שתף קטע נבחר

חמאס מכנס ישיבת חירום: ישראל ביצעה פשע

איסמעיל הנייה קרא לקהילה הבינלאומית להתערב, לאחר שצה"ל השתלט על הספינות שהיו בדרכן לרצועה. בכירים פלסטינים כינו את המבצע "פשע" וגם קראו לטורקיה לנתק את היחסים עם ישראל. במקביל, חמאס הגביר כוננות כדי למנוע ירי קסאמים

תגובה חריפה של חמאס להשתלטות צה"ל על הספינות שהיו בדרכן לעזה: ראש ממשלת הרצועה, איסמעיל הנייה, גינה הבוקר (יום ב') בחריפות את פשיטת חיל-הים על הספינות. הוא קרא לקהילה הבינלאומית להתערב, כדי להציל את הפעילים הבינלאומיים. בחמאס מתכננים עצרות המוניות ברצועת עזה, בתגובה לאירועים.

 

הנייה זימן ישיבת חירום של ממשלתו, שתתקיים הבוקר. דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, תיאר את הפעולה הישראלית כפשע גדול, המשקף את האופי הישראלי. הוא קרא להתקוממות של הערבים והמוסלמיים בכל מקום בעולם נגד שגרירויות ישראל, כדי להפעיל לחץ על צה"ל לשחרר את הפעילים ולאפשר להם להגיע לעזה.

 

בכיר בג'יהאד האיסלאמי, מוחמד אל הינדי, אמר כי הים הפלסטיני, שהיה בית קברות לכל הפולשים, יהיה בית קברות גם לאויב הישראלי.

 

ראש הוועדה העממית לשבירת המצור ברצועה, ג'מאל אל-חודרי, תקף את הפעולה הישראלית וקרא לפעולה בינלאומית מהירה במיוחד של 40 המדינות, שמהן מגיעים הפעילים הבינלאומיים כדי להפסיק את מה שהוא מכנה "הטבח הישראלי". גם נציג משרד החוץ הפלסטיני ברצועה ומתאם הצי, אחמד יוסף, תיאר את הפעולה הישראלית כפשע גדול ובריונות פיראטית. הוא קרא לממשלת טורקיה לנתק את יחסיה עם ישראל.

 

חבר הפרלמנט הפלסטיני, מוסטפא אל ברגותי, גינה בתוקף את הפעולה הישראלית וציין כי מדובר בטבח ובמעשה פיראטי נגד פעילים

ופרלמנטרים בינלאומיים. הוא ציין כי מדובר בפעולה שמגיעה במסגרת הענישה הקולקטיבית של ישראל כלפי העם הפלסטיני.

 

במקביל, כוחות הביטחון של חמאס הגבירו את פריסתם ואת סיוריהם באזור הגדר עם ישראל, כדי למנוע ירי רקטות לעבר דרום הארץ בתגובה לאירועים בלב הים. ברצועה מעריכים כי הארגונים הפלסטינים יירו בשעות הקרובות רקטות לעבר ישראל, ובחמאס מקווים כי הירי לא יהיה מאסיבי, שיגרור פעולה ישראלית רחבה ברצועת עזה. אין לפי שעה דיווח על מעצר של חוליות בשטח, אך מנגנון ביטחון הפנים של חמאס נוקט בשורה של צעדי מניעה, כדי למנוע הסלמה ברצועה, למרות הזעם הגדול בחמאס מהפעולה הישראלית נגד המשט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה מחכה למשט, שלא יגיע
צילום: רויטרס
משתתפים במשט, לפני ההשתלטות
מומלצים