שתף קטע נבחר

צילום: AP

עדות הקצין: 20 איש עם סכינים זרקו אותי מהסיפון

"פעלתי מול כמה מחבלים שהיו עם סכינים ואלות", סיפר סרן ר' בבית החולים. "דרכתי את הנשק כשראיתי אחד מהם מתקרב אליי עם סכין שלופה ויריתי פעם אחת... אחרי שזרקו אותי, הרגשתי דקירה באזור הבטן. הוצאתי את הסכין החוצה, ירדתי איכשהו לקומה התחתונה"

עדות מהלינץ' על הסיפון - התמונה שכבר הופכת למיתוס בעולם הערבי: בראיון ראשון מאז נפצע אתמול במהלך השתלטות חיילי השייטת על הספינה "מרמרה" סיפר היום (ג') סרן ר', מפקד הכוח שהשתלשל ממסוק אל גג הספינה - ובהמשך הושלך בידי המון זועם - על הקרב שהתחולל בלב ים.

 

לדבריו, מאות אנשים שהיו על הספינה השתתפו בתקיפה שלו ושל חייליו, והכוח נאלץ להשתמש בנשק בשל סיכון חיי החיילים. "עשרות אנשים חיכו לכל אחד מהחיילים על הגג", סיפר סרן ר' ממיטתו בבית החולים רמב"ם בחיפה.

"הם אחזו באלות, גרזנים וסכינים. הייתי השני שירד בחבל ואחד החבר'ה מהכוח שלי כבר היה למטה, ועליו היו כמה אנשים. בשלב הראשון זה היה קרב של אחד על אחד, עד שירדה כמות גדולה של לוחמים".

 

באשר להיערכות כוחות השייטת לתרחישי קיצון בהשתלטות על הספינה, הוסיף סרן ר' כי הוא וחבריו נערכו גם לתרחיש של הפעלת התנגדות פסיבית וגם לאלימות מצד נוסעי הספינה. עם זאת, הודה כי הופתע מעוצמת ההתנגדות. 

 

"ידענו שמדובר באנשים שוחרי שלום. אמנם הם רצו לפרוץ את הסגר לעזה, אבל חשבנו שתהיה התנגדות פסיבית, אולי התנגדות מילולית - לא בעוצמה כזו. כל מי שהגיע אלינו רצה להרוג אותנו. נתקלנו במחבלים שרצו להרוג אותנו והשתמשנו בכל האמצעים כדי שמי שלא צריך להיפגע לא ייפגע".

 

סרן ר' העריך כי כ-75% מיושבי הספינה השתתפו בתגובה האלימה, "כל אחד עם סכין ביד", לדבריו.

 

"קפצנו למים, אספו אותנו"

סרן ר' היה הלוחם שהושלך מהסיפון, כפי שתועד בסרטון שהפיץ דובר צה"ל. "פעלתי מול כמה מחבלים שהיו עם סכינים ואלות. דרכתי את הנשק כשראיתי אחד מהם מתקרב אליי עם סכין שלופה ויריתי פעם אחת. בשלב הזה הגיעו עוד 20 איש מכל הכיוונים וזרקו אותי למטה לסיפון שמתחת לגשר.

 

בשלב הזה הרגשתי דקירה באזור הבטן. זה היה סכין. הוצאתי את הסכין החוצה, ירדתי איכשהו לקומה התחתונה, שם היה ריכוז גדול של אנשים - זה היה בשלב שבו השתלטו כבר הלוחמים על כל האונייה מלבד הקומה התחתונה. אני וחייל נוסף הצלחנו לצאת אל הסיפון, וקפצנו למים שם אספו אותנו הכלים שלנו. לוחם שלישי שספג מכה חזקה בראשו איבד את ההכרה, חיילים אחרים אבטחו אותו עד שהצלחנו לחלץ אותו מהמקום".

 

במבחן התוצאה, העריך מפקד הכוח, הפעולה היתה מוצלחת.

 "אני חושב שעבדנו בצורה מצוינת. יישמנו את כל הערכים שאותם אנחנו לומדים ועליהם אנחנו מתאמנים, גם טוהר הנשק. הפעלנו רק נגד מי שסיכן אותנו, מולו היינו צריכים גם לפתוח באש".

 

בינתיים, בבתי החולים רמב"ם ושיבא מאושפזים עדיין שישה חיילים שנפצעו, אך נרשם שיפור במצבם. שני חיילים מאושפזים במצב בינוני והיתר במצב קל. במקביל מאושפזים עדיין 33 אזרחים זרים שהיו על המשט - מהם ארבעה במצב קשה והיתר קל עד בינוני. רוב האזרחים הם ממוצא טורקי והיתר אזרחי אנגליה, אוסטרליה, אינדונזיה והרשות הפלסטינית.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נזרק מהסיפון ונדקר. מפקד הכוח, סרן ר'
צילום: אבישג שאר-ישוב
"כל מי שהגיע אלינו רצה להרוג"
צילום: דובר צה"ל
מאות תקפו את החיילים עם סכינים ואלות
צילום: דובר צה"ל
"עשרות אנשים אחזו באלות, גרזנים וסכינים", מרמרה
צילום: אבי רוקח
מומלצים