שתף קטע נבחר

רונצקי: "יש מקום להחזרה בתשובה בצבא"

הרב הצבאי היוצא מונה את שלושת שלבי החזרה בתשובה על פי הרב קוק ומגלה כי בתקופת כהונתו פעל ליישם את השלב הראשון - להנחיל כבוד וחיבה ליהדות. לדבריו, ההחזרה בתשובה לגיטימית, אך לא צריך לקרוא לזה בשמות מאיימים, ואת התודעה היהודית יש להקנות לחיילים במינון הנכון

"יש מקום להחזרה בתשובה בצבא" – כך קובע הרב הצבאי הראשי היוצא, תא"ל אביחי רונצקי, עם פרישתו מצה"ל. בסיומה של קדנציה סוערת במיוחד, שבה ספג ביקורת, בין היתר, על פעילותו להחדרת "תודעה יהודית" בקרב החיילים, מודה הרבצ"ר כי מדובר היה מבחינתו בשלב הראשון להחזרתם בתשובה.

 

בראיון לעלון תנועת התשובה "ראש יהודי", אמר רונצקי, חוזר בתשובה בעצמו, כי לדעתו מדובר במעשה לגיטימי שיש לו מקום בצה"ל. עם זאת הודה כי מדובר ב"סיפור", ולפיכך הוא סבור כי "לא צריך לקרוא לזה בשמות תוקפניים" – כלומר, כאלה המאיימים על הציבור החילוני.

  

"הרב קוק מדבר על כבוד וחיבה, הכרה וקיום של הדת", הסביר, "השלבים אותם הוא מתאר הם מאוד נכונים ומדוייקים". לדבריו, קודם כל יש להנחיל כבוד וחיבה ליהדות – "חשוב לחבב את ערכי היהדות על האנשים, וכשמציגים את היהדות בצורה נעימה על פי אמות המידה שאנשים חיים היום, בהתאמה אליהם ובשפה מובנת להם - זה נכון. תודעה יהודית עוסקת בנושאים הללו".

  

עוד הוסיף הרב הצבאי כי הפעילות הוכיחה את עצמה, ואמר: "הפידבק הגדול לפעילות התחום הוא הביקוש עצמו של עוד חומרי תודעה יהודית מצד המפקדים. זה מוכיח שהם שמחים בכך, מתעניינים בכך ומעוניינים בכך. כמובן שהכל צריך להגיע במינון הנכון".

 

בראיון פרישה ל-ynet הביע הרב רונצקי צער על האחוז הגבוה של חובשי הכיפות בין הקצינים ביחידות הלוחמות, משום שהצבא

צריך להיות ראי של החברה הישראלית ו"עצוב מאוד שהוא שייך למגזרים מסוימים", אך מדגיש כי בין הלוחמים שאינם מפקדים המצב טוב יותר. עוד סיפר כי לפני כניסתו לתפקיד, קיים שיחות אישיות עם 50 קצינים בכירים – כולם חילונים וקרביים – על הציפיות שלהם מהרבנות הצבאית בראשותו. "כולם ללא יוצא מן הכלל אמרו שהצלחה תהיה אם נפנה אליהם, לציבור הלא דתי", הוא מספר, "הם אמרו 'הדתיים בדרך כלל מסתדרים, אבל גם אנחנו צריכים תכנים של יהדות'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים