שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערכת הכבאים: פגזי צה"ל גרמו לשריפת גמלא
  החורש הטבעי והצמחייה בשמורה היפה ברמת הגולן נשרפו כליל, אך המצפור והנשרים הצעירים ניצלו. הכבאים עדיין מנסים לכבות את האש ומעריכים שהיא פרצה בעקבות דליקה בשטח אימונים של הצבא. דובר צה"ל: מודעים לבעיית הדליקות ופועלים על מנת למזער ולהקטין את תכיפותן

  האש עדיין משתוללת, אולם כבר כעת נראה כי צה"ל הוא הגורם לשריפה שהחריבה את שמורת גמלא . גורמים בשירותי הכבאות העריכו בצהריים (יום ה') כי הסיבה לפרוץ השריפה היא ירי פגזים בשטח אימונים של צה"ל שהתפשט לשדה קוצים ומשם הוביל לשריפה גדולת ממדים. למרבה המזל, הנשרים הצעירים פונו מהשמורה ולא נפגעו. להערכת הכבאים, בשמורה נשרפו אלפים רבים של דונמים. בכל שטחי רמת הגולן נשרפו בשבוע האחרון יותר מ-50 אלף דונם של חורש טבעי.

   

   

  את פעולות הכיבוי מרכז בשטח מפקד שירותי כבאות גליל עליון גולן דני חנניה שסיפר כי מדובר באחד מהאירועים הקשים שאירעו באזור מבחינת נזקי הטבע. ברשות הטבע והגנים מנסים לאמוד את הנזק הכבד. איתן נסים מהרשות סיפר כי "נזק נגרם לצמחייה ולחי. כל החורש הטבעי והצמחייה שבשטח השמורה נשרפו כליל. עם זאת לא נגרם נזק למצפור וכן ניצלו גוזלי הנשרים הנמצאים במקום".


  הנוף ההררי נעלם בין תימרות העשן הסמיך (צילום: אסנת איתן) 

   

  בכירי הרשות, ובהם המנכ"ל אלי אמיתי, עשו את דרכם מהמרכז לרמת הגולן על מנת לקיים הערכת מצב בשטח, בו ממשיכים צוותי הכבאות לפעול בניסיון להשתלט על האש שגרמה נזקים רבים לטבע. באומדן ראשוני הם אמרו כי הנזק משתווה לזה של הוונדילזם בגן הלאומי עבדת בדרום - מבחינת הנזק למקום. הנזק הכבד ביותר נראה לפי שעה בשמורת גמלא שלא נותרה בה פיסת קרקע של ניזוקה מן האש. נזקים נגרמו גם לשרידי העיר העתיקה שנמצאים במתחם השמורה.

   

  צה"ל: פועלים לגיבוי האש

  השריפה הגדולה המשתוללת משעות הלילה החלה הבוקר לאיים על שטחים נוספים, ומתפשטת במהירות לעבר בתי היישובים מעלה גמלא וכנף. פקחי קק"ל ורשות הטבע והגנים מיהרו לחלץ מהמקום את הנשרים החיים בשמורה, בעוד תנאי מזג האוויר הקשים מערימים קשיים רבים על הניסיונות להשתלט על הלהבות.


  הלהבות מתפשטות לעבר מעלה גמלא וכנף (צילום: אסנת איתן)

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מתאמן בכל ימות השנה ובכלל זה גם בעונת הקיץ.

  בצה"ל מודעים לבעיית הדליקות הקיימות בשטחי האימונים ברמת הגולן ופועלים על מנת למזער ולהקטין את תכיפותן. מעבר לכך, אם פורצת שריפה בשטחי האש עוצר צה"ל באופן מיידי את אימוניו, פועל לכיבוי מהיר של השריפה ומסייע ככל שניתן לכוחות הכבאות וההצלה".

   

  לפני מספר ימים התקיימה פגישה בין נציגי צה"ל לכוחות כיבוי האש ברמת הגולן במטרה להעמיק ולחזק את הקשר בין הגופים. בפגישה השתתפו בין השאר מפקד עוצבת געש, תת אלוף אייל זמיר, ומפקד תחנת כיבוי קצרין, רשף יאיר אלקיים, ובה סוכם כי צה"ל יסייע ככל שניתן לכוחות כיבוי האש וכן יבצע מספר פעולות להעלאת המודעות בקרב כוחותיו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עשן ממעוף הנשרים. אזור השריפה בגולן
  צילום: אסנת איתן
  מומלצים