שתף קטע נבחר

איך נראים שידורי המונדיאל ב- HD?

ערוץ 1 משדר לראשונה בתולדותיו באיכות HD, במהלך חודש המונדיאל. מהי איכות השידור? כיצד מוצגת התמונה על מסכים שאינם תומכים ב-HD? בדקנו והתרשמנו

לפני כארבעה חודשים, הודיעו נציגי ערוץ 1 על כוונתם לשדר את משחקי מונדיאל 2010, באיכות HD, ללקוחות החברות HOT ו- YES אשר ברשותם מצוי ממיר HD, זאת ללא עלות כספית נוספת.

 

אם חשבנו כי ערוץ 1 הוא המיושן בהשוואה למתחריו - ערוצים 2 ו- 10, הרי שעתה רשמו לפניכם: מדובר בעקיפה מהירה, אלגנטית ומרשימה, בהחלט.

 

שידורי המונדיאל - מאולפן יעודי

השידור החדשני מבוצע מאולפן חדשות שהותקן במיוחד עבור שידורי המונדיאל, בו יושבים מנחי השידורים והפרשנים וגם משודרות מהדורות החדשות. התפאורה כהה, משולבת בצבעים חמים.

 


 

באופן כללי, ניתן לומר כי איכות התמונה (1080i) שצולמה באולפן היא טובה מאוד, חדה ונקיה - כזו שמהווה שיפור אסטרונומי ביחס לתמונה אליה התרגלנו עד היום בשידורי ערוץ זה.

 

עוד ב- dtown : סמסונג משיקה טלויזיות LED / LCD וגם פלזמות חדשות

 

דווקא בנושא איכות הצליל (שידור סטריאו) התגלו מספר תקלות, כאשר עוצמת המיקרופונים של המשתתפים בשידור אינה אחידה, הורגשו גם עליות וירידות בעוצמת הקול תוך כדי דיבור של חלק מהמנחים.

 

פרשן עם מסך

הפרשן והשוער לשעבר בוני גינצבורג, הופיע כאשר לעזרו מגיע מסך טלויזיה גדול בעל צג מגע, מסך זה סבל ממידה מסויימת של השתקפויות ובמספר הזדמנויות, ניתן היה לראות את  בבואת הצלם באולפן משתקפת במסך.

 


 

תכני SD או HD ?

במהלך המהדורה, הוצגו גם תכנים שלא צולמו במקור באיכות HD, תכנים אלו הוצגו גם ביחס תמונה של 4:3 שאינו "ממלא" את כל השטח של מסך LCD או פלזמה (שמגיעים ביחס מסך 16:9).במקרים הללו, התווספו בשני צידי המסך, פסים אפורים הנושאים את לוגו הערוץ הראשון ובכך משלימים את התמונה ליחס מסך רחב 16:9.

 

שקופיות החסויות, שודרו גם הן ביחס תמונה 4:3, כאשר בחלקה הראשון של המהדורה נותרים שוליים שחורים בצדדים (במסכי 16:9), בהפסקת החסויות הבאה, הגיעו כבר לעזרה פסי הלוגו האפורים.

 

ומה לגבי לוגו הערוץ? זה קיבל תוספת, כמתבקש, של צמד האותיות HD, אבל, אנחנו נבקש בנימוס מהצוות הטכני של ערוץ 1, להפוך את הלוגואים לשקופים וגם דינמיים (שלא יוצגו במיקום יחיד וקבוע), כך שגם בעלי פלזמות ותיקות יחסית, לא יסבלו מתופעת צריבת לוגו על המסך (תופעה שצומצמה או נעלמה בדגמי הטלויזיות החדשים).

 

ומה קורה בערוץ 11 הרגיל?

נכון לחודש יוני 2010, לא כל אוכלוסיית ישראל צופה עדיין במסכי LCD או פלזמה או מנויה על ערוצי HD בחברות הכבלים או הלווין. כל מי שצופה עדיין בערוץ 11 הרגיל, יקבל תמונה שמתאימה למסך שלו: טכנאי הערוץ הראשון חותכים את שולי התמונה הרחבה ב- HD ומתאימים אותה למסך 4:3 הצר יותר.

 

עוד ב- dtown : חברת LG מציגה מסכי LED LCD 3D בישראל

 

כאשר מדובר במקרה הפוך, כלומר התמונה המקורית הינה 4:3, אז, כאמור, מוסיפים הטכנאי "תוספות מלאכותיות" בשולי התמונה, כך שתתאים באופן טבעי גם למסך 16:9.

 


 

מירב מילר משוחחת עם מאיר איינשטיין - בשידור ישיר מדרום אפריקה הקטע הספציפי הזה, מצולם במקור באיכות SD ו- 4:3. בתמונה העליונה, ניתן לראות את השידור בערוץ ה- HD, שמגיע עם תוספת פסים אפורים בצדדים. התמונה התחתונה נלקחה מתוך הערוץ הרגיל - ערוץ 11, שם היא מגיעה ביחס 4:3, ללא פסים אפורים בצדדים ולכן נמתחת לרוחב כל המסך (כאשר צופים בה במסך 16:9, כפי שמודגם במקרה הזה).

 

לא רק מונדיאל - כתבות מקומיות באיכות HD

חלק מכתבות המהדורה, צולמו באיכות HD, היה זה תענוג לצפות בנופי ישראל בחדות גבוהה, בתמונות מתוך כפרים ערביים בצפון, או, לחילופין, ישובים יהודיים חדשים בדרום הארץ.כתבות אלו הדגימו כי ציוד צילום HD נמצא גם נמצא בישראל, ומאפשר בהחלט לקפוץ מדרגה באיכות השידורים הרגילה.  

עבור כל מי שעוסק בתחום הוידאו בארץ, הופעת הבכורה של הערוץ הראשון באבחנה גבוהה, מהווה חזון אחרית הימים שמתגשם - הוכחה כי ניתן לעשות טלויזיה ישראלית ב- HD מבלי להתפשר על איכות התמונה.

 


 

אין ספק כי אנשי ערוץ 1 הפתיעו בגדול, הבעיה הגדולה תגיע לאחר סיום חודש המונדיאל: האם נוכל לחזור אז לאחור, לאחר שהתרגלנו לטוב כל כך?

 

 את שידורי המונדיאל ב-HD ניתן לראות באפיק 511 , הפתוח לצפיה בחינם עבור בעלי ממיר YES HD או HOT HD

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הערוץ הראשון מפתיע. שידורי HD
dtown.co.il
מומלצים