שתף קטע נבחר

ועדת טירקל אושרה; נתניהו: תוכיח שפעלנו כראוי

בפתח הישיבה בה תמכו כל השרים במינוי ועדת הבדיקה לארועי המשט, אמר נתניהו: "העקרונות הנחו אותנו - שמירה על חופש הפעולה של חיילי צה"ל, ומתן מענה אמין ומשכנע למדינות האחראיות בעולם". השר כץ: זה אילוץ, אנחנו משחקים הגנה

"אני משוכנע כי חשיפת העובדות תוכיח שמטרתנו הייתה פעולת הגנה ראויה על-פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר". כך אמר הבוקר (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה שאישרה את מינויה של ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט לעזה. כל השרים תמכו במינוי הוועדה, בזמן שטורקיה מיהרה להביע חוסר אמון בתוצאותיה.

 

ועדת טירקל - כל העדכונים האחרונים ב-ynet:

 

בוועדה יהיו חברים שלושה ישראלים - שופט בית המשפט העליון לשעבר יעקב טירקל, נשיא הטכניון לשעבר עמוס חורב והפרופסור למשפט בינלאומי, שבתאי רוזן. לצדם ישבו שני משקיפים זרים: וויליאם דיוויד טרימבל, המדינאי שהוביל להסכם שלום בצפון-אירלנד וקן ווטקין, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר בקנדה.


הקהילה הבינלאומית תומכת. ישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) 

 

נתניהו אמר לשרים: "שני עקרונות הנחו אותנו - ראשית, שמירה על חופש הפעולה של חיילי צה"ל ואמינות התחקיר הצה"לי, ושנית - מתן מענה אמין ומשכנע למדינות האחראיות בקהילה הבינלאומית". לדבריו, "החלטת הממשלה תבהיר לעולם כי מדינת ישראל פועלת כחוק, באחריות ובשקיפות מלאה".

 

בפתח הישיבה עדכן ראש הממשלה את השרים כי שוחח עם כמה ממנ

היגי אירופה, ועדכן אותם על הקמת ועדת הבדיקה. בין היתר, שוחח נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ראש ממשלת ספרד חוסה לואיס רודריגז ספטרו ועם שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר. נתניהו הבהיר לשרים כי הקהילה הבינלאומית תומכת בהחלטה הישראלית להקמת ועדת בדיקה.

 

למרות שיישר קו, השר ישראל כץ אמר בישיבה שהוא סבור שהקמת הוועדה היא "פשרה ואילוץ", והציע דימו בהקשר למונדיאל: "אנחנו משחקים הגנה. הוועדה לא תשפר את יחסינו עם העולם, אסור להיות מופתעים ממסקנותיה, צריך להיערך לכך שהיא תקבע שבשל הצלחתנו בהורדת הטרור, אין כרגע הצדקה לסגר.

 צריך לדבר עם המצרים על רפיח מכיוון שהאינטרס שלהם שהטורקים ואיראן לא יזכו לנמל בעזה".

 

כמה מהשרים התייחסו למינוי הוועדה טרם שכונסה הישיבה. השר יוסי פלד מהליכוד אמר כי יש הרבה מה לבדוק והדבר יענה על הצרכים של ישראל בנושא זה. השר דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי אמר כי המנדט שניתן לוועדת טירקל מיועד לתת תשובה לקהילה הבינלאומית בעולם: "מה שמעניין אותנו צריך להיחקר רק בפורומים פנימיים". השר משה כחלון הזכיר כי "חלק מהידידות שלנו, כמו ארה"ב וקנדה, הביעו תמיכה בהחלטה. ההחלטה תאזן בין התביעה הבינלאומית להקמת ועדה לבין הצורך של ממשלת ישראל להגן על צה"ל".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 14/06/2010 09:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הגנה ראויה". ראש הממשלה נתניהו , הבוקר
צילום: גיל יוחנן
יעמוד בראש הוועדה. יעקב טירקל
צילום: חיים צח
מומלצים