שתף קטע נבחר

צילום: AP

מזכ"ל האו"ם: להסיר המצור מעזה, אקדם החקירה

בפגישה עם השגרירה גבריאלה שלו, אמר באן כי אם ישראל היתה דואגת להעברת סחורות לרצועה, היה נמנע העימות הקטלני בלב ים. שלו דחתה את הטענות: "אין משבר ברצועה. משתתפי המשט הם תומכי טרור שביצעו לינץ' בחיילים"

מזכ"ל האו"ם הבהיר הלילה (יום ה') במסיבת עיתונאים שבכוונתו לממש את ההצהרה הנשיאותית של מועצת הביטחון, ולקדם חקירה בלתי-תלויה, מהימנה ושקופה של השתלטות חיילי השייטת על המשט לעזה. באן קי-מון ציין שיבחן את כל האופציות לחקירה, ואמר כי אין בכוונתו למהר, אלא לבחון בצורה יסודית את האפשרויות השונות. 

 

באן דיבר עם כתבים לאחר שקיים סדרת התייעצויות ראשונות בנושא עם שגרירי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, עם השגריר המכסיקני, המכהן כנשיא התורן של המועצה לחודש יוני, עם שגרירי טורקיה והקבוצה הערבית ועם שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו.

 

סערת המשט - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

פרופסור שלו, משפטנית בכירה, הבטיחה כי "ישראל תקיים בדיקה מקיפה של האירוע, כפי שהיא מקיימת בכל המקרים", והתחייבה שכל החקירות יהיו "שקופות ומהימנות על פי הסטנדרטים הבינלאומיים". עם זאת, השגרירה תקפה את ההשתלחות וההתגייסות הבינלאומית נגד ישראל, שיצאה מכל פרופורציה, לדבריה.

 

שלו: "הפעילים אינם שוחרי שלום"

בפגישה עם השגרירה שלו, הביע באן את עמדתו שיש להסיר את המצור, ואמר כי אם ישראל היתה דואגת להעברת סחורות לרצועה בצורה מסודרת, לא היה מתרחש העימות הקטלני בים התיכון. השגרירה שלו חזרה על עמדת הממשלה כי "אין שום משבר הומניטרי בעזה", והזכירה כי מדי יום מועברות טונות של ציוד וסחורות לעזה.

 

שלו הוסיפה שכל מדינה שרצתה להעביר סיוע הומניטרי, עשתה זאת בדרך המקובלת דרך נמל אשדוד. שלו האשימה כי על

הספינה הטורקית היו אנשים "רחוקים מהתיאור של שוחרי שלום". לדבריה, הם הציבו מארב מתוכנן כשהם מצויידים באלות, סכינים, ברזלים, מוטות ונשק קר אחר.

 

היא הציגה למזכ"ל האו"ם צילומים של כלי הנשק הקרים שנתפסו על האוניה, ששימשו את "חבורת תומכי הטרור לביצוע לינץ' בחיילי צה"ל". שלו הביעה בפני באן צער על אובדן חיי אדם, אבל הדגישה כי ההשתלטות על הספינה נעשתה רק לאחר מספר רב של פניות שנעשו לממשלות, ארגונים ולמארגני המשט טרם יציאתם מנמלי המוצא וגם במהלך השיט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכ"ל האו"ם. חקירה בקרוב
צילום: AFP
השגרירה שלו. לא שוחרי שלום
צילום: רויטרס
מומלצים