שתף קטע נבחר

בג"ץ: נשלח לכלא הורים-סרבנים מעמנואל

שופטי בג"ץ פסקו כי הורים לתלמידות "בית יעקב" בעמנואל, שלא יצייתו להחלטה להפסיק את האפליה העדתית עד מחר - ייאסרו לשבועיים. מוקדם יותר קראו ההורים "שמע ישראל" באולם בית המשפט ו"עוצו עצה ותופר"

בג"ץ מאיים בעונשי מאסר על הורי המגמה החסידית בעמנואל: לאחר דיון סוער בבית המשפט העליון, שבשיאו קראו חרדים קריאות "שמע ישראל" ו"עוצו עצה ותופר", פסקו אחר-הצהריים (יום ג') השופטים כי הורה לתלמידות בבית הספר שלא יציית להחלטה להפסיק את האפליה העדתית עד מחר - ייאסר ביום חמישי לתקופה של שבועיים.

 

בהחלטתם כתבו השופטים, שההורים הפרו את פסק הדין, וכי הובהר בו כי ההפרדה בין המגמות מונעת מגישה עדתית ולא דתית. עוד הוסיפו השופטים כי פסק הדין איננו כפוף או מותנה באישור של גורם חיצוני כלשהו, ובכך רומזים להורים שטענו שהרבנים צריכים לאשר את פסק הדין.

 

בהחלטתם קבע עוד ההרכב, בראשו עמד השופט אדמונד לוי, כי הורה שלא יציית עד מחר להחלטת בית המשפט ייאסר למשך שבועיים, וכי המדינה תיערך ותעשה את כל מה שנדרש לגביית הקנסות שהושתו עד כה על מרכז החינוך העצמאי ועל ההורים.

 

השופטים גם הורו, כי עותק מהחלטה זו יובא גם לידיעתו של היועץ המשפטי לממשלה, וכי בהחלטתם אין כדי למנוע מהמדינה להמשיך ולנקוט בכל האמצעים וההליכים העומדים לרשותם על פי דין. לבסוף כתבו השופטים: "הננו עדיין תקווה שבישראל לא יידרשו אותם אמצעים חריפים להם נזקקו בארצות-הברית לאכיפת פסק הדין שבמסגרתו בוטלה שם בתחום החינוך הדוקטרינה של 'נפרד אבל שווה'".

 

עוד ציינו השופטים, כי ההורים הצהירו שהם נמנים עם חסידות סלונים וכי האדמו"ר מסלונים קרא לספרו "נתיבות שלום", כדי להזכיר לכולם שתורת ישראל דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

 

שעות לפני שניתנה ההחלטה הדרמטית, ניסו עוד הבוקר ההורים לשדר שלוות נפש, למרות הכל. נציג ההורים, יצחק ויינברג, אמר ל-ynet: "אין לנו מושג מה יהיה. יש לנו אופטימיות זהירה ופסמיות מזהירה. ישנם עורכי דין שאומרים שאנו לקראת מעצרים, ויש כאלו שאומרים שבג"ץ לא יתערב בחינוך ילדינו. ייתכן שנישלח לכלא - וזו אפשרות סבירה מבחינתי".

 

במהלך השבועות האחרונים נעשו נסיונות להגיע לפשרה, ורבים ניסו לסייע להביא את הפרשה לסיום נאות. לפני כשבוע התערב בעניין הרב הראשי לישראל שלמה עמאר, בהמשך לבקשת ראש המועצה בעמנואל, גרשי עזרא.

 

גם שניים מרבני הציונות הדתית התגייסו למשימת התיווך. בתחילת השבוע נפגשו הרב דב ליאור והרב דוד דודקביץ' עם הרב יעקב יוסף, במטרה להביא לפגישה בינו לבין אדמו"ר מסלונים, אולם גם השניים לא הצליחו לקדם את העניין באופן משמעותי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים מעמנואל, היום בבג"ץ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים