שתף קטע נבחר

55% מהחילונים: מעדיפים לא לקנות מוצרי בד"ץ

שליש מהציבור החילוני ישתתף בחרם נגד גוף הכשרות של העדה החרדית ואחרים ינהגו כן רק אם יש מוצרים דומים בכשרות אחרת. ועוד בסקר ynet-גשר: מה חושב הציבור על חרם דתי על מחללי שבת?

החרם החילוני על מוצרי מזון בכשרות בד"ץ העדה החרדית לא תפס, אבל מתברר שפוטנציאל דווקא היה: סקר ynet ועמותת גשר מגלה כי רוב החילונים מעדיפים שלא לצרוך מוצרים אלה, כדי שלא לממן את אנשי הפלג החרדי-קיצוני, וכשליש מהם אף תומכים בחרם של ממש. בצד השני מקבלים הדתיים והחרדים בהבנה החרמת מפעלים מחללי שבת.

 

הסקר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס בקרב 504 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישובים היהודיים בישראל. טעות הדגימה המרבית: 4.4% ±.

 

בתשובה לשאלה הראשונה - האם אתה מתכוון להחרים מוצרים שבכשרות העדה החרדית? – השיבו 37% כי הם מתנגדים לחרם מכל סוג שהוא, 23% אמרו כי אם יהיו שני מוצרים דומים הם יבחרו את זה שבכשרות אחרת, 21% יחרימו בכל מקרה, 11% דווקא יעדיפו את בד"ץ העדה החרדית בגלל רמת ההשגחה, ול-8% אין דעה בעניין.

 

פילוח להגדרות דתיות: 30% מהחילונים לא יקנו מוצר בהשגחת גוף הכשרות של הפלג הקיצוני ועוד 25% יעדיפו מוצר דומה בהשגחה אחרת, 88% מהחרדים יעדיפו דווקא את הבד"ץ בגלל הרמה הגבוהה, ואילו 49% מהמסורתיים ו-41% מהדתיים מתנגדים לחרמות. 

 

על שומרי שבת המחרימים מפעלים המחללים אותה אמרו 61% כי הם מתנגדים לחרם מכל סוג שהוא, 33% השיבו כי "מבחינתם הם צודקים וזכותם לפרנס מי שמקפיד על השבת", ו-6% חסרי דעה. מניתוח התוצאות עולה כי 70% מהחילונים ו-63% מהמסורתיים נגד, ואילו 76% מהחרדים ו-68% מקבלים זאת בהבנה.

  

ואיך מגיב הישראלי הממוצע כאשר הוא שומע על חרם של קבוצה מסויימת באוכלוסיה? 49% כלל אינם מתייחסים, 32% מתנגדים, 10% דווקא מתעודדים לקנות את המוצרים המוחרמים ו-9% דווקא רוצים לקחת חלק במחאה. בכלל המגזרים התשובה הנפוצה הייתה אדישות, וכך ענו 65% מהחרדים, 53% מהדתיים, 50% מהמסורתיים ו-48% מהחילונים.

  

אילן גאל-דור מעמותת גשר התייחס לתוצאות: "ככלל, אנשים לא אוהבים שאומרים להם מה לעשות או מה לא לעשות. התחושה היא 'מה פתאום שמישהו יגיד לי מה לקנות וממי?'. מצד שני, כאשר מגבילים את צעדיו של האדם, כמו חרדים שכופים כשרויות ונוקטים בחרם, הציבור הכללי יגיב בתגובת נגד ויחרים אותם". 

 

"אנו בגשר מדגישים את הדיאלוג על פני ההחרמות. חרם רק יוצר כעס ותסכול, ומקסימום יביא לניצחון במערכה אבל לתבוסה בקרב. אם רוצים לבנות חברה מתוקנת במדינה דמוקרטית יש להוציא את החרם מהלקסיקון". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכשר בד"ץ העדה החרדית
גאל-דור. תגובת נגד
מומלצים