שתף קטע נבחר

קדאפי הבן הפתיע: טוני בלייר - יועץ של אבי

בראיון ל"דיילי מייל", אמר סייף אל-איסלאם קדאפי כי ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזה"ת הוא "חבר אישי של המשפחה". בלייר הכחיש - אך הודה כי הוא מעורב בתעשיית הנפט הלובית. משפחות קורבנות לוקרבי זועמות: "הוא חבר לאנשים עם דם על הידיים"

סנסציה אמיתית או חזיון שרב במדבר הלובי? סייף אל-איסלאם קדאפי, בנו של מנהיג לוב מועמר קדאפי, טען בסוף השבוע כי טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר וכיום שליח הקוורטט למזרח התיכון, משמש כיועץ של אביו - מינוי שעלול להיתפס כמעורר ניגוד אינטרסים, בהתחשב בתפקיד הרשמי שהוא נושא.

 

בראיון שהעניק ל"דיילי מייל" הבריטי, טען קדאפי הבן כי בלייר משמש בתפקיד של יועץ בקרן לאומית המטפלת בתעשיית הנפט של המדינה, שערכה נאמד בכ-95 מיליארד דולר. הוא תיאר את בלייר כ"חבר אישי של המשפחה", שביקר בלוב "פעמים רבות מאוד", מאז סיים את תפקידו ברחוב דאונינג, לפני שלוש שנים.


קדאפי האב (צילום: AFP)

 

עסקיו הפרטיים של בלייר, מאז סיום דרכו הציבורית בבריטניה, כבר עוררו ביקורת בעבר, כיוון שהם נשמרים בסוד. כעת מתמקדת הביקורת בעיסוק הספציפי הזה, שמכעיס בעיקר את משפחותיהם של 270 קורבנות הפיגוע בלוקרבי - המאשימים את בלייר בחבירה ל"אנשים עם דם על הידיים".

 

"זכותו של בלייר להרוויח כסף"

תהיות המשפחות לגבי יחסיו של בלייר עם קדאפי התעוררו כבר בשנה שעברה, בעקבות ההסכם שאיפשר את שחרורו של עבד אל-בסט אל-מגרהי, המחבל שפוצץ את מטוס "פאן-אם" מעל לוקרבי, מבית הכלא בסקוטלנד - ואת שובו ללבו מולדתו, עקב מחלת הסרטן ממנה הוא סובל. אל-מגרהי שב ללוב באוגוסט שעבר, במטוסו הפרטי של קדאפי. אגב, עשרה חודשים אחרי שהוערך כי נותרו לו שלושה חודשים לחיות - הוא עדיין בחיים.

 

לדברי קדאפי הבין, ההסדר עם בלייר תקף עוד מהתקופה שהיה ראש ממשלה, וסלל את הדרך ל"מערכת היחסים המיוחדת" בין בריטניה ללוב.

לדבריו, בלייר מעורב ב"פרויקטים אפריקניים" יחד עם אביו, וגם "מייעץ לרשות ההשקעות הלובית".

 

"לוב מוכנה לדבר עם כל אחד שרוצה לעשות איתה עסקים", אמר בראיון קדאפי הבן, שנחשב למועמד מוביל לרשת את אביו. "לטוני בלייר יש זכות להרוויח כסף".

 

העיתון ביקש את תגובתו של בלייר - שהתעקש שאין לו יחסים "משום סוג" עם לוב עצמה - אך הודה כי הוא יועץ לכמה חברות המעורבות בניהול עסקי הנפט של המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
קדאפי ובלייר בפגישה לפני כמה שנים
צילום: איי אף פי
קדאפי הבן. מועמד לרשת את אביו
צילום: רויטרס
המחבל אל-מגרהי. עדיין בחיים
צילום: AP, Channel 4 News, via APTN
מומלצים