שתף קטע נבחר

הנגיד נגד הבועה: מפחית את המינוף למשכנתאות

המפקח על הבנקים בבנק ישראל פירסם טיוטה בנושא ניהול הסיכונים באשראי לדיור, תוך דרישה מהבנקים להפרשה נוספת בגין הלוואות לדיור שניתנו ביחס מימון גבוה. מבנק ישראל נמסר: בכוונת הפיקוח להמשיך ולעקוב אחר הסיכון בענף הנדל"ן. התאחדות הקבלנים: הסיכוי זוגות צעירים לרכוש דירה ייפגע

החשש מאטרקטיביות אפיק ההשקעה בנדל"ן - ומהתפתחותה של בועה בענף - עדיין מטריד את בנק ישראל. המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, פירסם היום (ב') טיוטת הנחיות לפיה יוקשחו התנאים של הבנקים במתן משכנתאות. בטיוטה נדרשים הבנקים להפרשה נוספת לחובות מסופקים (חובות שקיים חשש בנוגע ליכולת גבייתם) בגין הלוואות לדיור ביחס מימון גבוה - של מעל 60% מערך הנכס.

 

 

בכך מקווה הבנק למתן את מגמת עליית המחירים בשוק הדיור. זאת, בעודו חושש למתן את עליית המחירים באמצעות העלאת הריבית שעלולה להכביד על הפעילות במשק - בצל הירידות האחרונות בשווקים ומשבר גוש האירו.

 

ההנחיות, שפורסמו תחת הכותרת: "התפתחויות בסיכונים בגין הלוואות לדיור", נקבעו על רקע תהליכים מאקרו כלכליים וענפיים שגורמים לעליית מחירים בשוק הדיור באזורים רבים בארץ מעבר לעלייה ברמת החיים ולהכנסות משקי הבית. תהליכים אלה מתבטאים גם בגידול בכמות ההלוואות ובגודל הממוצע של הלוואה, ועלולים לגרום לכרסום מתמשך באיכות תיקי האשראי לדיור ולגידול בסיכון בכלל התיק.

 

במסגרת ההנחיות החדשות נדרשים התאגידים הבנקאיים לבחון את ניהול הסיכונים באשראי לדיור, וכן, ליצור הפרשה נוספת בגין הלוואות לדיור שניתנו בשיעור מימון גבוה.

 

ההנחיות דורשות מהתאגידים הבנקאיים לבחון מחדש את הסיכונים בתיק האשראי הקיים וכן את המדיניות בתחום המשכנתאות, על מנת לוודא שאינה מביאה לנטילת סיכונים מעבר לרצוי.

 

ההנחיות גם קובעות, כאמור, כי תאגיד בנקאי יבחן את הצורך בהגדלת ההפרשות לחובות מסופקים בגין הגידול בסיכון בהלוואות לדיור, אשר ניתנו מאפריל 2010 ואשר שיעור המימון בהם גבוה מ-60%. הדרישה להפרשה נוספת תחול מהדוחות הכספיים של הרבעון השני ואילך.

 

מבנק ישראל נמסר כי" בכוונת הפיקוח להמשיך ולעקוב אחר הסיכון בענף, ולבחון את הצורך בנקיטת אמצעים נוספים, ככל שיידרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים