שתף קטע נבחר

ראאד סלאח שוחרר למעצר בית: "ניסו להרוג אותי"

ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית טען לפני תחילת הדיון בשחרורו ממעצר כי "החיילים ירו לכיוון מישהו אחר שחשבו שהוא אני". סלאח הוסיף: "אני מוכן למות למען אלוהים"

בית משפט השלום באשקלון הורה הבוקר (יום ה') לשחרר למעצר בית את ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, ועוד שלושה עצורים ישראלים מהמשט לעזה. סלאח והעצורים הנוספים יידרשו לשהות במעצר בית עד יום שלישי ויפקידו ערבות עצמית וצד ג' של 150 אלף שקלים. כמו כן נאסרה יציאתם מהארץ.

 

בכך קיבל בית המשפט את עמדת המשטרה, שביקשה מעצר בית, בניגוד לעמדת עורכי דינם שביקשו לשחררם ללא תנאים. לפני הדיון טען סלאח כי "חיילי צה"ל ניסו להרוג אותי. הם ירו לכיוון מישהו אחר שחשבו שהוא אני". השייח סלאח, שהיה על סיפון ה"מרמרה" ושמועות ראשוניות אחרי הפעולה טענו כי הוא נפגע קשה, נעצר ביחד עם שלושה בכירי מגזר ערבי נוספים שהשתתפו במשט לעזה.


הולך הביתה. סלאח, הבוקר בבית המשפט (צילום: צפריר אביוב)

 

"החטיפה היא פשע מוחלט", אמר והוסיף: "אני מוכן למות למען אלוהים. זכותנו להגן על עצמנו, זכותנו לעזור לחלשים. היינו בספינה בחסות טורקית והם צריכים לעזור לנו". פרט לסלאח, הדיון על השחרור מהמעצר מתקיים גם בנוגע לובנה מצאוי, לראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית,חמאד אבו-דעבאס וליו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, מוחמד זיידאן.

 

ביום שלישי האריכה שופטת בית משפט השלום באשקלון, דינה כהן, את מעצרם של הארבעה בשבוע. בהחלטה אמרה השופטת כי שוכנעה ששיחרור החשודים יביא לשיבוש הליכי חקירה ויסכן את שלום הציבור.

 

סלאח הרבה לחייך במהלך אותו דיון ונופף לשלום לחבריו הרבים שהגיעו לבית-המשפט, זמן קצר לאחר שבמקום פרצה מהומה - כשהתברר כי אולם הדיונים צר מלהכיל את העיתונאים והאזרחים הרבים שהגיעו. בשל כך, נאלצו עשרות מתומכיו של סלאח להישאר מחוץ לדלת האולם, שם - יחד עם בני משפחתו של השייח - הביעו את זעמם.

 

פרקליטתו של סלאח, עו"ד אורנה כהן, טענה נגד חוקיות מעצרם של הארבעה וגרסה כי הוחזקו בתנאים אלה במשך קרוב ל-40 שעות, מאז השתלטו כוחות צה"ל על הספינה הטורקית "מרמרה". "כאשר הם נעצרו בספינה לא הוגשה בקשה לעצור אותם, וכך נשללה חירותם תוך שמנעו מהם מפגש עם עורך-דין", הסבירה כהן.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 03/06/2010 10:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראאד סלאח בבית המשפט
צילום: צפריר אביוב
שניים מהעצורים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים