שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ת"א: ביהמ"ש קנס מפצלי דירות במאות אלפים
  שני מפצלי דירות נקנסו לאחרונה על ידי בית המשפט המקומי בת"א: האחד נקנס ב-230 אלף שקל, והשני ב-570 אלף שקל. בעירייה מביעים סיפוק גדול מההחלטות: "מקווים שזה ירתיע עבריינים פוטנציאליים מלפגוע בתכנון העירוני"

  בעיריית תל אביב הביעו סיפוק גדול בימים האחרונים כתוצאה משני גזרי דין שהתקבלו לאחרונה בבית המשפט לעניינים מקומיים בעיר, לפיהן הוטלו קנסות יוצאי דופן על מפצלי דירות במרכז העיר.

   

   

  השופטת לימור מרגולין-יחידי הטילה על קנס בשיעור של 230 אלף שקל על אדם שפיצל דירת מגורים לשלוש יחידות דיור בבניין ברחוב דוד בן גוריון, וקנס של 570 אלף שקל על אדם שפיצל ארבע דירות ברחוב העלייה לעשר יחידות דיור. בשני המקרים הושכרו היחידות המפוצלות לדיירים, ונבנו בצורה בלתי חוקית ללא היתרי בנייה תוך התעלמות מצוי הפסקת עבודה.

   

  בעירייה ציינו כי "תקוותנו כי גזרי דין אלו נוספו לרשימת גזרי הדין בהם מצא בית המשפט לנכון למצות הדין עם עבריינים מסוג זה הפועלים מטעמי כדאיות כלכלית גרידא, ירתיע עבריינים פוטנציאליים מלפגוע בתכנון העירוני ויפגע באפקטיביות של חלוקת מבנה למספר יחידות דיור לצורך הפקת רווחים".

   

  במקרה החמור יותר מבין השניים, בו חויב המורשע לשלם קנס גבוה בסך 570 אלף שקל למרות שטען שכך קנה את הנכס, מתחה השופטת ביקורת קשה על תופעת פיצולי הדירות בתל אביב: "עבירות הבנייה הפכו זה מכבר למכת מדינה. העבירות של חלוקת מבנה למספר יחידות לצורך השכרתן למגורים, אף הן הפכו לנפוצות בעת האחרונה. מדובר בעבירות שנעשות בחלק הארי של המקרים מטעמים של כדאיות כלכלית. האמצעי העונשי של קנס הנגזר משווי טובת הנאה, שמשמעו פגיעה ממשית בכיסו של הנאשם, הוא מכשיר אפקטיבי לצורך התמודדות עם הנגע של חלוקת דירות".

   

  יצויין כי בשני המקרים הוציאה גם השופטת צווי הריסה לדירות שפוצלו, ובשניהם גובה הקנס התבסס על הסכומים המוערכים על ידי שמאי לגבי תקופת השכרת יחידות הדיור מאז שהדירות פוצלו והושכרו לדיירים.

   

  מלבד הקנסות הגבוהים, עבירות בנייה הן עבירות פליליות לכל דבר, שמשאירות עבור המורשע (נגדו מוגש כתב אישום בהליך פלילי על ידי העירייה עצמה) – גם רישום פלילי במשטרה. גורם בכיר בעיריית תל אביב הסביר ל-ynet כי "עקרונית, לפי החוק גם השוכרים עצמם הם ברי עונשין במקרים כאלו, אך בעירייה, כמדיניות, פועלים רק נגד הבעלים עצמם, ומיידעים במהלך החקירה את השוכרים".

   

  אגב, בעירייה לא מאשרים פיצולים אלו ברוב המקרים ובעיקר במרכז העיר, מאחר והם נוגדים את תכנית הבניין העירונית, ועלולים לגרום לעומסי תשתיות גדולים על דיירים אחרים בבניין.


  פורסם לראשונה 25/05/2010 21:39

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עיריית תל אביב. "הקנסות - מכשיר אפקטיבי"
  צילום: שאול גולן
  מומלצים