שתף קטע נבחר

ישראל למשתתפי המשט: טיסה חזרה על חשבוננו

בנמל אשדוד נערכו הכנות אחרונות לקראת קליטתם הצפויה של מאות משתתפי המשט לרצועת עזה - שייעצרו בדרך לרצועה. מי שיחתום על צו הרחקה - יטוס לארצו על חשבון ישראל. מי שיסרב עשוי למצוא את עצמו בכלא בבאר-שבע

בחיל הים ערכו בצהריים (יום ה') את ההכנות האחרונות לקראת המפגש הצפוי עם הספינות, העושות את דרכן בים התיכון לרצועת עזה ועליהן 800 איש. בצה"ל כבר נתנו שם למבצע - "רוחות שמיים". בצה"ל מוטרדים מהאפשרות שבמשט ינסו להסתנן לרצועה פעילי טרור, שינסו גם להעביר אמצעי לחימה.

 

בסמוך לאחד הרציפים בנמל נבנה אוהל גדול מימדים, ממוזג וידידותי שנועד לקלוט את מאות האנשים שייקחו חלק במשט. לאחר

 שחיל הים יוביל את הספינות לנמל אשדוד, יורדו הנוסעים ויוכנסו לחדר הראשון באוהל, המוגדר כולו כמתחם קליטה ומיון.

 

הנוסעים יעברו בנמל אשדוד תהליך הדומה לכניסה לכל מדינה, הכולל בידוק ביטחוני באמצעות מגנומטר. לאחר מכן יישבו מול נציג משרד הפנים בעמדה ממוחשבת. בשלב זה יציעו להם לחתום על צו הרחקה מהארץ. אם יסכימו, הם יעלו על אוטובוס שיסיע אותם ישירות לשדה התעופה. משם הם יוכלו לטוס לארץ מוצאם על חשבון ישראל. אך אם לא יסכימו לחתום על הצו, הם יאסרו.


העמדות הממוחשבות, בהן ישבו נציגי משרד הפנים  (צילום: אבי רוקח)

 

הם יעברו לחדר נוסף במתחם, בו יוכלו להיבדק על ידי צוות רפואי, שיספק את הצרכים הרפואיים. גם ניידות של מד"א יעמדו בכוננות, במקרה שיהיה צורך לפנות חלק מהם לטיפול בבתי חולים.

 לאחר מכן יועברו לחדר שלישי במתחם, חדר המתנה, בו ימתינו עד לבדיקה רפואית נוספת של שירות בתי הסוהר, שעיקרה כשירות למעצר. משתתפי המשט ייצאו משם למתקן כליאה בבאר-שבע. אלפי נציגים של צה"ל ומשרדי הממשלה השונים ייקחו חלק במבצע. אוכלוסיות מיוחדות, כגון דיפלומטים, שיהיו על גבי הספינות הזרות, ילוו על ידי אנשי משרד החוץ הישראלי. לאורך כל התהליך יוגשו למשתתפי המשט מזון ושתייה.

 

במסגרת ההיערכות של כלל הגופים, נערכים במערכת הביטחון ובמשרדי הממשלה גם לאפשרות של פרובוקציות ואירועים חריגים מצידם של חלק מהמפגינים. במקרה כזה ינקטו צעדים מצד אנשי בתי הסוהר, על מנת ליצור סדר בכל התהליך. ההערכה היא כי תהליך קליטת האנשים, שיורדו מהספינות, ייקח שעות בודדות בטרם יועברו לשדה התעופה או לכלא.

 

דובר צה"ל, תת אלוף אבי בניהו, אמר בצהריים בנושא הזה, כי "צה"ל

 ערוך לממש את הנחיית הדרג המדיני, למנוע מהמשט להגיע לחופי עזה. מדובר בפרובוקציה במסווה סיוע הומנטרי, אין מחסור של מזון וציוד לעזה, המעברים פתוחים וכל ארגון ומדינה יכולים להעביר סחורה". הוא הוסיף, כי ההנחייה לכוחות שאמורים להשתלט על הספינות, היא לבצע את המשימה ברגישות ראוייה ובמינימום הפעלה של כוחות. "אני מקווה שלא יופעל כוח נגד אנשינו, אבל צריך לזכור שאנו לאי יכולים לאפשר לספינות כאלה, שלא יודעים מי נמצא שם ומה נמצא שם להגיע לחופי עזה ולכן נפעל בהתאם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתחם בנמל אשדוד
צילום: אבי רוקח
אחת הספינות בדרך לעזה
צילום: רויטרס
מומלצים