שתף קטע נבחר

גפני: יצאנו מהמשבר בזול בזכות הקב"ה

יו"ר ועדת הכספים הסביר בכנס של התמ"ת על תעסוקת חרדים, כי ישראל יצאה ראשונה מהמשבר הכלכלי כיוון ש"הקב"ה שומר עלינו". לדבריו, "רוב הציבור החרדי רוצה לעבוד ולהתפרנס אבל המדינה המקובעת והמרובעת לא מאפשרת לו"

למי שתהה כיצד ייתכן שישראל הקטנה יצאה מהמשבר הכלכלי בקלות רבה יותר ממרבית מדינות המערב, הרי שיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, (יהדות התורה), מצא לכך הסבר. גפני, שנאם היום (ב') בכנס של משרד התמ"ת על תעסוקת חרדים, אמר: "לפני 20 שנה אמרו שבעוד שלושים שנה החרדים ישלטו במדינה והמשק יתדרדר למצב של עולם שלישי. וראה זה פלא: החרדים, ברוך השם, גדלו, אבל המשק שלנו הוא מהטובים בעולם. ישראל נכנסה אחרונה למשבר הכלכלי ויצאה ראשונה. החרדים לא הפילו את הכלכלה. הייתי אומר בארבע עיניים שזה הקב"ה שומר עלינו אבל אני לא אגיד את זה בגלוי כי יש פה עתונאים".

 

 

גפני ביסס את דבריו על פסוק מספר דברים פרק י"א: "אֶרֶץ, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ דֹּרֵשׁ אֹתָהּ: תָּמִיד, עֵינֵי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בָּהּ--מֵרֵשִׁית הַשָּׁנָה, וְעַד אַחֲרִית שָׁנָה", שמשמעותו לפי גפני היא שאלוהים השגיח על הארץ. גפני, שנשאל בסוף דבריו אם התכוון לכך ברצינות אמר לכתב ynet: "ברצינות גמורה".

 

החרדים מתים לעבוד ולא נותנים להם

את מרבית דבריו הקדיש גפני לנושא הכנס: "שיעור התעסוקה הנמוך בקרב גברים במגזר החרדי. לדברי גפני: "יש ציבור של תורתם אמנותם וזה היה קיים מאז דוד המלך וחייב להיות קיים בכל מדינה יהודית, אבל רוב הציבור החרדי רוצה לעבוד ולהתפרנס אבל המדינה המקובעת והמרובעת לא מאפשרת לו.

 

"לפני שהייתי יו"ר ועדת הכספים היו בתפקיד הזה חרדים רבים והם לא היו פחות טובים מהחילונים בשום דבר למרות שהם לא למדו לימודי ליבה. גם בייגה שוחט לא היה שר אוצר פחות טוב בגלל שלא היתה לו השכלה אקדמאית. כששר האוצר הנוכחי, יובל שטייניץ, מאשים את החרדים בפגיעה בתל"ג, זה כמו פיגוע כלכלי, אבל אם המדינה היתה רוצה שהחרדים יעבדו ויגדילו את התל"ג היא היתה פועלת אחרת לגמרי. בבתי הספר החרדיים התיכוניים לבנות, למשל, יש מגמה של ייעוץ מס והבנות שם לא עושות בגרות אבל לומדות מתמטיקה ומדעים ברמה של תיכון.

 

"ב-2005 שיניתי את החוק כך שהן יוכלו להתקבל לעבודה בלא בגרות, אבל עד היום הזה אישה חרדית שלמדה 12 שנה במסלול יועצות מס לא יכולה להתקבל לעבודה. פנה אליי בחור שרצה להיות מורה לנהיגה, אחרי 18 שנות לימוד בישיבה, ושירות של שלוש שנים בצה"ל, אבל במשרד התחבורה דחו אותו כי אין לו 12 שנות לימוד. לאלף נשים חרדיות אין צהרונים בגלל בירוקרטיה של התמ"ת וכך הם מנסים לעודד תעסוקה של חרדים. בירושלים יש 37% חרדים אבל רק 1.2% מעובדי העירייה הם חרדים.

 

"חברי הכנסת אחמד טיבי ואופיר פינס יזמו הצעת חוק לאפלייה מתקנת ברשויות המקומיות ובחברות ממשלתיות לטובת ערבים ואני ביקשתי שגם חרדים ייהנו ממנה. הם לא הסכימו בגלל שאין הגדרה ברורה לחרדים, אז בסדר, אני תוקע את הצעת החוק כולה. מה לעשות? אני רוצה שגם לחרדים תהיה עבודה.

 

"כמעט כל יום מתקשר אליי בחור חרדי ומבקש שאתחנן בפני בעל מפעל כזה או אחר לקבל אותו לעבודה. מה לעשות, מזהים אותנו. כשחרדי עם תואר ממכללה בא לחברת היי-טק הוא האחרון להתקבל. יו"ר לשכת רואי חשבון, גוזמן ז"ל, אמר לי: 'החרדים הם האחרונים בתור להתקבל, אחרי הערבים והעולים מרוסיה ומאתיופיה'

 

"ואני מבין את המעסיקים. אחרי שהתקשורת הופכת את החרדים לשורפי דגלים, ומכניסה לכם לראש שעובד חרדי יוצא כל יום לחופש כי אשתו יולדת, עובר להם החשק להעסיק אותם. אנחנו לא פרזיטים ולא עלוקות, אנחנו רוצים לעבוד ולתרום לתל"ג אבל 80% מהחרדים שמחפשים עבודה לא מוצאים".

 

"מה לעשות? יש במדינה חרדים"

נאומו של גפני שוסה בקריאות ביניים רבות על ידי משתתפי הכנס שבו נכחו חרדים, חילונים ודתיים לאומיים גם יחד. זאת, בין השאר, בגלל הערות עוקצניות שגפני שזר בדבריו, כמו: "מה לעשות? יש במדינה חרדים כי לא דאגו לחוק שיחייב יולדת חרדית להטביע את התינוק שלה" וגם לא דאגו לה לבריכה בשביל להטביע אותם".

 

גפני התנצל במהלך הדיון באלגנטיות על הערותיו והמליץ ואמר: "זה הטבע שלי, אני ממליץ, למי שרוצה לשמוע את דבריי, לא להקשיב לבדיחות אבל אני בעד קריאות ביניים. 

 

במהלך כנס התמ"ת נרשמה דרמה קטנה כשפרופ' קימי קפלן מאוני' בר-אילן הקריא טור עוקצני של אסף וול מ-ynet ועורר מחאות קולניות של המשתתפים החרדים, כולל ראשי עיריית בני ברק ומודיעין עילית שעזבו את האולם בהפגנתיות.

 

גורם בכיר בתמ"ת מסר בתגובה לטענותיו של גפני בעניין הצהרונים, כי אכן קיימת בעייה כזו, אך היא נמצאת בטיפול מתקדם ובדרך לפיתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים