שתף קטע נבחר

בר/בת מצווה: אפשר לחגוג אחרת

אולם מפואר, מסיבה מצומצמת עם פעילות לילדים, טיול לכותל? אירוע בת או בת המצווה שלכם לא חייב להיות אירוע רגיל ושבלוני. עם קצת השקעה של זמן ואנרגיות (כסף יצא בכל מקרה), אפשר להפוך אותו לאירוע בלתי נשכח

בדרך להפקת בר המצווה של בני התוודעתי לעולם חגיגות בר/בת המצווה, שהיה כמו סרט נע: שוב מסיבה, לפעמים אפילו באולם מושקע עם פינה לילדים, אבל בסופו של דבר התחושה היתה שאין דרך להפתיע אותו ואותי. התברר שאני לא לבד. בדרך לקונספט הייחודי שלי, פגשתי כמה אנשים יצירתיים שמציעים חוויות יוצאות דופן, למי שמוכן להשקיע זמן ומאמץ (כסף הרי נשקיע בכל מקרה).

 

גולשים בזמן

ב"שביל החוויה" פגשתי את שבית ליפשיץ, הוגת הרעיון, שסיפרה לי אודות מסעה הפרטי: "הרעיון עלה אצלי בעקבות צורך משפחתי, קרובת משפחה שלי הגיעה לחגוג בת מצווה בארץ והבנתי שחייבים לחגוג לה באופן מיוחד. היא הרי לא עשתה את כל הדרך בשביל ארוחה במסעדה או באולם אירועים. כמדריכת סנפלינג וטיולים התחלתי לחשוב על מסלול שורשי ישראלי, שממנו תפיק מסר ייחודי וחוויה בונה ומשמעותית". ליפשיץ מציעה מספר מסלולים של מסעות בזמן, למשל:

 

מסע בעקבות ציר הזמן: מסע לאורך ההיסטוריה של ארץ ישראל. מסע זה מתחיל בארוחת ערב חגיגית בה מתקבל כתב חידה ראשון. בכל אתר יש כתב חידה המוביל לתחנה הבאה במסע. המסלול גמיש ומותאם אישית לכל משפחה על פי גיל, רצון, מצב בריאות וכו'. התוכנית הבסיסית כוללת את האתרים: מערות האדם הקדמון, נחל מערות, טירה בכרם, שפלת יהודה, חורבת מדרס, מערות לוזית (כאן אפשר לשלב סנפלינג), תל עזקה, ים המלח, מצדה בזריחה, ירושלים - משכנות שאננים, גן סאקר, הכנסת וכמובן הכותל. מסע זה בן שלושה ימים וכולל לינה וארוחות. ניתן לצאת למסע קצר יותר בן יום וכן להוסיף/להפחית אתרים לפי טעמכם. הלינה יכולה להיות במאהל שטח גדול או במלון מפואר, האוכל יכול להיות 'אוכל שדה' או קייטרינג מושקע. הכל לפי רצונותיכם והתקציב שלרשותכם.

 

מסע שורשים: הולך בעקבות סיפורי המשפחה של סבים, דודים, הורים וכו'. כל אתר מציין תחנה משמעותית וסיפור משפחתי. סיפור השורשים מאחד ואישי ובכל תחנה מקבל/ת בר/ת המצווה פיסות פאזל מתמונה משפחתית/אישית, עד שלבסוף מצטרפת תמונה גדולה בגודל 50X50. בסוף המסע נערך טקס ובו 'מעגל ברכות' בין המשתתפים ובר/ת המצווה.

 

מסע בעקבות גיבורות/ים: כולל ביקורים באתרים המספרים על אישיות ומנהגים של נשים או גברים מהעבר הקרוב ומימי התנ"ך. במסע "מגלה" בר/ת המצווה את כוחם ואת כוח הקבוצה. 'מסע נשים' מזמין את בנות המצווה למסע בקרב הנשים המשמעותיות בחייהן, ביחד הן מגלות את סיפורן של עשר נשים תנ"כיות, נביאות ואמהות. במהלך המסע פותרים יחדיו כתבי חידה המוליכים בין ברכות ואתרים. בכל ברכה מסופר סיפורה של האישה המברכת. זהו מסע נוגע ללב, הלוקח את בת המצווה אל חיק מעגל הנשים היהודיות.

 

עלויות: יום אחד של פעילות במסע: 3000 ש"ח (ללא אטרקציות), אוכל בפרישת שטח: 30 ש"ח (מחיר ממוצע לאדם), במסעדה/קייטרינג: 150 ש"ח לאדם, השכרת אוטובוס ליום: 2000/2500 ש"ח.


 אירועים מהאגדות. צילום: jovle 

 

אירוע של פנטזיות

חברת Jovle היא קבוצה ייחודית במינה של אומנים מתחומי השירה, המחול, הלהטוטנות והתיאטרון, המביאים את עולם התיאטרון והפנטזיה למסיבה הפרטית שלכם. אתם מחליטים על מיקום, למשל שטח פתוח, גן, שטח פראי או חצר פרטית, בכל רחבי הארץ. השחקנים מגיעים בתחפושות של אבירים, שדונים, פיות ודמויות נוספות מעולם האגדות, כשעימם שלל תחפושות נוספות עבורכם החוגגים ואורחיכם. אווירת האירוע 'מכושפת' בעזרת מוסיקה, תאורה ותפאורה מרהיבה. צוות האומנים מגבש תוכן בהתאם לפנטזיות שלכם או על פי תבנית אגדתית מוכרת, לפי משאלתכם.

 

האורחים שמגיעים לאירוע נכנסים לאווירה המכושפת באופן מיידי - אי הפיות אפוף עשן, נגנים פורטים על נבל, פיית השיקויים משקה את הצמאים, האבירים מקבלים את האורחים ולצידם הנווד המנגן בכינור וכו'.

 

הטקס העיקרי כולל הופעה בהשתתפות פעילה של האורחים. אם החוגג/ת בעל כישורים ונטייה לאומנויות, יתפקד כ'פרפורמר' ויציג את יכולותיו בפני אורחיו כחלק מההופעה. במהלך הטקס נערך סבב ברכות והפתעה מיוחדת לחוגג/ת (שסירבו לספר לי עליה). לאחר מכן מתחילה ההרפתקה המרכזית של האירוע. האורחים יוצאים למסע קסום ב'יער' ובמידה והם מעוניינים הם מקבלים תחפושות אגדתיות שונות. באירועי בנות המצווה התכנים יכילו אלמנטים נשיים, כמו פיות ואילו בחגיגות בר מצווה - האבירים על סוסיהם.

 

הקונספט המרכזי הוא שכל האירוע מתנהל באווירת אגדה קסומה לפי תוכן שנקבע מראש והאורחים נסחפים לחוויה ומהווים חלק ממנה. האוכל הוא על אחריותכם, תוכלו אף לשכור 'דוכני מזון אגדיים' כחלק מהעולם הקסום. גם מפעילי הדוכנים יולבשו לפי התפאורה. בסיום חלק זה, מוזמנים האורחים למסיבת ריקודים.

 

עלויות: העלות אינה תלוית כמות משתתפים, אך גם אינה כוללת אוכל. אירוע בסיסי יעלה בממוצע 10,000- 20,000 ש"ח וכפי שנהוג בעולם הפנטזיות - "השמיים הם הגבול".

 

אירוע ב'אקסטרים'

אם אתם טיפוסים ספורטיביים, הרפתקניים ואקטיביים - אירוע 'אקסטרימי' הוא בדיוק עבורכם! אחת החברות שמציעה את האפשרות הזו היא "חבלים". החבר'ה מגיעים לכל מקום שתבחרו בטבע ומתחילים לפרוש במקום עשרות מתקנים, גשר חבלים, סנפלינג, אומגה ועוד. ישנן הפעלות אתגריות לכל אורך האירוע, מתקיימים משחקים, משימות, תחרויות. טקס ברכות נחמד שמשלב קפיצה למתקן 'אתרי'. כלל הפעילויות נעשות סביב חוגג/ת הבר/ת מצווה וכל הזמן דואגים למקד את ההתרחשות והפעילות סביבו. הפעילות הזו היא לילדים וגם למבוגרים ואפשר לשלב את שני העולמות.

 

טיפ: לפני שמחליטים על אירוע שכזה - כדאי לבדוק שהפעילות מתאימה לכל המשתתפים ו/או לשקול לשלב השתתפות מבוגרים או בעלי בעיות בריאותיות, בשלב מאוחר יותר של האירוע, לקראת הארוחה.

 

עלויות: פעילות בסיסית עולה כ-2500 ש"ח, ללא אוכל ועזרים אחרים. עם זאת, לצוות יש צלמים, חברות השכרת ציוד וקייטרינג מומלצים שיוכלו לקשר אתכם עימם, להשלמת החגיגה.

 

אירוע בירושלים

היש סמלי מחגיגת בר/בת מצווה בכותל? משפחות רבות מציינות אירוע משמעותי זה בחייו של החוגג/ת בעיר שחוברה לה יחדיו. אז כיצד חוגגים בירושלים בצורה שונה ושומרים על הטקסיות והקדוּשה שבאירוע? ראשית' חשוב לציין שכל טקס בר/ת מצווה הנערך בכותל מלווה באנשים שידריכו וילוו אתכם ללא תשלום/ עליכם רק לפנות אליהם כחודש מראש לכל הפחות והם ינחו אתכם בטקס עצמו, בהנחת התפילין והכיבוד. לבירורים (5958*). ולחלק 'המשלים' של האירוע, ניתן לשלב בטקס מתופפים שמחזקים את ההתרגשות והחוויה ולבסוף - מסעדה טובה. אפשר גם לטייל מעט בירושלים וליהנות ממנה.

 

'הקרן למורשת הכותל המערבי' מציעה מסלולים נפלאים בסכום סמלי של כ-400 ש"ח, כגון סיור במנהרות הכותל, חוויה מרגשת ומיוחדת בעקבות הדורות לירושלים. סיור שונה הוא בנושא שרשרת הדורות, מסע מרתק שעובר בימי אברהם אבינו, דרך סיפור המשפחה החוגגת ועד לחוגג עצמו. בסיור זה שזורים אפקטים של אור, מוסיקה, אומנות ועוד.

 

סיור נוסף שמציעה הקרן נערך ברובע היהודי - בו תטיילו ותכירו את סמטאות ירושלים העתיקה, תוך האזנה לסיפורים על דמויות ואירועים עתיקים. משך הסיורים כשעתיים. אם מתחשק לכם לטייל ללא ליווי, לפני או אחרי הביקור בכותל, קיימות שלוש אפשרויות מוצלחות (ויש עוד הרבה!), לביקור באתרים מומלצים:

 

  • הגן הלאומי שעל חומות ירושלים העתיקה: צפייה בנוף מרהיב, ביקור במוזיאון מגדל דוד, מצודת דוד ומתחם הר הבית.

 

  • גבעת התחמושת: אם ברצונכם להוסיף פטריוטיות לקונספט הדתי של הטקס, גבעת התחמושת מספרת על שלטים שבמקום אודות מלחמת ששת הימים, תיאור הקרבות ואתר הנצחה.

 

  • במרחק של כרבע שעה מירושלים (לכיוון ים המלח), תוכלו לחוות שיחזור של סיפורים מקראיים, התצפיות והנוף היפהפה הוא אטרקציה לכשעצמה, אנשי הצוות באתר מחופשים כדמויות קדומות בהתאם לתקופה המקראית להעשרת האווירה. לאחר חוויה רוחנית זו תוכלו לבחור אטרקציות במקום. למשל: טיולי ג'יפים, רכיבת גמלים, פעילויות ייחודיות וארוחות בדואיות.

 

ארצנו הקטנטונת

"מיני ישראל" היא עוד אפשרות לחגיגה מקורית. במקום ישנם דגמים מוקטנים של אתרים בארץ. הפארק נמצא בלטרון ובו אמפי גדול. נערך סיור מודרך במקום, הכולל חידות ולאחר מכן ארוחה חגיגית, כשאפשר לשלב דוכני אוכל לצד הדגמים או אירוח במרפסת הגדולה שממנה יש תצפית מקסימה. מעבר לייחודיות המקום, הסיור והחידות, אפשר לשלב שייט וסדנת יצירה וכן צפייה בסרט הדמיה מיוחד.

 

עלויות: החל מ-6000 ש"ח ומעלה.

 

אירוע על הסיפון

רעיון מקורי נוסף הוא אירוע ביאכטה, בים הרוגע. האווירה מיוחדת ושלווה. יש לברר ולוודא שהמשתתפים אינם סובלים ממחלת ים. שייט מאפשר כמה סגנונות של חגיגה. למשל, אירוע של מוסיקה, בגד ים, שיזוף והרבה שנטי. ואחר שכולל אטרקציות כגון משחקי חברה, משימות, מעגל ברכות ועוד. הכל מותאם לרצון החוגגים. כשיש תקציב 'גמיש יותר', קיימת האפשרות לשלב ספורט ימי, אבובים, בננה, אופנועי ים וכו'. בשייט נכללת ארוחה שמחירה משתנה בהתאם לצביון חגיגתכם.

עלויות: המחיר הבסיסי לשייט הוא: 3500-4000 ש"ח לכ-40 איש.

 

אירוע באווירה בדואית

אם בחגיגה בטבע חפצתם, הכוללת שינה או ארוחה בדואית, ניתן לשכור מאהל בדואי שיוקם באתר טבע בארץ שתבחרו (מומלץ לצרף לטיול מדריך טיולים מוסמך שיוסיף ידע ועניין לטיול בהסבריו המרתקים, בדיחות ופעילויות נחמדות). חברות רבות מציעות אירוח בדואי שבו אפשר לשלב מעגל מתופפים, רקדנית בטן, קריוקי, סדנת שוקולד, ספורט אתגרי וסדנת ריקודים.

עלות ממוצעת ללא אטרקציות ותוספות: כ-100 ש"ח לאדם.

 

  • הכתבה באדיבות אתר 1213 .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בת מצווה תיאטרלית
צילום: jovle
מומלצים