שתף קטע נבחר

חולדאי שוב נגד החרדים: "החב"דניקים מציקים"

בעימות סוער במיוחד בהתחרדות שכונת רמת-אביב, התרעם ראש העירייה על פעילות חב"ד ואמר כי אנשיה ראויים לגינוי ומהווים מטרד לתושבים. חבר מועצה דתי הטיח באחד מעמיתיו: "אתה שונא ישראל, כשערבים קונים דירות - זה לא אכפת"

חודש אחרי שקרא למרי אזרחי בדרישה לחייב את החרדים ללמוד גם את מקצועות הליבה, תקף הערב (יום ב') ראש עיריית תל-אביב יפו, רון חולדאי, את פעילות חב"ד בשכונת רמת-אביב - ואמר כי אנשי התנהגות אנשי הארגון "מציקה לאנשים וראויה לגינוי".

 

מועצת העיר התכנסה לדיון סוער שעסק במגמת ההתחרדות של בשכונה היוקרתית, שנערך למרות התנגדות חריפה מצד חולדאי עצמו וביוזמת אחד החברים, עו"ד ראובן לדניאנסקי, שביקש לדון בנושא. חולדאי ביקש תחילה להוריד את ההצעה מסדר היום ולהעביר את הדיון בה לישיבת הוועדה העירונית לרבעים ושכונות.

 

תחילה ניסה להתחמק מלהביע את עמדתו בנושא, אך לאחר שתושבי רמת-אביב שהגיעו למקום זעקו לעברו קריאות בוז הוא ציין: "אני רואה בחומרה רבה את התנהגות אנשי חב"ד ברחובות שמציקה לאנשים. הם מחכים לילדים מחוץ לבתי-הספר, זו התנהגות לא ראויה - שראויה לגינוי".

 

הוא הדגיש כי "העיר תל-אביב הייתה ותישאר עיר חופשית לכולם", וגרס כי "לדמוקרטיה יש גם כשלים, אך התלהמות לא פותרת שום בעיה. תפקידי הוא לאפשר לכל הציבורים לחיות יחד בעיר הזאת, ולשמור על זכויותיהם ואורחות חייהם".

 

בסיום הדברים, פתח חבר המועצה, הרב נפתלי לוברט, נציג רשימה מאוחדת של יהדות התורה והמפד"ל בעירייה, במתקפה חסרת תקדים נגד לדיאנסקי, שייצג בישיבה את עמדת התושבים. "אתה מדבר כמו אנטישמי", הטיח לוברט. "מדובר כאן בהסתה ובשנאה טהורה. אתה שונא ישראל - והמיסיון הוא זה שטבח ביהודים בעבר. אין דבר קל יותר מלשנוא. ערבים קונים דירות ביפו, ולאף אחד לא אכפת מזה".


מודעות שנתלו ברמת-אביב, לקראת ההפגנה (צילום: אטילה שומפלבי) 

 

לדיאנסקי, מצדו, האשים את פעילי חב"ד בניסיון לתקוע יתד בשכונותיה הצפוניות של תל-אביב במטרה לשנות את צביונן החילוני. "יש להם אסטרטגיה של כיבוש. כך הם הקימו ישיבות, מקוואות, כוללים, גני-ילדים חרדיים ואולפנות. הם מתעלקים על הקונים בסופרמרקטים ומבקשים מהם להניח תפילין, וכך הם עושים גם לתלמידי בתי-הספר, שהם משדלים להגיע לשיעורי תורה". וכך פועלים מול תלמידי השכונות ביציאות מבתי הספר. הם מטרידים את הילדים ומנסים לשדלם להגיע לשיעורי תורה".

 

התושבים בשכונות רמת-אביב ונווה אביבים מתכוונים בתקופה הקרובה להעלות הילוך במלחמתם נגד התגברות הנוכחות החרדית באזור. בשבוע הבא הם יקיימו הפגנה מול בית חב"ד שניצב במרכז השכונה הפגנה, בתקווה שזו תהיה המשמעותית ביותר מאז החל המאבק, לפני כשנתיים.

 

למרות זאת, הם מביעים פסימיות באשר להתנהלות קברניטי העיר בסוגיה. "אנו מאוכזבים מאוד מדברי חולדאי ומיחס חברי המועצה. העירייה התנהלה בנושא בדיוק באותו אופן שנקטה בעבר", אמרה שרון בקר, דוברת עמותת התושבים "רמת-אביב חופשית". רם פורמן, פעיל אחר, האשים את ראש העירייה שלדבריו "בחר לקבור את הנושא בעוד ועדה, ולא הסכים למנף אותו ולהכות בברזל בעודו חם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולדאי במועצת העיר. התושבים לא השתכנעו
צילום: אורן אהרוני
צילום: רונן מחלב
ראובן לדיאנסקי. "משדלים ללמוד תורה"
צילום: רונן מחלב
מומלצים