שתף קטע נבחר

יצרנית רכיבי אפל מנסה למנוע התאבדויות נוספות

פוקסקון נלחמת בגל ההתאבדויות של עובדיה: מעלה את משכורות העובדים בעשרים אחוזים, מחייבת אותם לחתום על הצהרה כי לא יתאבדו, ואף יופנו לטיפול פסיכיאטרי אם יראו סימנים אובדניים

חברת הענק הטאיוונית פוקסקון, אשר מייצרת רכיבים עבור ה- iPad וה- iPhone של אפל וגם עבור יצרניות אחרות, פועלת לעצירת גל ההתאבדויות של עובדיה. סוכנות אי.פי מדווחת כי החברה מעלה את שכר עובדיה, וסוכנות רויטרס דיווחה כי ננקטים צעדים נוספים, לרבות התקנת רשתות מתחת לבניינים גבוהים מהם קפצו עובדים בעבר, ואף חתימה על הצהרה בה מתחייבים העובדים שלא לשלוח יד בנפשם.

 

לאחר שמספר העובדים אשר שמו קץ לחייהם הגיע ל-11, החליטה ההנהלה לטפל בנושא, אשר מסב לה נזק תדמיתי חמור. ראשית, מעלה החברה את שכר העובדים. המשכורת הבסיתית של עובד בפוקסקון עומדת על כ-900 יואן לחודש, שהם כ-500 שקלים. התוספת בשכר תתמקד בעיקר בעובדים הזוטרים שבפסי הייצור, אשר עליהם מוטל עומס עבודה עצום. לעיתים קרובות, גם חורגות שעות העבודה שלהם הרבה מעבר למוגדר בנהלי החברה, בשל צורך לעמוד במכסות ייצור.

 

לאחר מכן, דווח כי סיורי מאבטחי החברה יכללו גם את הגגות, שכן רוב העובדים שהתאבדו עשו זאת בקפיצה מגגות גבוהים במפעלי החברה. כדי למנוע מקרי התאבדות נוספים בדרך זו, הותקנו רשתות ביטחון מתחת לבניינים מועדים לקפיצה.

 

"אני מבטיח שלא אתאבד"

הצעד הבא שנקטה פוקסקון נראה תמוה מאוד: הנהלת החברה מחתימה עובדיה על הצהרה רשמית, אשר בה הם מתחייבים שלא להתאבד. "אני מבטיח שלעולם לא אגרום לפגיעה חמורה בעצמי או באחרים", נכתב בה. בנוסף, החברה שומרת לה זכות לאשפז במוסדות לבריאות הנפש עובדים אשר מראים סימנים אובדניים.

 

עוד בנושא: כמה שווה עובד שהתאבד? 44,000 דולר ומחשב מקבוק

 

הענקית הטאיוונית מייצרת רכיבי אלקטרוניקה עבור חברות רבות, ומפעילה מיליוני עובדים ברחבי מפעלים בסין. מאז 2006 קיימים דיווחים אודות תנאי עבודה איומים במפעלי החברה - ניצול והתעללות של מנהלי העבודה במשך שעות עבודה אשר חורגות את המקסימום המותק בחוק, איסור על העובדים - המתגוררים במפעל - לדבר ביניהם ועוד.

 

ארגוני זכויות אדם תקפו בחריפות הן את פוקסקון והן את החברות אשר מייצרות אצלה את מכשיריהן. הנזק התדמיתי שנגרם הוביל את אפל לפתוח בחקירת ההתאבדויות, אשר לא גילתה ליקויים חמורים. פוקסקון הצהירה החודש כי תנאי העבודה במפעליה שופרו, ועומדים כעת בסטנדרטים מערביים. מאידך, גל ההתאבדויות נמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגם אייפון נשרף בהפגנה נגד תנאי עובדי פוקסקון
צילום: AFP
מומלצים