שתף קטע נבחר

קירגיזסטן בוערת: 45 הרוגים במהומות אתניות

הממשלה הזמנית הכריזה על מצב חירום והטילה עוצר לילי על העיר אוש, שם פרצו מהומות אלימות בין תושבים קירגיזים לבני המיעוט האוזבקי. תושב אוש: "נוכחות הרשויות כמעט שאינה מורגשת. זה נראה כמו צ'צ'ניה"

כנופיות של גברים חמושים הציתו שכונות אוזבקיות בעיר אוש שבקירגיזסטן במהלך עימותים על רקע אתני שהובילו למותם של לפחות 45 בני אדם בתוך שעות. 637 אנשים נפצעו בעימותים אתמול (יום ו'), הקשים ביותר מאז ההפיכה האלימה שהובילה לבריחתו של הנשיא קורמנבק בקייב מהמדינה בחודש אפריל.  

 

עדי ראייה סיפרו כי האלימות גלשה גם לבירה בישקק, שם התעמתו אזרחים עם שוטרים וחיילים. נראה שהרשויות במדינה היו מופתעות מהתפרצות האלימות בין הרוב הקירגיזי לבני המיעוט האוזבקי, התפתחות שעשויה להחליש את ממשלת המעבר, שעלתה לשלטון אחרי הדחתו של בקייב. ההתמודדות עם האירועים תהיה מבחן חשוב, והזדמנות עבור הממשלה להוכיח את יכולתה לשלוט.

 

בשעות אחר הצהריים של יום שישי, עשרות בניינים בעיר אוש עלו באש בו-זמנית וקולות ירי נשמעו בשכונות שבהן מתגוררים אוזבקים. התוקפים, רבים מהם חמושים במוטות ברזל ואבנים, השחיתו חנויות והציתו כלי רכב חונים. הממשלה הזמנית הכריזה על מצב חירום באוש ובאזורים הסמוכים, ושלחה חיילים לעיר ולכבישים המובילים אליה. עוצר לילי הוטל על העיר עד 20 ביוני.

 

אוזבקים חוששים להגיע לבתי החולים

הקואליציה למען דמוקרטיה וחברה אזרחית, ארגון לא ממשלתי הפועל במדינה, הודיעה כי מתנדבים נשלחו לרחובות על-מנת למנוע עימותים נוספים. לדברי חבר הארגון בקיט אומורקולוב, נוכחות החיילים לא הרגיעה את הרוחות, ובשעות הלילה המשיכו המתפרעים במסע ההצתות. "אנחנו לא מרגישים את נוכחות הרשויות", הוא אמר. "יש כלי רכב צבאיים שמפטרלים בעיר, אבל הם לא עושים כלום. זה נראה כמו צ'צ'ניה".

 

תושב אוש סיפר כי ראה כאלף צעירים חמושים צועדים לעבר שכונה אוזבקית במזרח העיר. "בתגובה, האוזבקים חוסמים את הכבישים וכורתים עצים", הוא אמר.

תושב אחר הוסיף כי נראה שצעירים נוספים מתחילים להגיע לעיר מהכפרים. דוברת משרד הבריאות מסרה כי פצועים רבים, חלקם סובלים מפצעי ירי, ממשיכים להגיע לבתי החולים, וחלקם במצב קשה ואנוש. רופא בבית החולים סיפר כי אוזבקים רבים חוששים להגיע לבתי החולים.

 

"כל המיטות פה תפוסות, אבל 90 אחוז מהפצועים הם קירגיזים", אמר הרופא. "האוזבקים מפחדים מנקמת בני המשפחה של הקירגיזים, שנמצאים במצב רוח אלים במיוחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה הזמנית, אוטונבייבה
צילום: AFP
המהומות באפריל. שוב עימותים
צילום: AP
מומלצים