שתף קטע נבחר

שבוע אחרי: חמאס מונע כניסה, וציוד המשט נערם

מאות טונות ציוד שהועמס על אניות המשט המדמם לעזה נערמו בימים האחרונים במחסני משרד הביטחון, בשל סירוב חמאס להעבירן לרצועה דרך מעברי הסחורות. במערכת הביטחון סיפרו כי "לא היו שם מוצרים שלא הוכנסו לעזה בעבר"

בעוד המתקפה הבינלאומית על ישראל בעיצומה - נראה כי בחמאס לא ממהרים להכניס את הציוד ההומניטרי לעזה הנצורה. שבוע לאחר האירועים בקטלניים במשט לעזה וכשברקע נמשכים הדי התקרית על ה"מרמרה", הודיעה אחר-הצהריים (יום ב') מערכת הביטחון כי פריקת הציוד שהעמיסו הפעילים על אחת האניות הושלמה כמעט במלואה, כשההערכה היא כי התהליך כולו יסתיים בתוך שבוע ימים. אלא שבחמאס ממשיכים להתעקש שלא לאפשר את העברת הציוד דרך מעברי הסחורות היבשתיים, והוא הולך ונערם במחסני משרד הביטחון - עד למציאת פתרון לסוגיה.

 

הדי המשט לעזה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

סגנית ראש ענף קשרי-חוץ במשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים, רב-סרן אור אלרום, אמרה כי "לא היה על גבי הספינות ציוד חדש מסוגו, שלא הוכנס בעבר לרצועה. כל אותם מוצרים הועברו לשם בעבר, ואנו מקווים שנוכל לעשות כך גם במקרה זה".

 

מתחם משרד הביטחון הסמוך לבסיס צריפין הפך בימים האחרונים למחסן זמני של מאות טונות ציוד שיועד לתושבי הרצועה, הכולל בעיקרו מיטות, מזרנים, ספות, ציוד רפואי, נעליים, בגדים ותרופות שתוקפן של חלק מהן פג.


בצריפין במקום בעזה. הציוד שהובילו ספינות המשט (צילום: אבי מועלם) 

 

ראש חטיבת הלוגיסטיקה במשרד הביטחון, איתן קוסטו, סיפר כי העובדה שהמטען שנשאו הספינות לא הועמס


על-פי הנהלים המקצועיים הביאה לסחבת בפריקתו ולנזק שנגרם לחלק מהציוד. "היינו צריכים לפעול זמן רב תוך הקצאת משאבים רבים כדי להצליח להוריד הכל. העובדה שזה לא היה מסודר גרמה לנזקים לחלק מהסחורות, אבל בסך-הכל הקפידו לארגן את הכל בצורה מסודרת, כדי שבסופו של דבר זה יוכל להגיע לרצועה".

 

חלק מהציוד שכבר נפרק, בעיקר נעליים וקלנועיות, היה משומש - בעוד שמוצרים אחרים ככל הנראה נתרמו על-ידי ארגונים שונים ואישים פרטיים. קוסטו סיפר כי טרם נפרקו מהאניות חומרי בנייה ומלט שאמורים לעבור בידוק, וכי מאוחר יותר יוחלט באיזה אופן ניתן יהיה להעבירם לרצועה. הניסיון הקודם לעשות זאת, בשבוע שעבר, נכשל בשל התנגדות חמאס לאפשר את כניסתן של שמונה משאיות שנשאו ציוד הומניטרי דרך מעבר כרם-שלום.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלק מהתרופות לא ראויות לשימוש
צילום: אבי מועלם
נעליים שנפרקו מאניות המשט
צילום: אבי מועלם
מומלצים