שתף קטע נבחר

עיתון לבנוני: ישראל גונבת לנו גז - עילה לסכסוך

לא רק ישראל בונה על הגז שנמצא במצבור "לוויתן" - גם הלבנונים לוטשים עיניים לתגלית החדשה. העיתון "א-ספיר" טוען בעמוד הראשי, כי לבנון תגן על זכויותיה במים והאזור עלול להפוך במהרה לסכסוך חדש בין ישראל לשכנתה מצפון

מוקד לסכסוך נוסף בין לבנון וישראל: ימים ספורים אחרי ההודעה על כמות הגז האדירה במצבור "לוויתן" מול חופי חיפה, בלבנון יש כבר מי שממהר לטעון כי ישראל גונבת את הגז משכנתה מצפון. העיתון הלבנוני "א-ספיר" טען הבוקר (יום ג') כי המאגר שנמצא "חורג לתוך המים הטריטוריאליים של לבנון, דבר הכופה על לבנון אתגר חדש וקובע נושא נוסף למאבק". העיתון אף הציג מפות המוכיחות את טענותיו.

 

פרשן העיתון לעניינים ישראלים, חילמי מוסא, החתום על הידיעה, מסתמך על הפרסומים בישראל וכותב כי "האזור בו נערך הסקר שוכן ברובו מול חופי לבנון ובמים הבינלאומיים בין גבולות מימי פלסטין לגבולות מימי קפריסין. ואולם ישראל השיגה התחייבות מבריטניה, שאינה מחזיקה בשום זכות בפלסטין, לחפש נפט באזור הסמוך לחופי לבנון. מפת המרבצים, כפי שפורסמה בעיתונות הכלכלית הישראלית, מעידה על היקף החריגה לתוך הזכויות הבינלאומיות של לבנון".

 

מוסא, שידיעתו מופיעה בעמוד הראשון של העיתון תחת הכותרת "ישראל נערכת לגנוב שדות גז בתוך מימי של לבנון", ממשיך וכותב כי "אם ההערכות והמחקרים הללו נכונים - האזור יהפוך במהרה לסכסוך חדש בין ישראל ללבנון, אשר ניתן להניח כי היא תגן על זכויותיה במים. פירושו של דבר שהעניין הבינלאומי באזור ושהזווית הכלכלית תגבר, לא רק בשל היקף כמויות הגז, אלא גם בשל קרבתם לחופי אירופה".

 

הפרשן מציין עוד כי "אזורי הקידוחים באתרים 'רות', 'תמר', 'לוויתן', ו'אלון' נכללים באזורים החודרים לאזורים מול חופי לבנון או באזורים הרחוקים מאוד מאלה הנמצאים מול חופי ישראל. הנתונים מראים כי חברות 'נובל אנרג'י' ו'דלק' השיגו מישראל זכויות יתר לקידוחים באתרים אלון א' ואלון ב' אשר משתרעים אל מול חופי קפריסין, וכי חברת 'נובל אנרג'י' אינה מסתירה כי המחקר עליו ביססה את הערכותיה מכסה אזור בשם 'בלוק 12' במימי קפריסין".

 

הכנסות המדינה הצפויות ממאגרי הגז הטבעי הגדולים שהתגלו לאחרונה בים התיכון מול חופי ישראל, נאמדות בכ-130 מיליארד שקל לכל תקופת ההפקה. התקופה נאמדת בכ-50 שנה, כך שההכנסה השנתית הצפויה היא בין 2.5-3 מיליארד שקל בשנה. משרדי הממשלה המעורבים בנושא חישבו אומדנים אלה ביומיים האחרונים לאחר עדכון רזרבות הגז עם גילוי מאגר "לוויתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח גז. ארכיון
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים