שתף קטע נבחר

רוסיה: מחבלים מנסים לרכוש חומר גרעיני באזור

שירות הביטחון הרוסי מתריע שארגוני טרור מנסים להשיג "חומרים גרעיניים, ביולוגיים וכימיים" בחבר המדינות לשעבר

מנהל שירות הביטחון הרוסי הזהיר היום (ד') שמחבלים מנסים לשים את ידיהם על חומרים מסוכנים בחבר המדינות לשעבר. אלכסנדר בורטניקוב ציין שארגונים שונים פועלים במרץ להשיג חומרים שישמשו אותם לטרור גרעיני, ביולוגי וכימי.

 

"יש בידינו מידע המצביע על כך שטרוריסטים ממשיכים לנסות לקבל גישה לחומרים גרעיניים וביולוגיים וכימיים", אמר בורטניקוב, העומד בראש סוכנות הביטחון FSB, הנחשבת ליורשת של הקג"ב. בורטניקוב לא ציין דוגמאות ספציפיות וגם לא הזכיר קבוצות או ארגונים העומדים מאחורי יוזמות מסוג זה. "אנחנו ממשיכים להקדיש תשומת לב לסוגיה הזו", הוסיף בורטניקוב, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הרוסית "איטר-טס".

 

מומחים לגרעין טוענים שאין כל אינדיקציה לכך שמחבלים השיגו חומרים גרעיניים היכולים לשמש בתור כלי נשק. עם זאת, נרשמו 18 מקרים מתועדים של אובדן פלוטוניום או אורניום מועשר לדרגה גבוהה בכמה מדינות שהיו בעבר חלק מברית המועצות.

 

הסוגייה עמדה בלב ועידת הביטחון הגרעיני שאירח נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בחודש שעבר. המטרה העיקרית של הכינוס היתה לרתום את הקהילה הבינלאומית לאבטחת מתקני גרעין ברחבי העולם מחשש שחומרים מסוכנים

יתגלגלו לידי ארגונים כמו אל-קאעידה. אובמה אמר שזו "אירוניה אכזרית" שהסיכון לפיגוע אטומי גבר דווקא מאז שהסתיימה המלחמה הקרה שהציתה את מרוץ החימוש הגרעיני.

 

הדוגמה המובהקת לסכנה שעליה התריעו אובמה ובורטניקוב התרחשה רק לפני חודשיים. נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, סיפר שארצו סיכלה ניסיון למכור אורניום מועשר בשוק השחור. כמה אזרחים זרים נעצרו כשברשותם כמות קטנה של אורניום מועשר, שאמורה היתה לשמש כראייה עבור הקונה, לכמות גדולה יותר של אורניום מועשר שיסופק במועד מאוחר יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בעיה עולמית. אובמה ומדבדב
צילום: AFP
מומלצים