיסקרטי וישיר לרשויות בבלארוס על חקירתו של ליברמן. מדובר במסמך של משטרת ישראל, ובו בקשה לסיוע משפטי לרשויות המוסמכות בבלארוס. המסמך הכיל פרטים מהותיים על אודות החקירה, לרבות נושאים שלגביהם נדרש אותו הסיוע. במשטרה חושדים כי ליברמן עודכן בידי בן אריה אודות תוכן במסמכים במעטפה באוקטובר 2008.

 

"האמא והאבא של השיבושים"

עם תחילת הפרשה תקף שר החוץ בחריפות את המשטרה ואת העומד בראשה. "זה האבא והאמא של שיבושי החקירה", אמר - ודרש לחקור את מפכ"ל המשטרה עצמו. "מה רבה הייתה התדהמה ששעה קלה אחרי שיצאתי מחדר החקירות כל הפרטים המעוותים פורסמו על-ידי לשכת המפכ"ל. כשמפרסמים פרטי החקירה בלי שהוגש כתב אישום זה שיבוש הליכי חקירה פר אקסלנס". יצוין כי הוא נמנע ממתן מענה ישיר לחשדות נגדו.

 

השגריר דווקא התמודד מול החשדות, לפחות באופן חלקי, וטען בין היתר כי המעטפה שבה נשלח המידע החסוי מחקירת המשטרה הגיעה לידיו כשהיא פתוחה. "לפי מה שחונכתי במשרד החוץ, השגריר הוא לא דוור ולא יכול להעביר דברים בלי לדעת במה מדובר, כי הוא הכתובת לשאלות.

 תפקידו לפתוח, ואלי זה הגיע פתוח. במעטפה היה גם מכתב עבורי ולכן לא יכולתי להעביר בלי לקרוא", הסביר.

  

כשנשאל בראיון אם העביר לשר ליברמן את פרטי המידע שנשלח, השיב: "העברתי או לא העברתי, אני מנוע מלהתייחס לזה כי אני בחקירת משטרה. קיימת א-סימטריה. המשטרה פרסמה מה שפרסמה, אבל יש שם הרבה סתירות ודברים שאני כאילו מואשם ואין קשר לזה". הוא האשים את המשטרה בניפוח מכוון של הפרשה הנוכחית: "נמצא זבובון קטן שנופח לפיל ענק, כדי שהפיל יסתיר את כל ההתפתחויות האחרות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. אין סיבה להתרגש?
צילום: מתי אלמליח
בן אריה. יצא לחופשה כפויה
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים