שתף קטע נבחר

אישום: פקיד מינהל שוּחד ונתן אישורים לפלסטינים

מעטפות עם מזומנים, פירות וירקות וגם בגדי מותגים - את כל אלו קיבל לכאורה עמרם קבילו, שהיה נציג התמ"ת בעציון, תמורת הנפקת אישורי כניסה פיקטיביים לישראל. במקרה אחד סירב לקבל ארוחה - כי היה בדיאטה. עשרה קבלנים הואשמו בפרשה

הפקיד הבכיר קיבל שוחד, ועשרות פלסטינים נכנסו לישראל ללא היתר. פרקליטות מחוז ירושלים הגישה בסוף השבוע לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד עמרם קבילו, תושב העיר בן 50, ששימש במשך 15 שנה בתפקיד נציג משרד התמ"ת במשרד התיאום והקישור (מת"ק) של המנהל האזרחי באזור עציון. הוא מואשם בעבירות של קבלת שוחד והפרת אמונים, בכך שהנפיק אישורי כניסה לישראל תמורת כספים שקיבל.

 

במסגרת תפקידו היה קבילו אחראי על הנפקת אישורי עבודה לתושבים פלסטינים בתוך יישובים ישראליים. מכתב האישום שהוגש באמצעות עו"ד נעה עזרא, עולה כי בין השנים 2007 ל-2009, הוא קיבל שוחד מגורמים שונים, בהם קבלני בנייה המעסיקים פועלים פלסטינים ותושבים פלסטינים העובדים בתחומי ישראל, ובתמורה סיפק להם אישורי כניסה. הפרקליטות מונה לפחות בעשרה מקרים שונים, שבהם שלשל קבילו לכיסו אלפי שקלים.

 

יש לציין כי מלבד האישור מהמנהל האזרחי, כדי להיכנס לישראל צריך כל פלסטיני גם אישור בטחוני מהשב"כ. הליך זה לא נעקף על ידי קבילו - כל הפלסטינים שנכנסו לארץ באמצעות האישורים המפוברקים שלו היו בעלי אישור בטחוני תקף, אחרת לא היו יכולים להיכנס. לפיכך, הוא אינו מואשם בעבירות בטחוניות.

 

ארוחה בתור שוחד? לא תודה, אני בדיאטה

אחד הסעיפים בכתב האישום מתמקד ביחסיו של קבילו עם קבלן בשם אריה דולינסקי, שהיה מעורב במיזמי בנייה ברחבי הארץ והעסיק פלסטינים בעבודות שונות. אותו דולינסקי, על פי כתב האישום, מכר מאות אישורים לתושבים פלסטינים תמורת תשלום במזומן, שלקח לעצמו. אולם למעשה, הפועלים שקיבלו את האישורים לא עבדו אצל דולינסקי, ואף מעולם לא פגשו אותו.

 

לטענת הפרקליטות, בשלוש הזדמנויות שונות במהלך 2007, הגיש דולינסקי לקבילו בקשות לקבלת היתרים, אליהן צירף מעטפות ובהן 500 שקל במזומן. דולינסקי אף הציע לקבילו להזמין אותו למסעדה על חשבונו, אך הוא סירב להצעתו משום שהיה בדיאטה באותה עת.

 

במקרה אחר המופיע בכתב האישום, פנה לקבילו קבלן בשם גאלב ריאן, ושיחד אותו בשבע הזדמנויות שונות.

כך למשל, בכל פעם נתן לו כ-10 ק"ג פירות וירקות, ויחד איתם מעטפות שהכילו בסכומים שנעו בין 500 ל-1,000 שקל.

 

מקרה אחר בכתב האישום עוסק בקבלן בשם אהרון ברזסקי, שלצורך קבלת אישורים עבור פועלים העניק לקבילו שני זוגות מכנסיים ושתי חולצות של מותגי יוקרה שנקנו בארה"ב ועלותם הסתכמה ב-350 דולר.

 

בנוסף לכתב האישום נגד קבילו, הגישה הפרקליטות לבית משפט השלום בעיר כתבי אישום נגד עשרה קבלנים שונים בגין מתן שוחד בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כיל יוחנן
רכב פלסטיני עובר במחסום א-ראם מצפון לירושלים. ארכיון
צילום: כיל יוחנן
מומלצים