שתף קטע נבחר

ועדת נאמן: הרב בן דהן יסיים את תפקידו

הוועדה לבחירת דיינים החליטה על סיום תפקידו של מנכ"ל בתי הדין הרבניים בעשרים השנה האחרונות, הרב בן דהן. שר המשפטים ירכיב בימים הקרובים ועדה לאיתור המנכ"ל הבא. מחוץ לישיבה התקיימה הפגנה: "למנות דיינים בלי דילים"

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב אליהו בן דהן, מסיים את תפקידו: הוועדה לבחירת דיינים התכנסה היום (ו'), בראשות שר המשפטים נאמן, והחליטה בהסכמה על סיום תפקידו של מנכ"ל בתי הדין הרבניים בשני העשורים האחרונים, הרב אליהו בן דהן, בתוך כחודשיים.

 

כזכור, שר המשפטים יעקב נאמן הצהיר כי הוא מעוניין לסיים את תפקידו של בן דהן ולמנות אדם חדש בהתאם להחלטת הממשלה. הזזתו של הרב בן דהן עוררה לפני הדיון התנגדות בקרב רבני צהר וגופים נוספים שהתנגדו למינוי אדם חרדי לתפקיד. שר המשפטים, יעקב נאמן, צפוי להרכיב בימים הקרובים ועדת איתור לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים החדש. לדברי חבר הכנסת עותניאל שנלר, "כולנו הצבענו פה אחד על ההחלטה לאחר שהתברר כי כל הספקולציות על דילים שונים הם עורבא פרח".

 

בעניין מינוי הדיינים לבתי הדין הוחלט בוועדה, בעקבות החלטת בג"ץ המחייבת בחינת כלל המועמדים לדיינות, הוחלט על סדרי דרכי עבודה לקראת בחינת עשרות המועמדים לתפקיד.

 

בתגובה להחלטת הועדה לבחירת דיינים להדיח את בן דהן, אומרים בארגון רבני צהר כי כעת על שר המשפטים לעמוד בהבטחתו שהתפקיד לא יהיה פוליטי. יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, אומר כי הארגון מביע הערכה רבה לפעלו של הרב בן דהן שהשכיל לדבריו לפתח יכולות גבוהות של גישור בין זרמים שונים ומקובלות על קהלים רחבים, ושל הבנה ואמפתיה לנזקקים לבתי הדין. "הרב בן דהן הצליח במשך שנות כהונתו לקדם נושאים חשובים ולבצע רפורמות מרחיקות לכת בשירות הניתן לאזרחים במערך בתי הדין הרבניים", אמר הרב סתיו. 

 

מנגד בארגון "מבוי סתום" מברכים על ההחלטה. לדברי מנכ"לית הארגון, בתיה כהנא דרור: "אנו רואים במהלך פריצת דרך לשינוי אמיתי בתוך בתי הדין הרבניים, ולתחילת המהפך ביחס לנישואין וגרושין במדינת ישראל". 

 

מוקדם יותר הפגינו מחוץ למשרד המשפטים חברות מארגון 'מבוי סתום', המטפל במסורבות גט, וחברים בתנועת '

נאמני תורה ועבודה' מול חברי הוועדה שהגיעו למקום, בדרישה למנות דיינים "מתונים וראויים, ולא למנות דיינים על פי דילים פוליטיים". בין השאר כתבו המפגינות על שלטים שהביאו עימן למקום "די לדילים" "נאמן היה נאמן לציבור" ו"גט מעושה מפחיד אותי פחות ממצב של לא גט".

 

לדברי מנכ"לית 'מבוי סתום' עו"ד בתיה כהנא דרור, "עמדנו כאן היום כדי לדרוש מחברי הועדה, לשים בצד את החלוקה המפלגתית ואת הדילים הפוליטיים ובזמן שהם ממנים דיינים להעמיד לנגד עיניהם את האינטרס של כלל הציבור. על חברי הועדה לזכור שבידיהם של הדיינים לחרוץ גורלות בעניינים של דיני נפש ממש ועל כן עליהם למנות דיינים בעלי ראיית עולם רחבה בתוך ההלכה ומחוצה לה, המכירים את החברה הישראלית לגווניה ובעיקר כאלה ברצונם להביא לפתרון בעיית סרבנות הגט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים