שתף קטע נבחר

אלפים בהפגנת השמאל - פעילי ימין מחו ותקפו

ההפגנה לציון "43 שנים לכיבוש" שינתה את פניה. בחסות שורת ארגוני שמאל, צעדו אלפי בני אדם וגינו את הממשלה ש"מטביעה אותנו". יו"ר מרצ: "טמטום וטפשות בממשלה". במהלך ההפגנה הושלך רימון עשן. אורי אבנרי הותקף ברחוב

השמאל יצא להפגין - ופעילי ימין ניסו לשבש. אלפי פעילי שמאל צעדו הערב (שבת) מכיכר רבין למוזיאון תל-אביב, שם הפגינו לציון "43 שנים לכיבוש" ובמחאה על הטיפול הכושל של הממשלה במשט לעזה. מנגד הפגינו עשרות פעילי ימין, וחלקם ניסו לשבש את ההפגנה ולפרוץ לעברה. כמה מהם אף תקפו את פעיל השמאל אורי אבנרי. איש לא נפגע.

 

המשט עדיין בכותרות - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

ההפגנה תוכננה מראש, אולם לנוכח אירועי הימים האחרונים - שונה סדר היום שלה: הפעילים התמקדו בגינוי ההשתלטות על הספינה "מאווי מרמרה" במשט לעזה. "הממשלה מטביעה את כולנו - חייבים לחתור לשלום", נכתב בכמה מהשלטים. אחרים הניפו שלטים שבהם נכתב "ישראל, פלסטין, שתי מדינות לשני עמים" וקראו "אוהבים את המדינה, מתביישים בממשלה".  

 

במהלך ההפגנה היו כמה ניסיונות של פעילי ימין לשבש את מהלכה, וכ-100 פעילי ימין הפגינו לצדה עם דגלי ישראל. רימון עשן הושלך, ולא ברור מי השליך אותו. מנחה האירוע, מזכיר סניף חד"ש בתל אביב יואב גולדרינג, אמר בתגובה כי "גם רימוני עשן לא יעצרו אותנו".   המשטרה ניסתה, בעזרת אמצעי אבטחה כבדים, למנוע את גלישת העניינים לכדי אלימות, והדפה את פעילי הימין שניסו להתקרב להפגנה. בין היתר, ניסו שני בני אדם לפרוץ לעבר ההפגנה כשהם נושאים דגל טורקיה שעליו רוסס מגן דוד.

 


אורי אבנרי, לפני שהותקף ברחוב אבן גבירול (צילום: AFP)

 

לקראת סיום ההפגנה, הותקף ברחוב אורי אבנרי, העומד בראש ארגון "גוש שלום", והשלטים עמם בא להפגנה נחטפו ממנו. הוא הוברח מהמקום במכונית, בחסות המשטרה. פעילי הימין גם נשאו בובה של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן.

 

להערכת המארגנים להפגנה הגיעו למעלה מ-15 אלף מפגינים. לארגון ההפגנה שותפים מגוון תנועות וארגונים, בהם מרצ, שלום עכשיו, גוש שלום, חד"ש, לוחמים לשלום, רופאים לזכויות אדם ועוד. את המפגינים מקיפה אבטחה משטרתית גדולה, שכוללת מאות שוטרים ומסוק משטרתי. השוטרים מונעים ממי שאינו מפגין להתקרב. בראש המצעד - חברי הכנסת מוחמד ברכה ודב חנין, מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר, הח"כית לשעבר תמר גוז'נסקי ויו"ר מרצ, חיים אורון.  


"מסרבים להיות אויבים". תל-אביב, הערב (צילום: עופר עמרם)

  

"הממשלה מחדירה תעמולת פחד"

צלי רשף, ממקימי שלום עכשיו, אמר מעל הבמה: "יש אלטרנטיבה לממשלת הכוח, היהירות והטיפשות. יש אלטרנטיבה לממשלת העימות, המצור והמלחמה. יש אלטרנטיבה לממשלת הבדידות הבינלאומית. העולם כולו נגד המדיניות של הממשלה, נגד מדיניות הכוח והטיפשות. האלפים שהתכנסו כאן הערב הם נגד מדיניות הצפצוף על העולם, נגד הבידוד המדיני אליו אתם - חברי הממשלה - מכניסים את מדינת ישראל". הוא חזר גם לנושא ההפגנה המקורי: "לא נמשיך להיות בני ערובה של המתנחלים. בלי פינוי המדינה הפלסטינית העתידית ממתנחלים - לא יהיה שלום".


מימין: ח"כ ברכה, הח"כ לשעבר עיסאם מח'ול וח"כ חנין (צילום: עופר עמרם)

 

ח"כ אורון הוסיף בשיחה עם ynet: "הממשלה הזאת, שבוע אחד מביאה לנו אסון עם הספינה כפי שקרה בים, ושבוע אחר מביאה התנחלות שלא מפונה. הממשלה הזאת מטילה על כולנו אסון גדול. משבר המשט מראה על חוסר שיקול דעת, טמטום וטפשות, כי אי אפשר לנתקו מהמכלול כולו, לפיו מתנהלת הממשלה".

 

בין הנואמים היה גם הסופר ניר ברעם: "בעשור האחרון, תעמולת הפחד שזורעת ממשלת ישראל, והתקשורת הישראלית מתמסרת אליה בהתלהבות, מוחדרת לגרון שלנו מדי יום. כולאים אותנו בחדר קטן, מוקף בחומה גבוהה ולחדר הזה משדרים בבוקר ובערב תמונות של שנאה ופחד. כשתמונת העולם היא כזו, אין פלא שכל הפגנה בטורקיה היא סכנה קיומית, כל משאית עם טילים תשמיד מחר את תל אביב, וכל ספינה היא איום ממשי על עתידנו".

 

"משבר המשט הוא לא בעיה של מייק אפ או הסברה"

עוד אישי ציבורי רבים נוספים משתתפים בהפגנה, בהם סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב בדימוס, השופטת סבניוה רוטלוי, שאמרה ל-ynet: "זאת הזדמנות בשבילי להביע דעה". לשאלה אם היש שותפה לקריאות להחליף את הממשלה, אמרה כי "אני לא מתעסקת בעניינים כאלה".


"מתביישים בממשלה". יוצאים מכיכר רבין אל המוזיאון (צילום: עופר עמרם)

 

יריב אופנהיימר אמר ל-ynet במהלך הצעדה: "אנו דואגים למדינה ומתביישים בממשלה שמובילה אותנו לאבדון. המסר הזה מאחד הרבה ציבורים בעם ולא רק בשמאל. יש תחושה בקרב ציונים רבים שנמאס מממשלת הימין, משבר המשט הוא לא בעיה של מייק אפ או הסברה". 

 

במהלך השבוע התקיימו ברחבי הארץ הפגנות של פעילי ימין בניצוחה של תנועת הימין "אם תרצו" נגד טורקיה ובעד השייטת. גל המחאה הגיע לשיאו ביום שישי, כאשר כתובת "כל הכבוד לצה"ל" רוססה בבאר שבע על האנדרטה לזכרם של החיילים הטורקים, שנהרגו במהלך מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל. ביום חמישי הפגינו כאלף בני אדם מול שגרירות טורקיה בתל-אביב. כמה מהמפגינים השליכו אבנים ואף רימון עשן לעבר בניין השגרירות, וכוחות גדולים של משטרה, בסיוע פרשים ואנשי יס"מ, נאלצו לבסוף לעצור שלושה מבין המתפרעים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה ברחבת המוזיאון
צילום: עופר עמרם
יש אלטרנטיבה. צלי רשף
צילום: עופר עמרם
בדרך מהכיכר למוזיאון
צילום: עופר עמרם
הח"כית לשעבר גוז'נסקי
צילום: עופר עמרם
גם היא באה להפגין: השופטת בדימוס רוטלוי
צילום: עופר עמרם
מומלצים