שתף קטע נבחר

443: זמן הנסיעה לפלסטינים יתקצר, המחסום יאט

בכפרים מתלוננים כי פתיחת הדרך לפלסטינים תהפוך לחסרת תועלת, עקב הצבת המחסומים החדשים: "הגישה לרמאללה לא תהיה קלה יותר. אנשים ימשיכו להשתמש בכביש החלופי"

הדרך לרמת חיים גבוהה יותר? כנראה שלא. ראשי הכפרים הפלסטינים, הנושקים לכביש 443 שחלק קטן ממנו אמור להיפתח לתנועת הפלסטינים בימים הקרובים, אמרו כי הדבר לא ישנה בצורה משמעותית את איכות חייהם.

 

ראשי הכפרים אמרו כי רק חלק קטן מכביש 443 ייפתח לתנועת פלסטינים וכי במקביל לפתיחתו הקים צה"ל מחסומים ביציאה ובכניסה מהכפרים. מחסומים אלה יגזלו לדבריהם שעות ארוכות בבידוק, מה שיהפוך את קיצור הדרך בפתיחת חלק הכביש לחסר תועלת.


כביש 443. "40 אלף ישראלים משתמשים בו מדי יום" (צילום: AFP)

 

בתדריך שקיימו היום (יום ג') ראשי הכפרים, יחד עם נציגי האגודה לזכויות האזרח, נאמר כי פתיחת הכביש אינה עונה על מינימום הצרכים של הפלסטינים, לא מחברת אותם לרמאללה, היישוב הפלסטיני המרכזי בסביבתם, ומייצרת מחסומים חדשים. "להערכתנו האנשים ימשיכו להשתמש בכביש החלופי ולא בחלק הכביש שנפתח", אמר ל-ynet מוחמד קראג'ה, ראש מועצת הכפר ספא.

 

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר כי נוסח ההחלטה ויישומה על ידי צה"ל הופכים את השינוי מבחינת הפלסטינים לסמלי ביותר, אם בכלל. עו"ד יקיר טען כי אדמות הכפרים הפלסטינים שבסביבה הופקעו בשנות ה-80.  "הכביש נסגר בתחילת האינתיפאדה ולמעשה משמש ככביש מהיר אלטרנטיבי לנהגים ישראלים, שכן 40 אלף כלי רכב ישראלים משתמשים בו מידי יום. המטרה שהכביש יהפוך לכביש מהיר שישרת את הפלסטינים בסביבה ויקל עליהם את הגישה לרמאללה, לא הושגה".

 

נציגי הכפרים ערכו לכתבים סיור בשטח, ממנו עולה כי אכן תלאותיהם של הפלסטינים לא צפויות להסתיים, ומחסומים רבים יתווספו ויקשו עליהם את התנועה. ראשי הכפרים הביאו נציגים מטעמם שסיפרו כיצד סגירת כביש 443 גורמת לנזק כלכלי ונפשי, ומקשה בכלל על חיי הפלסטינים. סטודנטים ובעיקר סטודנטיות עוזבים את האוניברסיטאות בגלל קשיי התנועה וחולים לא מגיעים בזמן לטיפול רפואי.

 

"אנחנו דורשים כי הכביש ייפתח כולו לתנועת פלסטינים ויהיו אליו גישות מכל הכפרים הפלסטיניים, בדומה לכבישים משותפים אחרים בגדה", אמרו ראשי הכפרים בהודעה משותפת. הם גם דרשו בהודעה כי הכביש ייפתח לכיוון ביתוניא ורמאללה וכן לכיוון הכפרים שמצפון מערב לירושלים, ושלא יוצבו מחסומים שיהפכו את פתיחת הכביש למיותרת לחלוטין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
443. בקרוב גם לפלסטינים
צילום: AFP
מומלצים