שתף קטע נבחר

שדולת הנשים לישי: להשעות את הרב לבנון

מנכ"לית שדולת הנשים דורשת לעצור את הליך הבחירות באלון מורה עד למיצוי הדין עם רב היישוב, שאסר על נשים להתמודד על תפקיד המזכירות. יו"ר נעמת: "הדברים מחזירים אותנו שנים רבות לאחור". וברקע מפרסמת המועמדת שירה שמחי הודעת פרישה מהמירוץ: "אשמח אם יימצא פיתרון הלכתי שיאפשר גם לנשים להתמודד"

פרשת הרב לבנון שנחשפה לפני יומיים ב-ynet לא יורדת מסדר היום הציבורי. בעקבות הדברים שכתב הרב נגד התמודדותן של נשים בבחירות למזכירות היישוב אלון מורה פנתה נורית צור, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל אל שר הפנים אלי ישי בדרישה להשעות את הרב לבנון לאלתר ולעצור את הליכי הבחירות באלון מורה עד לבירור העניין ולמצוי הדין.

 

במכתב שהעבירו נשות השדולה לשר נכתב: "נודע לנו לאחרונה כי ביישוב אלון מורה מתקיימות ביום רביעי הקרוב בחירות למזכירות היישוב. בנושא זה פורסם כי רב היישוב, אליקים לבנון, הורה לכאורה לאישה שביקשה להתמודד למקום במזכירות לא לעשות כן משום ש"לא נותנים לאישה שררה" וכי יכולה אישה להשפיע בחיים הציבוריים "דרך בעלה". על פי הפרסום עוד הוסיף הרב לבנון כי זהו "טבע האישה שלא ניתן לשינוי".

 

בשדולה הוסיפו כי חומרתם של דיבורים ואמירות מעין אלו המיוחסים לרב לבנון, ועל פגיעתם הקשה בעקרון השיוויון שהינו עקרון על במדינת ישראל, ברורים. "אמירות ופסיקות שכאלה, היה ואכן נאמרו כפי שפורסם, רומסות את כבודן וזכויותיהן של נשים ומחזירות את כולנו שנים אחורה לימים חשוכים. דיבורים אלה הינם שערורייתיים דיים כדי להצדיק פעולה נמרצת ולפעול באופן חד משמעי וברור כנגד הרב ולהשעותו מתפקידו הציבורי לאלתר, לא כל שכן כאשר הדברים חורגים מדיבורים גרידא והופכים להנחיה ברורה לכלל ציבור הנשים, כפי שתואר בפרסום".

 

בשדולה אמרו כי על הרב לבנון, כנבחר ציבור, כמי שעומד בראש ישיבת הסדר ובראש מוסד חינוכי להכשרת אנשי חינוך, לשרת את כלל הציבור ולהוות שופר נאמן של הדין הישראלי ושל עקרונותיו היסודיים. "ברגע שהפר חובתו זו, היה וכך ארע, עליו לתת את הדין ולסיים את תפקידו".

 

יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני, הוסיפה כי דבריו של הרב לבנון משקפים תפיסת עולם דרוויניסטית חברתית שוביניסטית וחשוכה. "ניתן רק להודות על כך שרבקה אמנו, דבורה הנביאה, בת שבע ונשים נוספות בתנ"ך לא חיו בתקופתו של הרב, אחרת היו מצייתות ל'חוקי הטבע' ונשארות בביתן. לדבריו של הרב לבנון, אין ולו שמץ קטן של שיקולים הלכתיים והם נובעים אך ורק מתוך תפיסת עולם דרוויניסטית חברתית שוביניסטית וחשוכה של הדובר. מדינת ישראל הייתה מהראשונות בהן שאלת זכותן של נשים לבחור ולהיבחר כלל לא הייתה בספק ולצערי, דברים אלו מחזירים אותנו שנים רבות לאחור".

 

הודעת הפרישה של המועמדת שירה שמחי

בשדולה אמרו כי ישמחו לייצג את שירה שמחי תושבת אלון מורה ומי שכתבה בעלון "קשר אמיץ" כי החליטה בצער להסיר את מועמדותה

בעקבות דברי הרב שנאמרו כתשובה למתמודדת אחרת.

 

שמחי כתבה בעלון: "כשהגשתי מועמדות עמדו לנגד עיני הרצון להתנדב לטובת קידום היישוב במספר מישורים: לעין מבחוץ אלון מורה נראה יישוב מאוד הומוגני, אך מי שגר כאן יודע שהיישוב מאוד הטרוגני - רציתי לתת מקום לכל גווני האוכלוסייה על צרכיה השונים, לצמצם את התחושה בקרב לא מעט אנשים ביישוב שמרגישים כאילו הם דחויים וללא ייצוג". שמחי פנתה לתושבים, בפנייה נרגשת, וביקשה שיבחרו מועמדים שיקדמו את השינוי ההכרחי, כאשר היא מסירה את מועמדותה לתפקיד מזכירות היישוב. את דבריה היא סיימה כך: "אשמח אם ימצא פיתרון הלכתי כך שגם נשים תוכלנה להיבחר בעתיד למזכירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליקים לבנון. ארכיון
צילום: מועצה אזורית שומרון
מומלצים