שתף קטע נבחר

ישי מכין עוקף בג"ץ; גפני: זו מכה קשה לאברכים

אחרי הפסיקה שאסרה על מתן הבטחת הכנסה ליותר מ-10,000 תלמידי ישיבות נשואים, בסיעות החרדיות מאיימים במשבר קואליציוני אם לא תימצא דרך לתקצב את האברכים

"זו פגיעה קשה בסטטוס קוו הרוחני של עם ישראל" - כך אמר בצהריים (יום ב') שר הפנים, אלי ישי, בעקבות פסיקת בג"ץ התקדימית. בהחלטה שניתנה היום (ב'), עשור אחרי הגשת העתירה, קבעו שופטי בית המשפט העליון כי תשלומי הבטחת ההכנסה ליותר מ-10,000 מתלמידי הישיבות, אינם חוקיים. 

 

לקריאת הפסיקה המלאה - לחצו כאן

 

ישי פועל לחקיקה "עוקפת בג"ץ" שתשאיר את המצב על כנו. הוא הורה ליו"ר הסיעה, ח"כ אברהם מיכאלי,

 להכין בדחיפות הצעת חוק שתבטיח את הכנסתם של אותם אברכים.

 

בסיעות החרדיות טוענים כי הפסיקה מפלה בצורה בוטה את הציבור החרדי, כשאותם קריטריונים למתן הבטחת הכנסה יכולים לחול גם על מגזרים אחרים בחברה. "זו מכה קשה לאחת השכבות הכי חלשות מבחינה כלכלית בחברה הישראלית", אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מסיעת יהדות התורה.

 

גפני הדגיש עוד כי בדיונים הקרובים לקראת העברת התקציב הדו-שנתי הבא, הסיעות החרדיות ייאלצו "למצוא תחליף תקציבי אם תישלל הבטחת ההכנסה מהאברכים". הוא תקף את בית המשפט וציין כי "מעולם לא הייתה ולו פסיקה אחת לטובת הציבור החרדי בבג"ץ. נבחן את הפסיקה לעומקה ונחליט כיצד להתמודד איתה".

 

תשלום מהישיבה, והבטחת הכנסה מביטוח לאומי

הבטחת ההכנסה שתקצובה אמור להתבטל ניתנת כששני בני הזוג לא עובדים, הם הורים לשלושה ילדים ומעלה ואין להם רכב. מדובר ביותר מרבבת משפחות של אברכים שהם תלמידי ישיבה נשואים, אשר פרנסתם מבוססת על תמיכה מהישיבה - הממומנת אף היא מתקציב המדינה - ועל קצבת הבטחת ההכנסה מהביטוח הלאומי.

 

הרכב שופטי בית המשפט העליון, בראשות הנשיאה דורית ביניש, קבע ברוב של שישה מול אחד כי ביסוד הסעיף בחוק התקציב עומדת תכלית כלכלית וכי "אין להבחין בין אברכים לבין סטודנטים הלומדים במוסדות השונים". השופט אדמונד לוי קבע בדעת המיעוט שהתורה הוא "ציווי מדאורייתא, שהכנסת והממשלה סברו שיש מקום לממן אותו",

 וכי ההבחנה בין סטודנטים ואברכי כוללים מבוססת על "שונות רלוונטית".

 

שופטי בג"ץ ציינו כי למחוקק עומדת האפשרות לתמוך בקבוצת אוכלוסיה בעלת מאפיינים ייחודיים, אולם תמיכה זו יכולה להתבצע רק במסגרת החוק.

 

הפסיקה מסעירה את הרוחות בסיעות החרדיות ונשמעים כבר קולות הקוראים למהר במציאת הפיתרון, אפילו על-ידי יצירת משבר קואליציוני אם הנושא לא יוסדר בתקציב המדינה הקרוב. בסיעות מדגישים כי אין כוונה לעקוף את פסיקת בג"ץ, אלא "למצוא דרכים חלופיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גפני. "מעולם לא פסקו לטובתנו"
צילום: גיל יוחנן
אלי ישי. עוקפים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים