שתף קטע נבחר

נתניהו נגד חקירה בינ"ל: דחה יוזמת מזכ"ל האו"ם

ראש הממשלה הודיע שלא קיבל את הצעת באן קי-מון לכונן ועדת חקירה לאירועי המשט, בראשות ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר ועם נציגים מישראל וטורקיה. "זה לא נכון שהסכמתי להצעה, אני בודק אפשרויות אחרות", אמר. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המליץ להקים ועדה בסגנון וינוגרד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחה את הצעתו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון להקמת ועדת חקירה בינלאומית לאירועי המשט לעזה, שבה יהיו שותפים ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר, נציג ישראלי ונציג טורקי. "אמרתי למזכ"ל האו"ם שבירור העובדות צריך להתבצע באחריות ובאובייקטיביות. אני בודק אפשרויות אחרות", אמר נתניהו בישיבת שרי הליכוד. בין היתר נבחנת אפשרות לבדיקה בסגנון ועדת וינוגרד, כפי שהמליץ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

שגריר ישראל בארצות-הברית, מייקל אורן, היה אף יותר נחרץ ואמר בפה מלא כי ישראל תדחה את יוזמת ועדת החקירה הבינלאומית. "אנחנו דוחים את הרעיון הזה ודנים עם ממשל אובמה בנוגע לדרך בה החקירה שלנו תתבצע", אמר אורן בראיון לרשת הטלוויזיה "פוקס ניוז". 

 

על פי הצעתו של באן שפורסמה אמש, פורום משולש יחקור את ארועי המשט, שבראשה יעמוד ראש ממשלת ניו-זילנד לשעבר, ג'פרי פאלמר, ולצדו יכהנו סגן ישראלי וסגן טורקי. ההצעה הועברה לישראל בסוף השבוע, ושרי ה"שביעייה" עתידים לדון בה זו בישיבתם הערב, שתעסוק כולה בהשלכות המשט. שר החוץ, אביגדור ליברמן, תומך בוועדת בדיקה בראשות משפטן ישראלי בכיר, ובמעורבות משקיפים זרים.

 

"שוחחתי בסוף השבוע עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, עם ראשי הממשלות של יוון ושל בולגריה ועם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון", הסביר נתניהו בישיבה. "בשיחה עם מזכ"ל האו"ם פרשתי בפניו את מה שידוע לנו על התנהגות חברי הקבוצה הקיצונית תומכת הטרור מטורקיה. אמרתי לו שצריך לבדוק מי ארגן אותם, מי מממן אותם, מי צייד אותם וכיצד הם עלו על הספינה".

 

לגבי ועדת הבדיקה שהציע באן, אמר ראש הממשלה: "זה לא נכון שהסכמתי לקבל את הצעתו היישומית לבדיקת העובדות. אמרתי לו שבירור העובדות צריך להתבצע באחריות ובאוביקטיביות. אנחנו צריכים לשקול את העניין בקור רוח ובזהירות, תוך שמירת האינטרסים הלאומיים של ישראל וצה"ל". ראש הממשלה כנראה תומך בעמדת שר הביטחון אהוד ברק, כפי שהוצגה בדיון פנימי במשרד הביטחון ביום שישי, על פיה ועדת חקירה שכזאת לא תחקור קציני וחיילי צה"ל. 

 

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, המליץ בסוף השבוע לקבינט להקים ועדת בדיקה חיצונית שתבדוק את אירועי המשט בעזה. היועץ אמר שבוועדה שכזו יהיה כדי לענות על הצורך הבינלאומי. גורמים בכירים המעורים בנושא אמרו ל-ynet כי וינשטיין התכוון לוועדה בסגנון ועדת וינוגרד, שהוקמה לאחר מלחמת לבנון השנייה, בראשה יעמוד שופט בדימוס או ועדת בדיקה ממשלתית.

 

"ישראל צריכה להגיב במישור ההסברתי ובעקבות הלחץ הבינלאומי יש להקים ועדת בדיקה שכזאת לפני שיכפו על ישראל להקים ועדת חקירה בינלאומית", אמר ל-ynet גורם בכיר המעורה בנושא. עם זאת, הדגיש הגורם כי וינשטיין לא הגיש חוות דעת בנושא אלא רק המלצה וכי מי שאמור להחליט בעניין הוא ראש הממשלה והדרג המדיני. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"באחריות ובאובייקטיביות"
צילום: משה מילר
ועדה בסגנון וינגורד. היועץ וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים