שתף קטע נבחר

צילום: AP

ארדואן לישראל: "אל תבחנו את הסבלנות שלנו"

בנאום בפני הפרלמנט באנקרה, הזהיר ראש ממשלת טורקיה את ישראל "שלא לבחון את סלבנותה של ארצו" וכינה את ההשתלטות על ספינות המשט לעזה "טבח" ו-"פעולה פיראטית". "על העם הישראלי ללחוץ על ממשלתו להפסיק פעולות שכאלה"

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, קרא בצהריים (יום ג') לקהילה הבינלאומית שלא לקבל חקירה ישראלית עצמאית של אירועי המשט הבינלאומי לעזה. הוא כינה את השתלטות צה"ל על הספינות "טבח" והזהיר את ישראל "שלא לבחון את סבלנותה של טורקיה". הוא קרא גם להסרה מיידית של המצור מעל רצועת עזה, אותו הגדיר "בלתי אנושי".

 

בנאום בפני הפרלמנט באנקרה ציין ארדואן כי "המשט הבינלאומי לעזה היה חוקי, והפעולה נגדו מהווה פגיעה ברוח האו"ם".

 הוא הוסיף כי המתקפה הלא מוצדקת "מהווה מכה לשלום העולמי ועומדת בניגוד לחוק הבינלאומי". ראש ממשלת טורקיה, שלאורך נאומו זכה למחיאות כפיים, סקר את הצעדים המיידיים שנקטה טורקיה וציין בין היתר את החזרת השגריר בתל-אביב, ביטול שלושה תרגילים צבאיים שהיו אמורות לקיים שתי המדינות והחזרת נבחרת הנוער של טורקיה בכדורגל מישראל.

 

"עכשיו ישראל מציגה לכל העולם כמה טוב היא יודעת להרוג. אנשים נהרגו ונפצעו קשה, חלקם מירי, אפילו כשהם אזוקים. כמה הומאני זה? אין דרך אחרת להסביר את זה לעולם. כל המדינות מגנות את זה, אבל זה לא מספיק, חייבים להשיג תוצאות. אנשים בעולם צריכים לדעת שיום אחד הצדק ייחשף. אם ישראל לא תשחרר מיד את כל העצורים והפצועים ההסלמה ביחסים עמה תחריף".


"אם אתם רוצים את טורקיה כאויב, היא תהיה אויב קשה" (צילום: רויטרס)

 

"ידידותינו חזקה כאיבתנו"

לאחר מכן, עבר ארדואן למתקפה מילולית קשה על ישראל. הוא כינה את פעולות ממשלת ישראל "פיראטיות" ואף קרא לאזרחי ישראל לעמוד נגד ממשלתם. "אנחנו מצפים מהמדינות שאזרחיהן נטלו חלק במשט להגיב על מעשיה הבלתי מתקבלים על הדעת של ישראל". לדבריו, על ישראל להפסיק להשתמש "בתירוצים של הגנה עצמית כדי להצדיק את מעשיה".

 

ראש ממשלת טורקיה הדגיש כי ארצו מעולם לא היתה מדינה אנטישמית. הוא הודה לקהילה היהודית בארצו על תמיכתה בעמדת טורקיה. "ידידותה של טורקיה חזקה כמו עוינותה. אם אתם רוצים את טורקיה כאויב, היא תהיה אויב חזק וקשה. על העם הישראלי ללחוץ על ממשלתו להפסיק פעולות שכאלה. יש לשחרר מיד את כל העצורים וכך גם את חברי הפרלמנט ו-60 העיתונאים הטורקים. ישראל לא תוכל עוד להופיע בפני העולם בטרם תתנצל על מה שקרה ותערוך חשבון נפש. היא הורסת את הבריתות שלה בזו אחר זו".

 

ארדואן שיגר גם עקיצה לעבר ארה"ב ותמיכתה במצור על עזה. "אתם (ישראל) מונעים מאנשי עיר שלמה גישה לצרכים הומניטאריים בסיסיים. אחרים אולי יתעלמו ואולי אף יתמכו בחשאי, אבל אף אחד לא יראה את טורקיה בין המדינות הללו. אל תטעו, המחיר ייגבה מישראל, שביצעה רצח בים הפתוח, ובחרה להיות מבודדת. אנחנו לא נפנה את גבינו לפלסטין ולעם הפלסטיני ולא נפסיק להרים את קולנו למען עזה"

  

בעקבות אירועי המשט, קיצר אתמול ארדואן את מסעו בדרום אמריקה ושב לאנקרה. בשיחה עם עיתונאים בצ'ילה טרם המראתו אמר כי אירועי הדמים הם "טרור של מדינה" וקרא לכנס ישיבת חירום של נאט"ו כדי לדון בהסלמה הביטחונית. "הפעולה הזו, הנוגדת לחלוטין את עקרונות החוק הבינלאומית, מהווה מעשה טרור לא-אנושי של מדינה. אל תחשבו שנשב בשקט לנוכח האירועים הללו", הזהיר ארדואן.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ואייל להמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. פעולה פיראטית
צילום: רויטרס
מומלצים