שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ב-OECD מזהירים מפני בועת נדל"ן בישראל

  הארגון, שישראל התקבלה לשורותיו רק לאחרונה, כתב בדו"ח החודשי שלו שעליות מחירי הבתים בישראל נובעת מהריבית הנמוכה, אך גם ייתכן שבגלל בועה ספקולטיבית; בארגון מעריכים שהאינפלציה בישראל תעמוד השנה על 1.7%

  בארגון המדינות המפותחות, ה-OECD אליו הצטרפנו רק לאחרונה, מזהירים היום (ד') כי ייתכן ובשוק הנדל"ן בישראל מתפתחת בועה ספקולטיבית בעקבות שיעורי ריבית הנמוכים. במקביל מעריכים כי האינפלציה בישראל תסתכם ב-1.7%, בתוך היעד של בנק ישראל - עלייה של 1% עד 3%. 

   

  "למרות שהעלייה במחירי הבתים בישראל יכולה להיות מוסברת בחלקה על ידי שיעורי הריבית הנמוכים קיימת אפשרות שבועה ספקולטיבית נוצרה על ידי מומנטום של גורמים. המומנטום הזה יכול להיפסק דרך צמצום מוניטרי", נכתב עוד בדו"ח ה-OECD.

   

  מחירי הדירות עלו ב-21% בחודש מרס, בהשוואה לשנה שעברה, כך הודיע משרד האוצר אתמול. בנק ישראל החל השבוע בצעדים כדי למנוע מצב של בועה בשוק הנדל"ן על ידי הטלת הגבלות על רוכשי דירות. ההגבלות הללו יחייבו את הבנקים בישראל להגדיל את ההפרשות לחובות מסופקים במקרים של הלוואות בשיעורי מינוף גבוהים.

   

  "להפסיק את רכישות המט"ח של בנק ישראל"

  בנוסף, ארגון ה-OECD שוב קרא לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר להפסיק את ההתערבויות בשוק המט"ח בישראל, על רקע הציפיות והחששות מאינפלציה. פישר החל ברכישות המט"ח בחודש מרס 2008 ויותר מהכפיל מאז את רזרבות המט"ח של ישראל במטרה למנוע מהשקל להתחזק וכדי לסייע לייצואנים. כיום עומדות יתרות המט"ח על 64.5 מיליארד דולר, או כמחצית מהתוצר המקומי גולמי. פישר אמר שההתערבות בשוק המט"ח תסתיים כשהכלכלה העולמית תחזור ותתייצב.

   

  במסגרת העדכון החודשי טוענים ב-OECD כי הצריכה הפרטית בישראל תגדל ב-4.7% בשנת 2010 והצמיחה בתוצר המקומי תגיע למלוא הפוטנציאל כבר בסוף 2011. עבור 2010 צופים בארגון צמיחה של 3.8% לישראל וב-2011 צופים שם צמיחה של 4.2% בישראל.

   

  בנוסף מביעים ב-OECD שביעות רצון מהמדיניות הפיסקאלית של הממשלה וגורסים כי היעדים שהציבה לשנה הנוכחית נראים כמעט מובטחים. יחד עם זאת אומרים
  בארגון שעל ממשלת ישראל להתמקד בהשגת יעד הגירעון לשנת 2011, אם יתאפשר, ומציעים לעשות זאת דרך גידול מתון יותר בהוצאות מאלה שהוגדרו בחוק התקציב, או על ידי דחיית קיצוצי מסים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים