שתף קטע נבחר

הפצ"ר: לחקור המח"ט שתמך בהכאת פלסטינים

הפרשה שנחשפה ב-ynet ממשיכה לעורר הדים בצבא. אחרי שהעיד במשפט פקודו אדם מלול על אלימות נגד פלסטינים, ייחקר מפקד חטיבת כפיר לשעבר, אל"מ איתי וירוב. מצ"ח תחקור גם את סא"ל שמעון הרוש, לשעבר מג"ד שמשון

יותר משנה אחרי בתמכו בהפעלת אלימות מוגבלת נגד פלסטינים בעת פעילות תשאול, הקצינים הבכירים ייחקרו. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, הורה היום (א') לפתוח בחקירת מצ"ח נגד אל"מ איתי וירוב, לשעבר מפקד חטיבת כפיר, ונגד סא"ל שמעון הרוש, לשעבר מג"ד שמשון. זאת, אחרי שהעידו לפני כשנה בבית הדין הצבאי ואמרו כי ניתן להפעיל אלימות מוגבלת נגד פלסטינים במהלך תשאול.

 

הפרשה שנחשפה ב-ynet ובמרכזה עמדו לדין סגן אדם מלול והחובש, סמל א', בגין אלימות נגד פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בספטמבר 2008, ממשיכה לגרום זעזוע ביחידות פיקוד מרכז ובצה"ל בכלל. וירוב אמר במהלך עדות במשפט שהתנהל נגד פקודו מלול, כי "לפעמים מכה בעורף או בחזה, במקרים שיש חיכוך, לפעמים ברכיה או חניקה לצורך הרגעה - היא סבירה".

 

בין היתר, השתמש וירוב במלים "כאפות", "ברכיות", ו"חניקה לצורך הרגעה". סא"ל הרוש אמר בעדותו כי השימוש בסטירות הוא דבר סביר במסגרת זו. החקירה יוצאת הדופן תיפתח רק כעת משום שעד כה נמנע הפצ"ר מלהורות על פתיחתה בשל העובדה כי בבית הדין הצבאי התנהל משפטו של מלול. עמדת הפצ"ר הייתה כי רק לאחר שהסתיימו שלבי הבאת הראיות בשני התיקים הפליליים הללו, יחליט לגבי הצעדים שינקוט נגד הקצינים הבכירים.

 

לאחר שהופיעו אל"מ וירוב וסא"א הרוש בבית הדין,

פנה ארגון "יש דין" לפרקליט הצבאי הראשי וביקש ממנו להורות על פתיחת חקירת מצ"ח נגד השניים. לאחר דבריו של המח"ט, הוא ספג הערה פיקודית ממי שכיהן אז כמפקדו, אלוף פיקוד המרכז גדי שמני. החקירה נגד השניים צפויה להתמקד בדברים שאמרו בבית הדין, אך טרם ברור מה החשדות נגדם, שעשויים להיות התנהגות שאינה הולמת או שיבוש הליכי משפט.

 

שני הקצינים ניסו לתקן את הרושם שהותירו לאחר העדות וכשהופיעו בשנית בבית הדין ציינו כי דבריהם לא הובנו כהלכה. בארגון יש דין והאגודה לזכויות האזרח בירכו על החלטת הפרקליט הצבאי הראשי, אך הביעו צער שהדבר נעשה בשלב כה מאוחר לאחר שהם עצמם פנו בנושא לבג"ץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ וירוב. ניסה לרכך את עדותו
צילום: גיא אסיאג
מומלצים