שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר עולמי חדש מגלה: נמצא הגֶן היהודי

  המחקר שכלל עשרות יהודים מרחבי העולם העלה: העם היהודי קשור בהיסטוריה גנטית משותפת. "ידיעות אחרונות" מדווח: מטרת המחקר לקבוע קו התחלה גנטי לזיהוי קל יותר של גנים הקשורים להפרעות כמו סוכרת

  מחקר חדש, הגדול ביותר שנערך אי פעם בנושא חושף: לעם היהודי יש מובהקות גנומית. מתברר כי הדימיון הגנטי בין יהודי איטלקי לבין יהודי פולני גדול יותר מאשר הדמיון שבין יהודי פולני ונוצרי פולני.

   

  "הקהילות היהודיות חולקות הרבה יותר מידע גנטי עם יהודים מאשר עם לא יהודים באותו אזור גיאוגראפי‭,"‬ אמר לעיתון ה"ניו יורק פוסט" אחד מעורכי המחקר, גיל עצמון, פרופסור לגנטיקה במכללה לרפואה על שם אלברט איינשטיין.

   

  היהודים האשכנזים - בני דודים

  במחקר השתתפו 237 יהודים מכל העדות לרבות אשכנזים מרחבי אירופה, ספרדים ומזרחים מסוריה ועיראק. ונמצא כי בקרב האשכנזים קיימת "צפיפות" גנטית שיכולה להעיד כי רובם בנים למספר קטן של אמהות. לכן, לטענת החוקרים רוב היהודים האשכנזים קרובים זה לזה כבני דודים מדרגה חמישית.

   

  זהו אינו המחקר הראשון שמנסה לבדוק האם יש מובהקות גנטית בין היהודים, אולם הוא הראשון שמראה מובהקות ברורה. המחקר "ילדי אברהם בעידן הגנטי" פורסם לאחרונה ב"כתב העת המדעי האמריקאי לגנטיקה אנושית‭."‬ "גילינו כי קהילות יהודיות יוצרות את המקבץ הגנטי העצמאי שלהן‭,"‬ אמר עצמון.

   

  הניתוח הגנטי הראה כי שתי קבוצות יהודים עיקריות, היהודים המזרח תיכוניים והאירופים התפצלו אחת מהשנייה לפני כ‭2500-‬ שנה. "המחקר תומך בסברה שהעם היהודי קשור בהיסטוריה גנטית משותפת‭,"‬ הסביר החוקר הראשי, פרופסור הארי אוסטרר מאוניברסיטת ניו יורק.

   

  "מטרת המחקר הייתה לקבוע קו התחלה גנטי‭,"‬ אמר עצמון. "כשזה נקבע, נוכל לזהות בקלות גדולה יותר גנים הקשורים להפרעות כמו סוכרת שנקבעים על-ידי משתנים רבים לאורך הגנום ונוכל להיות בעמדה טובה יותר לטיפול בחולים‭".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נמצא הגן היהודי?
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים