שתף קטע נבחר

'מסדרון אינקוויזיציה': הגאים במדריד נגד ישראלים

למצעד הגאווה בחודש הבא, מהגדולים בעולם, הייתה אמורה לצאת משלחת בחסות משרד החוץ - אך בעקבות ארועי המשט, בוטלה ההזמנה. ההסבר בטחוני, אבל מוערך שמאחורי ההחלטה עומד לחץ של ארגונים אנטי-ישראליים. במשרד החוץ זועמים

אחרי ביטולי ההופעות של האמנים הזרים, גם בקהילה הגאה באירופה לא רוצים את ישראל: ל-ynet נודע כי מארגני מצעד הגאווה במדריד בירת ספרד, שאמור להיערך בתחילת החודש הבא, הודיעו לשגרירות ישראל כי הם מבטלים את הזמנת נציגי ישראל.

 

מנודים בעולם - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

המשלחת הישראלית, מטעם האגודה לזכויות הלהט"ב ומשרד החוץ, הייתה אמורה להציג אוטובוס "ישראלי" במצעד, לראשונה מאז היווסדו. הישראלים קיבלו בימים האחרונים איתותים מהספרדים כי בואם עלול לגרום להתנגדות ארגונים פרו-פלסטינים מקומיים, דבר שיצריך היערכות בטחונית גבוהה ובעיקר מבוכה.

 

החשש של המארגנים התגבר עם התחזקות ההפגנות של ארגונים פרו-פלסטיניים נגד ישראל ברחבי העיר בעקבות סופו העגום של המשט לעזה. אתמול (ב') הודיעו המארגנים על הביטול באופן סופי, והסבירו את ההחלטה בהיערכות הבטחונית. עם זאת, גורמים המעורבים בדבר מעריכים כי מאחורי ההחלטה עומד לחץ כבד מצד ארגונים אנטי-ישראליים.

 

"ממצעד הגאווה למצעד הבושה"

מצעד הגאווה במדריד נחשב לאחד הגדולים בעולם, וצועדים בו מדי שנה למעלה ממיליון איש. במהלך השבועות האחרונים עמלו חברי המשלחת הישראלית על ההכנות, שכללו מבחני מיון במרכז הגאה לנציגי ישראל שהיו אמורים לצאת למדריד על חשבון משרד החוץ.

 

האוטובוס הישראלי היה אמור להיות ממותג באופן "תל-אביבי", ועליו די-ג'יי שינגן מוזיקה ישראלית עם דמויות ייצוג ישראליות של הקהילה. למשלחת הישראלית הייתה אמורה להיערך קבלת פנים במסגרת שבוע האירועים, שגם היא בוטלה.


הפעם לא נהיה שם. גאווה במדריד, יולי 2006 (צילום: רויטרס)

 

בקהילה הגאה בישראל חשו אכזבה עמוקה מהודעת הביטול, לנוכח הנזק שנגרם להסברה הישראלית באמצעות השתתפות באירועים גאים עולמיים בשנים האחרונות.

 

יו"ר האגודה לזכויות הלהט"ב, מייק המל, אמר בתגובה ל-ynet: "צר לנו שארגוני הגאווה במדריד החליטו לערבב נושאים שאין בינם לקהילה ולא כלום.

האגודה הוזמנה לקחת חלק במצעד כארגון קהילתי א-פוליטי. זו החמצה של הזדמנות לקיים דו-שיח, כשאולי הקהילה הלהט"בית נמצאת במקום ייחודי ביכולת לדבר על נושאים כאלו. הלהט"ביות משותפת לכולם וגורמת לאחווה שיוצרת תקשורת בנושאים רגישים כאלו".

 

מנהל התקשורת הישראלית במשרד החוץ, יוסי לוי, מסר בתגובה: "ככל שידוע לנו, המארגנים הספרדים הודיעו על ביטול ההשתתפות מסיבות בטחוניות לכאורה. בכל מקרה, מדובר בשערורייה מצערת ומכוערת. ממצעד הגאווה זה הופך למצעד הבושה".

 

"ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שעורכת מצעדי גאווה, תולה דגלי גאווה ברחובות ומכבדת את זכויות הלהט"ב", הוסיך לוי. "הפוליטיזציה הפרימיטיבית והכניעה הבוטה לטרור ולאלימות מצד גורמים אנטי-ישראליים עומדים בסתירה גמורה לעקרונות של מצעד גאווה ושל מניעת אפליה. מי שהחליט למנוע את השתתפות הנציגים מתל אביב גורר את מצעד הגאווה למסדרונות האינקוויזיציה האנטי-ישראלית, במקום לצעוד במסלול של דיאלוג וסובלנות. מעניין אם במקום החוגגים מתל-אביב, הביאו המארגנים נציגי להט"ב מהרשות הפלסטינית, מסוריה או מאיראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצעד הגאווה במדריד. ארכיון
צילום: רויטרס
צילום: יורי שקלנקו
"החמצה של הזדמנות לדו-שיח". המל
צילום: יורי שקלנקו
מומלצים