שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רשרוש בלב: סיבה לבהלה?

  אצל כ-50% מהילדים תישמע בבדיקה שגרתית אוושה בלב, אך לרוב אין סיבה לחשוש ממנה או לטפל בה. רופא הילדים ד"ר עמיר לאור שופך אור על התופעה

  רשרוש, הנקרא לעיתים גם אוושה, הוא קול הנשמע בעת בדיקת הלב בעזרת סטטוסקופ. מדובר בתופעה שכיחה, הנשמעת אצל כ-50% מהילדים ו-20% עד 30% מהמבוגרים. בבדיקה תקינה שומעים בדרך כלל שני קולות, המופרדים זה מזה ומייצגים את סגירת המסתמים בין העליות ובין החדרים בשלבים שונים של מעגל הפעולה הלבבי. אך כאשר ישנה זרימת דם מערבולתית או זרימה דרך מסתם מוצר נשמע קול נוסף, שהוא האוושה.

   

  את האוושה מעריכים לפי עוצמתה, מדרגה אחת (החלשה ביותר) ועד דרגה שש

  (החזקה ביותר). הדרגה נקבעת על פי מיקומה של האוושה בתוך מחזור הפעולה הלבבי, מאפייני הצליל שלה ואורכה. בנוסף נבדק האם היא נשמעת באזורים אחרים, פרט לאזור שמעל הלב.

   

  כאשר האוושה חלשה, אינה קורנת לאזורים אחרים ונשמעת בשלב כיווץ חדרי הלב, היא מוגדרת כאוושה תפקודית או פונקציונלית. אוושה מסוג זה שכיחה מאוד בגיל הילדות ונוטה להיעלם לקראת ההתבגרות. בחלק קטן מהאוכלוסייה היא נמשכת לכל אורך החיים. לאוושה זו אין כל השפעה על מצב הבריאות, השתתפות בפעילות גופנית או פרופיל צבאי.

   

  במידה והרופא מתרשם מאוושה שלדעתו מצריכה המשך בירור הוא יפנה את הילד לביצוע רישום חשמלי של הלב (א.ק.ג) ולבדיקת רופא לב, שיחליט כיצד יש לפעול.

   

  הכותב הוא מומחה לרפואת ילדים, "מאוחדת"


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרשרוש נעלם בדרך כלל לקראת ההתבגרות
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים